Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Суббота, 23 Марта 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Часу – менше місяця: як не лишитися без улюблених телеканалів

 

17 августа 2018 09:25
Часу – менше місяця: як не лишитися без улюблених телеканалів

«Кременчуцька газета» дізнавалася, кого торкнеться відключення аналогового телебачення та скільки це може коштувати.

Цифрове телебачення – сучасна технологія телевізійного мовлення, що полягає у передачі звуку та зображення за допомоги кодування відеосигналу. Як пояснюють розробники, воно більш стійке до різних перешкод порівняно з аналоговим та дозволяє вивільнити частоти. Також цифрове телебачення забезпечує високу якість звуку та зображення, що особливо актуально в епоху сучасних телевізорів.

Перша хвиля відімкнення користувачів від аналогового телебачення (звичайна антена на будинку чи балконі, підключена до телевізора) почалася 1 серпня 2018 року. Спочатку залишилися без звичного ефірного мовлення мешканці Київської та Кіровоградської областей. А якщо з цифровим сигналом не буде проблем, то з 1 вересня цього року планують відімкнути й решту країни.

Чи постраждають від цього жителі Кременчука

Як пояснив директор телеканалу «ГОК ТБ» Володимир Богодист, кременчужани та мешканці району, які до цього були підключені до кабельного телебачення провайдерів «Візит», «Чумгак» або «Дата Груп», не постраждають. У них всі сигнали залишаться.

Те саме стосується і користувачів супутникових антен.

«Є три методи прийому телевізійних каналів: ефірний аналоговий, ефірний цифровий та супутниковий. Перший відключать. Мешканцям лишається підключатися до кабельного провайдера, облаштовувати супутникову антену, купити тюнер цифрового ефірного телебачення Т2 або користуватися інтернетом», – порадив Володимир Богодист.

Т2

Припустимо, що зараз ви користуєтеся саме аналоговим телебаченням. Тоді вам необхідно знайти варіант його заміни. За нашими підрахунками, найдешевше – купити ТБ-тюнер, що транслюватиме 32 канали. Коштує він від 300 до 700 грн і вище (залежно від цінових пропозицій у магазинах та при замовленні через інтернет).

Щоб підключити Т2, варто з’єднати його з ефірною антеною і телевізором. Якщо все зроблено правильно, у телевізорі з’явиться стартове меню із налаштуванням каналів, які мовлять у регіоні. Найпростіший шлях – автопошук.

Спеціальна антена для прийому Т2 не потрібна, оскільки цифрові канали передаються у діапазоні дециметрових хвиль. Підійде будь-яка дециметрова або універсальна антена. Нещодавно голова Нацради з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко запевнив, що той, хто не зможе придбати такий пристрій, отримає його від держави.

«Або за допомоги кредиту, або через програму підтримки соціальної допомоги, яка, до слова, вже існувала з 2014 року. Вже понад 1 млн тюнерів були роздані, і вони вже є у малозахищеного населення», – розповідає Артеменко.

Проте не всі соціально незахищені родини Кременчука отримали Т2. Як повідомила заступниця начальника департаменту соціального захисту населення міста Олена Павлова, обіцяні тюнери надали лише 15% від загальної кількості родин, зазначених у списках, які департамент подав до облради. І про подальше забезпечення безкоштовними тюнерами поки що не йдеться.

Тож, якщо родина вирішить придбати Т2 самотужки, варто звернути увагу на його характеристики та можливості.

Адже у різних моделей – різні додаткові функції. Одні з них – програвання відеофайлів із зовнішнього носія, запис програм на флешку, опція відкладеного перегляду. А за допомоги Wi-Fi можливість переглядати відео через відеохостинговий сайт YouTube та інше.

Варто зазначити, що деякі сучасні цифрові телевізори вже оснащені вбудованим тюнером. Аби точно перевірити цю інформацію, потрібно подивитися інструкцію чи поцікавитися у консультанта магазину перед покупкою нового телевізора.

Підключення до кабельного провайдера

Один із місцевих провайдерів повідомив, що з осені (коли відключать аналогове телебачення) оплата за пакети мовлення для кременчужан не зміниться.

Мінімальний пакет із 20 аналоговими та 32 цифровими каналами коштуватиме 50 грн на місяць; 76 аналогових та 92 цифрових – 70 грн на місяць. Підключення – 1 грн.

Ще один провайдер пропонує за перегляд 65 каналів сплачувати 69 грн на місяць.

Супутникове телебачення без абонплати

Цінова пропозиція встановлення супутникової антени у Кременчуці – близько 1 тис 800 грн на один телевізор, плюс оплата кабелю у 6 грн за 1 м. У вартість входить і встановлення. За це ви матимете доступ до понад  100 каналів.

«Всі канали йдуть у відкритому доступі. Гарантія від нас – 6 місяців», – повідомили в одній із місцевих компаній, яка встановлює такі антени.

Проте слід зазначити, що супутниковий тюнер, скоріш за все, необхідно буде інколи «перепрошивати» (в середньому це коштуватиме 50 грн), оскільки деякі канали можуть зникати або змінювати частоту мовлення. Цю послугу варто заздалегідь обговорити з компанією, що встановлюватиме антену.

Інтернет-телебачення 

Деякі інтернет-провайдери обіцяють без проблем забезпечити вас телебаченням через всесвітню мережу. Але для цього необхідно мати Wi-Fi-роутер та, окрім щомісячної сплати за телебачення, сплачувати за інтернет. За словами провайдера, вам надається приставка, яка підключається кабелем HDMI (спеціальний кабель з одним роз’ємом) або RCA-кабелем (тюльпаном) до телевізора та безпровідним підключенням з’єднується із Wi-Fi роутером.

Щомісячна плата за це – близько 100 грн.

«Сюди входитиме близько 160 каналів: всеукраїнські, інформаційні, різної тематики. У вас також буде можливість переглядати програми і он-лайн, і в запису», – повідомив консультант однієї з компаній.

Інші інтернет-провайдери, скоріш за все, запропонують вам залишити заявку на підключення такого виду телебачення (у разі, коли ваш будинок ще не підключено до цієї послуги). І, якщо набереться певний відсоток мешканців вашої багатоповерхівки, які теж бажають підключитися до інтернет-телебачення, ви зможете ним користуватися.

 

Основні питання й відповіді щодо переходу на цифрове телебачення

 

Питання

Відповідь

Що таке цифрове ефірне телебачення?

Сучасна технологія передачі телевізійного зображення покращеної якості.

Яка відмінність технологій «аналогове телевізійне мовлення» та «цифрове наземне телевізійне мовлення»?

В аналоговому стандарті один канал транслює одну телепрограму. В цифровому стандарті на одному телевізійному каналі транслюється вісім телепрограм.

Які основні переваги стандарту цифрового наземного телевізійного мовлення» DVB-T2?

Серед переваг цифрового стандарту мовлення є можливість приймати на одному каналі до 16-ти телевізійних програм та отримувати додаткові сервіси та послуги.

Яка основна перевага від переходу на цифровий стандарт мовлення?

Для глядача – можливість безкоштовного перегляду 32-х загальнонаціональних та місцевих телепрограм із високою якістю зображення та звуку; для країни – ефективне використання радіочастотного ресурсу, виконання міжнародних зобов’язань.

Скільки триватиме перехід на цифрове мовлення?

Згідно з урядовими документами, 31 липня 2018 року відключається м. Київ та Кіровоградська область, 31 серпня 2018 року – решта території країни.

Яке обладнання потрібне для прийому цифрового ефірного телебачення DVB-T2?

Для приймання цифрового телевізійного сигналу необхідно використовувати:

  • або тюнер/приставку/set-top-box, який підтримує стандарт DVB-T2 разом з телевізором, який не обладнано вбудованими ТВ-тюнером стандарту DVB-Т2;
  • або телевізійний приймач із вбудованим тюнером стандарту DVB-T2;

Також для приймання ефірного цифрового телевізійного сигналу необхідна широкосмугова антена метрового діапазону та/або дециметрового діапазону.

Які моделі телевізорів укомплектовані тюнером (приставкою) DVB-T2?

Для прикладу, телевізійні приймачі Samsung 5-ї та вище серій зазвичай вже мають вбудований тюнер DVB-T2, але детальна інформація міститься в інструкції до кожного телевізійного приймача.

У розділі «Технічні характеристики» повинна бути зазначена підтримка цифрового стандарту DVB-T/T2 MPEG-4.

Де можна придбати тюнер DVB-T2?

В роздрібних торговельних мережах побутової техніки та магазинах електроніки в Україні.

Чи можна приймати сигнал цифрового ефірного телебачення DVB-T2 з приставкою (тюнером),  що придбана за межами України?

Так, але потрібно перевірити чи підтримує зазначений пристрій стандарт DVB-T2 та чи передбачає можливість приймання телевізійного сигналу в діапазонах частот українського оператора. Також слід переконатись, що пристрій не прошитий під конкретного оператора.

На які параметри варто звертати увагу при виборі тюнера (приставки) DVB-T2?

Тюнер повинен бути сертифікований в Україні. Також слід звернути увагу на так званий «інтерфейс» пристроїв для під’єднання усіх необхідних роз’ємів телевізора та тюнера для максимального використання технічних можливостей.

Чи потрібна спеціальна приймальна антена?

Для прийому цифрового телевізійного сигналу не потрібна спеціальна антена, оскільки наразі цифровий телевізійний сигнал поширюється в діапазоні дециметрових хвиль. Проте слід врахувати, що для впровадження нового мультиплексу з новим переліком програм розглядається метровий діапазон хвиль. З огляду на зазначене, доцільно використовувати широкосмугову антену.

Який тип антени краще використовувати для прийому сигналу DVB-T2?

Будь-яка антена дециметрового діапазону типу «хвильовий канал» або універсальна антена. У разі значної віддаленості від передавальної станції (низький рівень сигналу) антена може бути з підсилювачем.

Чи можливо використовувати так звану «польську антену» для прийому сигналу?

Так, залежно від віддаленості від передавальної станції.

Чи можливо приймати DVB-T2 на кімнатну антену?

Можливо. Для кімнатної антени краще використовувати активну антену. Якщо передавач знаходиться на відстані 5 – 10 км можна використовувати пасивну антену. Розміщувати антену потрібно на рівні не менше, ніж 10 м над поверхнею землі.

Який тип зовнішньої антени краще використовувати?

Хвильовий канал, або «РЕШІТКА».

Чи можливо використовувати для прийому сигналу так звані «колективні антени» на багатоповерхівках, якщо вони є?

Так, але наразі тільки дециметрового діапазону.

Як підключитися?

 

Потрібно встановити тюнер Т2, з’єднати його з ефірною антеною і телевізором. Якщо все зроблено правильно, у телевізорі з’явиться стартове меню із налаштуванням каналів, які мовлять у регіоні.

Найпростіший шлях – автопошук.

Чи можливо підключити приймач сигналу DVB-T2 до телевізора старої моделі, чорно-білого?

Так.

Чи можливо підключити до однієї приставки декілька телевізорів та дивитись одночасно різні програми?

Ні. Один приймач – один телевізор

Як налаштувати приймальну антену?

Як і звичайну телевізійну антену.

Що робити, якщо цифровий телевізійний сигнал став відсутній?

Приймальну антену слід спрямувати в напрямку передавальної станції та налаштувати максимальний рівень сигналу для даної точки прийому. З місця встановлення приймальної антени в напрямку передавальної станції не повинно бути перешкод, таких як високі будинки, дерева, лінії електрозв’язку тощо.

Перевірити якість монтажу кабелю від приймальної антени до приймача та з’єднання тюнера з телевізорами. Перевірити налаштування тюнера та телевізора.

Що робити, якщо приймаються не всі програми? Як поліпшити умови прийому сигналу?

Перевірити налаштування антени та з’єднання кабелю. Перевірити налаштування тюнера.

Переналаштувати антену або замінити на більш потужну.

Також, в меню тюнера вимкнути опцію «Автоматичне оновлення».

Як і де можна дізнатися номери каналів, на яких здійснюється прийом сигналів DVB-T2 в конкретному місті, селищі для правильного вибору підсилювача активної антени?

Інформація про розташування передавачів і номери каналів ТБ – у місцевій філії Концерну РРТ.

Як і де дізнатися, де встановлений найближчий передавач сигналу DVB-T2, щоб налаштувати антену, якщо потрібно підключити приймач, наприклад, у незнайомому місці (на дачі)?

Інформація про розташування передавачів і номери каналів ТБ – у місцевій філії Концерну РРТ.

Якщо є можливість приймати цифровий сигнал DVB-T2 та встановити супутникову тарілку, чи можна дивитись ті ж самі канали?

Так, за винятком місцевих і регіональних телеканалів, які не поширюються з супутника.

Чи потрібно переналаштовувати приймач при переміщенні його з одного міста (селища) в інше?

Ні, якщо в одній зоні прийому (та ж сама вежа Концерну РРТ).

 

Колаж Кирило Воронцов

Ліна Романченко

Інформація у таблиці надана представником Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення у Полтавській області Лілією Миронович

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться