Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Воскресенье, 24 Марта 2019 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Цікаво: у Новий рік кременчуцьку владу вітали трьома відрами вина

 

2 января 2019 13:45

Немало витратили і під час виборів суддів.  

Про незвичайні вітання і транжирство під час новорічних свят до влади Кременчука ще у 18 столітті написала краєзнавець та директор Кременчуцького краєзнавчого музею Алла Гайшинська. У своєму дописі у Фейсбук вона опублікувала дослідження із знаної книги Ф.Ніколайчика «Кременчук» 1891 року видання.

«Створена була шестигласна дума і в Кременчуці. Але був там, як і скрізь на той час, звичай вітати начальство, і не з порожніми руками. Ну, а начальством був городничий. І от прийшло свято Різдва Христового 1790 року. Зібралися гласні, порадилися – і привітали начальство.
Наслідком цього став рапорт старости Захара Ложешникова (тут я переходжу на мову оригіналу, бо інакше неможливо відчути справжній смак вигадливого «канцеляриту» 18 століття. – А.Г.):

«По словесному оной думы приказу употреблено на покупку для поздравления здешнего градоначальника, господина секунд-майора Федора Федоровича Адлерштраля, с праздником, 20 фунтов сахару, 10 фунтов кофею, три ведра вина – всего на двадцать пять рублей пять копеек.
Прошу о записании оных в расход дать мне повеление»,
- пише та цитує рядки з книги А. Гайшинська.

За описом далі, шестигласна дума не відмовилася від свого словесного розпорядження і визнала вчинені витрати правильними. 
Тут невелике уточнення: 1 фунт = 400 г, 1 відро = 12 л. Але не будемо думати, що вино принесли у відрах на коромислі! Оскільки відро дорівнювало 20 пляшкам, а в торгівлі рахували саме відрами (до речі, традиційний ящик і досі вміщує 20 пляшок), то це означає, що на привітання городничого придбали, окрім 8 кг цукру та 4 кг кави, ще й 60 пляшок вина.
Через якийсь час у Кременчуці відбулися вибори суддів. Ну, зрештою, вибори – теж свято. Той самий староста тій же самій думі подав «Регістр, скільки при балотуванні суддів та на що саме витрачено коштів:

3 кварти запіканої горілки по 60 коп.
Квасу на 60 коп.
Горілки солодкої штоф – 1 р.60 коп.
Горілки міцної – 80 коп.
Горілки запіканої 4 кварти по 60 коп.
Вина полинового (вермут. – А.Г.) 2 кварти по 40 коп.
Вина білого 4 кварти по 40 коп.
Булок на 56 коп.
Ікри 6 фунтів по 15 коп.
Ікри малосольної 3 фунти по 25 коп.
Сторожам на горілку та булки – 95 коп.
Голландських оселедців бочонок – 1 р. 20 коп. 
Олії барванської 1 пляшка – 50 коп.
Соку лимонного чвертка – 25 коп.
Розбили:
2 чарки – 30 коп.
1 склянку – 10 коп.
2 тарілки – 50 коп.
Попам за молебень – 8 р.»

«Я так і не змогла ніде знайти, що то була за «барванська олія». Але явно не оливкова і не лляна; мабуть, щось екзотичне, оскільки коштувала дорожче «запіканої» горілки та вермуту. Незрозуміло також, чому «горілку запікану» записали не одним рядком – забули, чи що. 
Кварта – приблизно 1 л, штоф – 1,23 л, пляшка – 0,6 л; в цілому веселенько так відбули вибори! Цікаво, судді, які балотувалися, теж брали участь – чи лише виборча комісія? І невже ж хоча б за розбиту чарку винуватець не міг заплатити із власної кишені, а обов’язково треба було все «вантажити» на кошти міської громади?
А потім у тому ж 1790 році знову треба було когось вітати – може, з днем Ангела, і прикажчик купця Федора Привалова подав таке «прошеніє» до шестигласної думи:

«На що (так написано. – А.Г.) общественный куплено в меня из хозяйской лавки шубу ведмежью, ценою за 85 рублей, портрет за 6 рублей, денег же еще не уплачено. Для того оную думу покорно прошу за вышеписанную покупку принадлежащие деньги, кому следует, повелеть выдать».

«Сума, як бачимо, не дитяча. І ці витрати, так само, як і попередні, шестигласною думою були визнані. 
Слід зауважити, що купець Федір Привалов був на той час членом шестигласної думи і теж голосував за те, щоб удовольнили «прошеніє» його прикажчика за придбані в його лавці товари. Через декілька років Привалов став градоначальником. От цікаво, подарунки для нього придбавали у його ж лавці?
Всі факти автор Ф.Ніколайчик відшукав у справі № 70 архіву Кременчуцької міської думи. Коментарі його дуже саркастичні та осудливі. Так що це не анекдотики і не легенди, а чиста правда»
, - зауважує краєзнавець.

Нагадаємо, стали відомі суми зарплат мера Кременчука Малецького і його заступників за вересень - вони приголомшують.

Малецький та команда докерувалися: грошей на виплату зарплати працівникам комунальних підприємств до кінця року не вистачає.

 

 

Аріна Алініна

за матеріалами Кременчуцького краєзнавчого музею

 

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться