Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Суббота, 6 Июня 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Де в регіоні найбільш забруднене повітря: Кременчук обійшов Полтаву, а Горішні Плавні – на останньому місці рейтингу

 

11 мая 2020 08:00

Поки фіолетова команда Малецького складає байки про перевищення рівня радіації на гірничо-збагачувальних комбінатах і забруднене пилом повітря у Горішніх Плавнях, ситуація у Кременчуці є більш небезпечною. Адже на Полтавщині головними забруднювачами серед стаціонарних джерел якраз є підприємства нашого міста, які до того ще й не сплачують штрафи за перевищену кількість викидів.

Забруднення повітря – національна трагедія не лише Китаю чи Індії, але й України. Цей часом непомітний ворог, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, зробив нашу державу лідером за кількістю смертей у перерахунку на 100 тисяч осіб. Брудне повітря щороку позбавляє життя щонайменше 60 тисяч українців. І це попри те, що загальна кількість викидів в Україні стрімко зменшувалася останні 30 років.

До атмосферного повітря потрапляють різні гази, дрібні часточки і рідкі речовини, деякі з них негативно впливають на живі істоти, погіршуючи умови їх існування.

Джерела забруднення можуть бути природними і штучними (антропогенними).

Наприклад, нещодавно вся Україна спостерігала, як навколо Чорнобильської атомної електростанції палав ліс. Згодом Кременчук відчув це на собі – місто накрило димом.

Слід нагадати і про те, що вже не перший тиждень лісові та степові пожежі беруть Кременчук у коло. А це негативно впливає на екологію.

Проте природне забруднення атмосфери здебільшого не завдає великої шкоди людині, бо відбувається це за певними біологічними законами і регулюється кругообігом речовин, що виявляються періодично.

Суттєве навантаження на екологію відбувається через антропогенні фактори. Трапляється це внаслідок зміни її складу та властивостей під впливом діяльності людини. За будовою та характером штучні джерела забруднення умовно поділяють на технічні (пил цементних заводів, дим і сажа від згоряння вугілля) та хімічні (пило- або газоподібні речовини, які можуть вступати в хімічні реакції).

За агрегатним станом усі забруднювальні речовини поділяють на тверді, рідкі та газоподібні. Останні становлять 90% загальної маси речовин, що надходять в атмосферу.

Зрозуміло, що рівень забруднення повітря у більшості регіонах різний. В індустріально розвинених районах він може бути в тисячу разів більшим за середньопланетарні значення.

В Україні найбільшими забруднювачами довкілля є Дніпропетровська, Донецька та Івано-Франківська області. Перші дві – за рахунок концентрації енергетичних та металургійних підприємств, а Франківщина – через наявність Бурштинського енергетичного острову. Найменше викидів зафіксовано у Волинській, Чернівецькій та Закарпатській областях.

А як обстоять справи з якістю повітря на Полтавщині? Відповідь на це питання ми отримали від центральної геофізичної обсерваторії ім. Бориса Срезневського. Там констатують, що у 2019 році регулярно проводили моніторинг стану атмосферного повітря у 39 містах на 129 стаціонарних постах.

За індексом забруднення атмосфери, який вираховують на підставі концентрації у повітрі 5 пріоритетних домішок, що негативно впливають на повітря, дуже високий рівень забруднення спостерігався у 4 містах країни: Маріуполі, Дніпрі, Одесі та Кам’янському. Високий рівень – в 11 містах.

Першим у рейтингу найвищого ступеню забруднення повітря серед міст Полтавщини стоїть Кременчук. Він випередив Полтаву та Горішні Плавні. Наше місто попереду Чернігова, Білої Церкви, Житомира, Харкова, Світловодська та Горішніх Плавнів.

Чим дишуть кременчужани, полтавчани та мешканці Горішніх Плавнів

Серйозної шкоди довкіллю завдає хімічна промисловість. Особливо небезпечними є сірчисті сполуки, оксиди азоту, хлор та ін. Майже всі забруднювальні речовини можуть вступати між собою в реакції, утворюючи високотоксичні сполуки. У поєднанні з туманом це явище називають фотохімічним смогом.

Значним джерелом забруднення є підприємства чорної металургії. Вони викидають в атмосферу багато пилу, кіптяви, сажі, важких металів (свинець, кадмій, ртуть, мідь, нікель, цинк, хром). Ці речовини стали практично постійними компонентами повітря промислових центрів. Особливо гостро стоїть проблема забруднення атмосфери свинцем.

На стан довкілля негативно впливають усі види сучасного транспорту, кількість якого постійно збільшується у всьому світі. Майже всі складові вихлопних газів автомобілів шкідливі для людського організму, а оксиди азоту до того ж беруть активну участь у створенні фотохімічного смогу. Одна вантажівка або один легковик викидає в повітря відповідно 6 м3, З м3 чадного газу СО. Забруднюється повітря і пилом гуми з покришок автомобілів і літаків (один автомобіль утворює близько 10 кг гумового пилу).

Найбільшу загрозу для людства становить забруднення атмосфери радіоактивними речовинами. Ця проблема вперше виникла в 1945 році після вибуху двох атомних бомб, скинутих з американських літаків на японські міста Хіросіму й Нагасакі.

Але варто розуміти, що природна радіоактивність також існує незалежно від діяльності людини. Живі істоти певною мірою пристосувалися до неї, хоча шкідливість її для них є очевидною.

У кременчуцькому регіоні питання забруднення повітря і радіації дуже часто мусується фіолетовою командою влади під час пропаганди проти Біланівського гірничо-збагачувального комбінату.

Чого тільки вони не придумали: і перевищення рівня радіації від комбінату, і забруднене повітря в Горішніх Плавнях від роботи ГЗК.

Проте офіційні дані, навпаки, спростовують байки команди мера Кременчука Віталія Малецького та його патрона, нардепа-тушки Юрія Шаповалова.

Наша редакція отримала характеристику забруднення атмосферного повітря за 2019 рік по кременчуцькому регіону та Полтаві. Аналізуючи інформацію центральної геофізичної обсерваторії ім. Бориса Срезневського, бачимо (див. табл.), що ситуація з повітрям у Кременчуці гірша, ніж у Полтаві та Горішніх Плавнях.

На Полтавщині найбільше «пихтять» підприємства Кременчука

Серед стаціонарних джерел головними забруднювачами атмосфери в області є підприємства Кременчука та Горішніх Плавнів, а також районів, на території яких видобувають і транспортують газ. Про це сказано у Стратегії розвитку Полтавської області на 2021–2027 роки, яку нещодавно затвердили депутати обласної ради.

Згідно з цим документом, на Кременчук припадає 29,7% від усіх викидів забруднюючих речовин в атмосферу стаціонарними джерелами, на Лохвицький район – 9,2%, Гадяцький – 7,9%, Зіньківський – 4,1%, Решетилівський – 2,7%, Шишацький – 2,4%, Диканський – 2,4%, Котелевський – 2,4% та Лубенський – 2,2%.

У розрізі підприємств, які здійснюють найбільший вплив на атмосферне повітря у Полтавській області серед підприємств нашого міста, градація наступна:

- ПАТ «Укртатнафта» (нафтопереробна промисловість) – 11,015 тис тонн викидів, або 21,12% загальних обласних викидів (найбільший забруднювач, як і у попередні роки);

- ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ» (виробництво та розподілення електроенергії) – 2,430 тис тонн або 4,7% усіх викидів.

На кожного мешканця Гадяцького району припадало 145,9 кг шкідливих речовин, Лохвицького – 115,1 кг, Горішніх Плавнів – 201,4 кг (це найвищі показники по області). На кожного мешканця Семенівського району – лише 1,69 кг (найменший показник по області). Щільність викидів від стаціонарних джерел забруднення у розрахунку на 1 кв. км території області становила 1,814 тонни (у 2017 році – 1,944 тонни) шкідливих речовин. А це менше ніж середній показник в Україні, у 2,4 рази.

Зверніть увагу, що повітря у Горішніх Плавнях набагато чистіше, ніж у Кременчуці  

До речі, згідно з Законом України «Про охорону навколишнього середовища», спостереження за станом навколишнього природного середовища, рівнем його забруднення здійснюється підприємствами, які своєю діяльністю можуть призводити або призводять до його погіршення. Як повідомила прес-служба Біланівського ГЗК, відповідно до п. 6.3 Проекту ОВНС «Розкриття Біланівського родовища залізистих кварцитів. Коригування», на комбінаті передбачено проведення такого моніторингу.

Для цього в районі розташування кар’єру Біланівського ГЗК для вимірювань та досліджень використовуються сучасні методи відбору проб води, повітря, ґрунтів. Так ось, станом на IV квартал 2019 року від Центру практичної екології отримано результати лабораторних досліджень зазначених вище проб, а також вимірювання шумового навантаження. Вони всі в межах норми – негативного впливу на довкілля від діяльності комбінату не виявлено.

Що стосується повітря, то у звіті зазначено: «Вміст забруднюючих речовин в атмосферному повітрі в зоні впливу кар’єру ТОВ «Біланівський ГЗК» відповідає вимогам «Гранично допустимих концентрацій хімічних та біологічних чинників в атмосферному повітрі населених місць».

Ефективна питома активність природних радіонуклідів в пробах ґрунту, відібраних у зоні впливу кар’єру, не перевищує рівень обов’язкових дій відповідно до вимог «Норм радіаційної безпеки України (НРБУ-97)».

Нуль відповідальності: підприємства Кременчука не сплачують штрафи за перевищену кількість викидів

Час від часу в нашому місті трапляються випадки, які, на думку містян, істотно шкодять екології. Їх було чимало: це і періодична задуха від підприємств промвузла, і їдкий запах від спалених у приватних садибах шин.
Насправді притягнути до відповідальності та покарати порушників, які забруднюють довкілля, виявляється дуже непросто. І йдеться тут не лише про домогосподарства, які своєчасно не замовляють відкачування стоків чи палять ночами шини. Навіть великі підприємства, що здійснюють постійні планові викиди в атмосферне повітря у Кременчуці, поки що не понесли покарання за такі дії. Про це повідомили у Державній екологічній інспекції у Полтавській області.

Вирішення цієї складної і загрозливої проблеми потребує комплексного втручання саме міської влади, вважає лідер громадської організації «Єдиний Кременчук», заступник гендиректора «АвтоКрАЗу» Геннадій Музика.

«Тут необхідна політична воля керівництва міста та низка ініціатив у розрізі нормативно-правової діяльності – задля законодавчого захисту прав громади на безпечне довкілля. На жаль, сьогодні ми як містяни, платники податків і основне джерело влади в цій країні, не бачимо комплексних заходів задля контролю деяких промислових підприємств-забруднювачів. Зауважу, що ситуація не нова. Проте досягла критичного піку з початком окупаційної каденції діючого міського голови та нардепа-пристосуванця Шаповалова. Йде не боротьба проти незаконних викидів та постійного смороду, а навпаки: окремі підприємства отримують преференції від міста у вигляді, м’яко кажучи, поблажливої відсоткової ставки за користування землею. Питання ж екології щороку обмежується лише проведенням одіозної толоки та розмаїттям фіолетової фарби», – коментує ситуацію Музика.

Однак, схоже, все закінчується банальною нестачею коштів у бюджеті міста чи їх нераціональним використанням. Звернемо увагу, що попереду літо і новий сезон повідомлень на «Службу допомоги мера кременчужанам» про нестерпний сморід від промвузла (і не тільки від нього).

Чи влада й надалі економитиме на здоров’ї мешканців міста? Чи громада таки «дотисне» чиновників, і вони нарешті задумаються про екологічну безпеку? Побачимо найближчим часом.

Нагадаємо, експерти заміряли, рівень радіації у Кременчуці та у районі Біланівського ГЗК.

Держекоінспекція України зазначає, що Біланівський ГЗК не радіоактивний

Негативного впливу на навколишнє природне середовище від діяльності «Біланівського ГЗК» не виявлено.

 

Олег Булашев

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться