Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Среда, 26 Февраля 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Чи треба панікувати кременчужанам з приводу заборони на установку бойлерів і котлів?

8 мая 2019 12:05

Експерти нагадують: бойлери та котли можна продовжувати безперешкодно встановлювати, проте відключитися від централізованих мереж можна тільки в тому випадку, якщо вже більше половини мешканців зробили це. В іншому випадку потрібно буде писати колективний запит.

З 1 травня в Україні набули чинності зміни до закону "Про житлово-комунальні послуги", які принесли для населення багато нововведень. Кременчуцька газета писала про те, що  за несвоєчасну оплату комунальних послуг споживачам нараховуватимуться пеня.

Але зараз в соціальних мережах і в деяких ЗМІ почали активно розповідати, що новий закон також забороняє встановлення бойлерів і котлів для автономного опалення.  Тож, чи доведеться українцям масово відмовлятися від бойлерів.

Варто акцентувати, що в оновленому законі прописано чимало нововведень, які встигли спантеличити українців своєю неоднозначністю. Щоправда, в тексті закону все ж не згадується про пряму заборону на використання бойлерів і котлів для автономного опалення, а вся паніка була викликана постами в соціальних мережах і фейковими новинами.

«У багатоквартирних будинках, в яких на день набрання чинності цим Законом не менше половини квартир і нежитлових приміщень відокремлені (відключено) від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, власники квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, не зобов'язані, але мають право виключно за власним рішенням, в встановленому порядку відокремити (відключити) від них свою квартиру або нежитлове приміщення і влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення і/або гарячого водопостачання) в такій квартирі чи нежилому приміщенні».

Простими словами – бойлер і котел, як і раніше, можна установлювати у себе в квартирі. Обмеження є тільки на відключення від централізованої подачі тепла і води.

«Про заборону на встановлення бойлерів і котлів в Законі не згадується, а паніка в мережі спровокована елементарним перекручуванням фактів. Ви можете спокійно встановлювати бойлери та котли, але відключатися від централізованого теплопостачання ви маєте право за умови, що половина квартир вашого будинку вже відключені від системи. Тому, не варто вестися на масову паніку в мережі і викидати вже куплені бойлери, встановлюйте їх на здоров'я», – пояснила в коментарі сайту «Сьогодні» Катерина Горішна, юрист ЮК «Тарасов та партнери».

Інна Власенко, адвокат Адвокатського об'єднання «Артіус», додає, що у закону, до того ж, немає зворотної дії, і навіть в тому випадку, якщо б в ньому говорилося про заборону бойлерів і котлів, це б не поширювалося на тих, хто вже їх встановив:

«По-перше, закон зворотної сили не має, а по-друге, і найголовніше – в законі відсутня норма, яка встановлює заборону на установку і використання бойлерів. Тому бойлери можна встановлювати і використовувати, як і раніше. Крім того, технічно проконтролювати таке встановлення неможливо».

Вона також додала, що, згідно з нормами закону, не допускається примусове відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир і нежитлових приміщень, приєднаних до таких мереж, в багатоквартирних будинках в разі відключення від цих мереж інших власників квартир і нежитлових приміщень.

Таким чином бойлери та котли можна продовжувати безперешкодно встановлювати, проте відключитися від централізованих мереж можна тільки в тому випадку, якщо вже більше половини мешканців зробили це. В іншому випадку потрібно буде писати колективний запит.

Якщо ж половина будинку вже відключилася від центральної системи і формальних перешкод немає, бажаючому перейти на автономне опалення та нагрівання води все одно доведеться витратити якийсь час. Йому потрібно буде написати заяву, де необхідно вказати причини відключення і те, що він хоче встановити у себе. Заяви на відключення прийматиме місцева влада, яка також буде зобов'язана оприлюднювати на муніципальних сайтах перелік будинків, в яких перейшли на котли і бойлери половина і більше квартир.

Варто звернути увагу і на те, що заборонити бойлери та котли – практично неможливо. Ну, тобто, заборонити щось можна, а ось проконтролювати це – ні.

Водночас, в законі толком і не прописані штрафи за порушення і самовільну установку котлів і бойлерів. Так, адвокат Євген Ляшук нагадує, що зараз покарання за незаконну "автономію" у вигляді котлів автономного опалення згідно зі ст. 150 Кодексу України про адміністративні правопорушення становить штраф для фізичних осіб від 17 до 51 грн., і для юридичних осіб – від 51 до 119 грн.

«Як і в випадку з самовільним відключенням від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, заборона самовільного встановлення бойлерів або штраф за таку установку повинен бути прописаний законодавцем в певних нормативних актах. В такому випадку контроль за такими незаконними установками побутових приладів може бути покладено на відповідного постачальника ЖКП. Однак не думаю, що це зупинить українців, які шукають альтернативу уже зношеним мережам і постійному підвищенню цін. Власники приватних будинків все частіше вибирають автономні варіанти, мешканці багатоповерхівок встановлюють опалювальні котли і бойлери. А бум на електронагрівачі кожну осінь-зиму очевидно говорить про недосконалість діючої системи», – розповів Євген Ляшук, адвокат ЮК «Де-юре».

Стосовно світової практики, то в деяких країнах взагалі немає такого поняття, як центральне опалення. Наприклад, у Великій Британії всі жителі самостійно дбають про своє опалення. Але зараз там хочуть відмовитися від газових конфорок і котлів і перейти на низьковуглецеве обладнання, наприклад, індукційні конфорки. Робиться все це для того, щоб зменшити рівень шкідливих викидів до атмосфери. Центральне опалення практично відсутнє і в Японії – така система там є тільки в префектурі Хоккайдо, найхолоднішій частини країни, а решта жителів найчастіше використовують для обігріву електричні кондиціонери і обігрівачі. Навіть в Німеччині і Франції жителі самі встановлюють котельні, або ж проводять загальнобудинкове опалення.

Нагадаємо, новий закон ЖКГ: треба знати, аби уникнути пені чи незрозуміло виставлених рахунків

 

 

За матеріалами Сегодня

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться