
Нині місто продовжує посідати чільне місце серед громад Полтавщини щодо оборонних витрат.
Виконком Кременчуцької міської ради перерахував мільйони гривень на закупівлі для військових. Як свідчить розслідування «МедіаДоказу», найбільше коштів отримують фірми, пов’язані з чинними депутатами міськради. Більше того, за останні кілька місяців з’явилась низка ФОПів, які стали лідерами з постачання дронів. Серед них – місцева рієлторка, помічниця депутатки та 64-річний пенсіонер. Зв’язки усіх ведуть до чоловіка місцевої депутатки. Проаналізували наявну інформацію розслідувачі видання "МедіаДоказ".
Останні кілька місяців у громадах по всій країні лунає вимога змінити підхід до витрат з бюджету, зокрема, переспрямувати кошти з некритичних витрат на кшталт бруківки чи реконструкції парків на потреби військових.
У Кременчуці, в порівнянні з деякими іншими громадами області, ситуація краща – тут справді багато витрачають на військових. До прикладу, 28 вересня 2023 року на той час начальник Полтавської обласної військової адміністрації Дмитро Лунін під час пресконференції повідомляв, що Кременчуцька громада витратила на заходи з тероборони 246 мільйонів із 485-ти, які надійшли громаді від військового ПДФО.
Нині місто продовжує посідати чільне місце серед громад Полтавщини щодо оборонних витрат. Міський голова Віталій Малецький навіть повідомив, що Кременчук у 2023 році спрямував на потреби ЗСУ 308 мільйонів гривень, що «більше ніж 17 обласних центрів України».
Що цьому передувало?
9 серпня виконавчий комітет Кременчуцької міської ради розмістив у системі Prozorro низку оголошень, придбавши техніку з приміткою «Українська визвольна війна». Угоди уклали напряму, а в порівнянні з ринковими, ціни по деяких позиціях були суттєво завищені. Найбільше тоді переплатили на ноутбуках (потенційна переплата з кожного була щонайменше 30 тис. грн).
Цю інформацію «підхопили» соціальні мережі, особливо телеграм-канали. Після того розголосу Віталій Малецький опублікував «спростування фейкової новини про переплату» і повідомив, що у ситуації із ноутбуками було допущено помилку, а угоди розірвано.
Відтоді кременчуцький виконком, проводячи закупівлі для потреб військових, почав публікувати в Prozorro обґрунтування й інколи проводити торги.
Та чи справді ці закупівлі стали більш прозорими?
За допомогою системи публічних закупівель ProZorro та порталу публічних фінансів ми вирішили дослідити, у кого мерія Кременчука купує дрони та інше обладнання для військових. І кому дісталися мільйони, про які звітує мерія.
Основний підрядник
Найбільше за кількістю підрядів на воєнних закупівлях у Кременчуці отримав приватний підприємець Волков Олексій Миколайович. За даними аналітичної системи Clarity Project, кременчуцький виконком уклав з ним 58 угод на 27,6 млн грн.
Як фізична особа-підприємець Олексій Волков працює вже 15 років. Але лише останнім часом йому пощастило стати одним із основних постачальником кременчуцької мерії, особливо коли мова йде про старлінки та коптери.
Для порівняння, у 2021 році Олексій Волков отримав державних замовлень на 66 тисяч, у 2022-му – приблизно на пів мільйона, а цьогоріч сума сягнула понад 25 мільйонів. Приблизно такою ж є сума транзакцій, які виконком здійснив на рахунки приватного підприємця за останній рік.
Що відомо про Олексія Волкова? Він – керівник кременчуцької компанії “Зеус Нет”, яка є місцевим інтернет-провайдером.
У 2020 році депутаткою Кременчуцької міськради від партії «Слуга народу» стала Валерія Волкова. В біографії кандидатки зазначалось, що вона працює юристкою в приватному підприємстві “Зеус Нет”. Крім того, до 2021 року вона була кінцевою бенефіціаркою цієї компанії.
У 2021 році депутатка подавала декларацію за попередній рік (це поки «найсвіжіша» її декларація після відновлення е-декларування). Серед членів родини вона вказала чоловіка – Волкова Олексія Миколайовича. Тобто підприємець, який успішно отримує підряди на воєнних закупівлях, – член родини людини, яка голосує на сесіях, зокрема і за розподілення бюджетних коштів на потреби військових?
З жовтня підприємець збавив оберти – проплати від мерії на його рахунки припинились. Можемо припустити, що було вичерпано ліміт на дохід по ФОПу третьої групи, податки за якою мінімальні.
Але, як говорить приказка, святе місце порожнє не буде. Ми звернули увагу на низку підозрілих ФОПів, які почали отримувати підряди після того, і зв’язки яких ведуть до чоловіка депутатки Волкової.
Новоспечені підприємниці
Аліна Шаволіна – кременчуцька рієлторка. Судячи з її сторінки у соціальних мережах, вона полюбляє відвідувати заклади відпочинку, займатися спортом та подорожувати.
Багато подорожує й Анастасія Сенченко – за останні пів року її сторінку прикрасили фото з Іспанії, Франції, Португалії, Італії.
Що об’єднує обох жінок, окрім того, що вони лайкають фото одна одної в Instagram та цьогоріч одночасно відпочивали у грецькій Лептокарії наприкінці серпня?
Повернувшись із Греції, Аліна Шаволіна зареєструвала ФОП. І вже через кілька тижнів вона почала постачати квадрокоптери та іншу техніку кременчуцькому виконкому. Загалом за 4 місяці діяльності підприємниця отримала 14 угод на 7,66 мільйонів. Приблизно стільки ж, як свідчать дані порталу публічних фінансів, перерахувала мерія на її рахунок.
Доки Аліна Шаволіна реєструвала ФОП, Анастасія Сенченко в той час вже підписувала угоди на постачання FPV дронів та монокулярів. Хоч як приватна підприємниця вона зареєстрована шість років, але в державних закупівлях участі не брала до літа 2023-го. А тоді одразу отримала контракт на 1,8 млн на постачання дронів Mavic.
Щоб перевірити, чи справді підприємниці займаються продажем техніки військового призначення, ми зателефонували одній з них. Ми звернулись за рекомендацією, щоб купити коптер для медичної служби. Слухавку взяла дівчина, яка на наше прохання порекомендувати певну марку, повідомила, що не може нічого сказати по технічній частині. Також вона була не готова говорити про ціновий діапазон, бо була «не на місці». Вона пообіцяла дати наш номер людині, яка «зможе зорієнтувати» і передзвонить впродовж дня-двох. Але нам так ніхто і не перетелефонував.
Один номер – три ФОПи
Номер, на який ми телефонували – спільний. На нього зареєстровані одразу три постачальниці кременчуцької мерії. Окрім Аліни Сенченко та Анастасії Шаволіної, за даними аналітичної системи Youcontrol, за цим номером також значиться підприємниця Світлана Дев’ятова. Вона зареєструвала підприємницьку діяльність три місяці тому. І за цей час встигла укласти 26 угод на 4,12 млн грн.
До слова, у гетконтакті цей номер підписаний як «Анастасія Сенченко», «Зуес нет Анастасія», «Бухгалтер Зеус», «Анастасия Сенченко Самопомощ Кременчуг», «Волков Бух Настя» тощо.
Зв’язки
Історія з переплатою, про яку ми розповідали на початку, змусила кременчуцький виконком стати більш підзвітним і проводити торги. Або робити вигляд.
До прикладу, 4 вересня для вибору підрядника на постачання шести тепловізорів виконком оголосив тендер, на який свої заявки подали два приватних підприємця. Пропозицію Дмитра Білаша відхилили через невідповідності у поданих документах. Пропозиція вже знайомої нам Аліни Шаволіної стала переможною, після того як вона додала аналогічний договір на постачання.
Що в цьому договорі привернуло нашу увагу? 5 вересня Аліна Шаволіна зареєструвалась як приватна підприємниця, а вже 6 вересня, якщо вірити аналогічному договору, продала іншому підприємцю (Євгену Жукову) зарядні станції та оптичні приціли загальною вартістю 1,7 млн грн. Зручно, що коли новоспеченій постачальниці знадобився договір виконання аналогічних послуг, знайшовся підприємець який купив потрібне обладнання буквально після реєстрації.
Цей підприємець і сам є постачальником до кременчуцької мерії. Здебільшого Євген Жуков продавав комунальним підприємствам бланки та реєстраційні журнали. Але влітку (за укладеними напряму угодами) з друкованої продукції «переключився» на тактичне спорядження, зарядні станції та ноутбуки.
Але цікаве інше, згідно з даними системи Youcontrol, Євген Жуков є керівником кременчуцької міської організації політичної партії “Об’єднання “Самопоміч”. З 2018 по 2020 роки цю посаду обіймав Олексій Волков. А один з двох телефонів ФОП Олексій Волков тотожний номеру цієї організації.
До усього, впродовж 2019 року, коли кременчуцьке “Об’єднання “Самопоміч” очолював Олексій Волков, Аліна Шаволіна та Анастасія Сенченко отримували від політичної сили зарплатню. Про це свідчать дані аналітичної системи Youcontrol з посиланням на звіти політичних партій.
На цьому зв’язки не закінчуються. У 2020 році Анастасія Сенченко спробувала стати депутаткою. В біографії кандидата було вказано місце роботи – бухгалтер на ПП “Зеус Нет”. Депутаткою стати не вдалося (не пройшла за списками), але, схоже, стала помічницею депутата. На сайті Кременчуцької міськради зазначено, що Сенченко Анастасія Михайлівна є помічницею депутатки Валерії Волкової.
Ще один ФОП, пов’язаний із подружжям Волкових, – це Кавелін Микола Анатолійович. Приватний підприємець з 6-річним стажем не мав справ із державними закупівлями. Аж до серпня цього року. За 4 місяці він зміг отримати 25 контрактів на 7,66 млн грн. Усі були неконкурентними, укладеними «напряму», поза Prozorro.
Адреса реєстрації цього ФОПа співпадає із адресою реєстрації ФОП Олексій Волков та приватного підприємства «Скайлайн», власником і засновником якого також є Олексій Волков.
«Війни не було – і потреби не було»
Так відповів нам Олексій Волков на зауваження, що поки його дружина не стала депутаткою, він не отримував великих державних замовлень.
У коментарі телефоном він повідомив, що є військовим, який вже два роки на війні. Постачальником виконкому він став, бо його фірма працює у Кременчуці з 2004 року, до того ж він знає усі потреби військових. Він підтвердив, що депутатка Валерія Волкова – його дружина, але, за його словами, вона не голосує, коли мова йде за виділення коштів.
Ви не бачите корупційної складової?
Та яка корупційна складова? Якщо я віддаю по-максиму державі: свій час та свої навички. Коли я з 2004 року займаюсь комп’ютерами та квадрокоптерами. І знаю як воно все робиться. Рації, наприклад, думаєте воно просто так усе робиться? Насправді це добре, що усе постачається хлопцям на фронт швидко. Я сам розумію, коли це треба терміново, і коли є можливість поставити. Питання ціни? Там ціни відкриті, подивіться. Самі дешеві, які можна було знайти, брали усе максимально дешево.
За адресами та за телефонами з вами пов’язані ФОПи Анастасія Сенченко, Аліна Шаволіна, Микола Кавелін?
Вони до мене до чого? У них питайте, ви ж до мене телефонуєте.
Ну тобто ви їх не знаєте?
Ну дивіться, можна знайти усіх.
Бо Анастасія Сенченко підписана як бухгалтер «Зеус Нет». Це ж ваша компанія?
Ну можете відкрити реєстр подивитись.
Це в реєстрі так
Я зараз не займаюсь… Я ще раз повторюю, де я знаходжусь. Компанією на протязі цього часу займаються інші люди. І якщо у них є змога робити – хай роблять.
До усього, Олексій Волков повідомив, що тендери інколи таки проводять із торгами, а в інших випадках укладають угоди напряму, бо від цього залежить швидкість постачання. Прибутку, за його словами, майже не отримує, бо націнка покриває транспортні витрати на доставку.
Інша ситуація – знову депутат
До історії із ноутбуками одним із головних постачальників на закупівлях кременчуцького виконкому було ТОВ “Активбуд-М”. За даними Prozorro, станом на зараз виконком підписав із компанією 35 договорів на майже 29,5 мільйонів гривень.
Фірма відносно нова – її зареєстрували у червні 2022 року. За адресою реєстрації фірми у Кременчуці розташований магазин «Будівельник», який у народі називають «Стєкляшка».
На початку “Активбуд-М” отримував державні замовлення на господарські товари та будівельні матеріали, на яких власне і спеціалізується магазин «Будівельник». Ситуація змінилась у серпні 2023-го, коли компанія почала постачати зарядні станції, заряди для «Мавіків» і сумнозвісні ноутбуки.
Після того як з ноутбуками та оптичними прицілами не вийшло, компанія «переключилась» на причепи KRONE. За даними порталу публічних фінансів, на рахунки фірми тільки у жовтні надійшло майже 7 мільйонів за 6 причепів. Загалом же ми знайшли 19 проплат компанії на 22 мільйони за причепи, які купив виконком.
Чому саме компанія “Активбуд-М” стала одним з найбільших підрядників на воєнних закупівлях? Ймовірно тому, що зв’язки ведуть до чинних депутатів міськради.
За адресою реєстрації “Активбуд-М”, якщо шукати в аналітичних системах за старою назвою провулку (Льва Толстого замість Квітки Цісик), можна дізнатись – там було зареєстроване мале підприємство «Інтер’єр».
З 2018 року його власником був Олександр Яцина. Директор фірми – також депутат міськради Костянтин Брижаха (балотувався від «ОПЗЖ»). Він керував компанією з 2018 року.
Серпень 2023-го, коли трапилась історія із переплатою, якою зацікавились не тільки громадськість, а й правоохоронці, – це умовна точка, після якої відбулися зміни, які варто озвучити.
Цієї осені в обох зазначених компаніях змінились власники та керівники. Так, у вересні в “Активбуд-М” замість Олександра Філіппова керівником став Євген Литвиненко.
В МП «Інтер’єр» замість обох депутатів власником і директором став Михайло Андрійчук. Нині він володіє десятками компаній. Саму фірму перереєстрували у Києві за адресою масової реєстрації, де вже числяться понад сотня підприємств.
Ми спробували зв’язатись із новим директором компанії «МП Інтер’єр», але на прохання покликати Андрійчука Михайла Олександровича до телефону, нам відповіли, що про такого ніколи не чули.
Взяти коментар у компанії “Активбуд-М” щодо зміни власників та закупівель нам не вдалося – там повідомили, що керівництва немає на місці. Ми залишили контакти, за якими з нами пообіцяли зв’язатися, але поки що чекаємо на дзвінок.
Схоже, що в обох компаніях вирішили змінити власників, щоб нічого не пов’язувало їх із депутатами. Але до прикладу, в декларації депутата Яцини місцем його реєстрації вказано село Кривуші у Кременчуцькому районі. В цьому селі зареєстровані два ФОПи: Яцина Олександр Олександрович за адресою пров. Молодіжний, 10 і Литвиненко Євген Євгенійович за адресою пров. Молодіжний, 8. Тобто виходить, що повні тезки ексвласника і нового директора “Активбуд-М” мешкають поруч.
У жовтні стосовно закупівлі причепів прокуратура відкрила провадження щодо ймовірного завищення цін на причепи, які кременчуцький виконком закупляв для військових за зверненням ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна». Відтоді “Активбуд-М” повернувся до постачання мерії лише господарських товарів, типу відер та рукавичок. Та чи надовго?
69-річна підприємниця
Публікуючи спростування щодо переплати, мер Кременчука оприлюднив на підтвердження листи, які надійшли від підрядника. Той нібито просив розірвати договір, бо сам знайшов помилки. Четвертий документ, який опублікував у своєму дописі Віталій Малецький – це рахунок на оплату постачальниці Сиротенко Лідії Петрівні. Цією платіжкою мер хотів підтвердити, мовляв вже купляли ноутбуки для військових у приватної підприємниці і не по завищеній ціні.
Але проаналізувавши платіжку, ми знайшли зв’язок із магазином «Будівельник» і депутатом Яциною.
Сиротенко Лідії Петрівні 69 років, як приватна підприємниця вона зареєструвалась 7 місяців тому. А перше державне замовлення отримала вже через два тижні. З того часу вона взяла участь у 74 тендерах, в усіх була переможцем, усі проведені без торгів. Кременчуцький виконком уклав з нею 61 угоду на 3,22 млн грн. Але портал публічних фінансів свідчить, що на рахунки ФОП було перераховано за акумулятори, ноутбуки та планшети майже 5,8 млн грн.
Цікаво, що підприємниця постачала мерії комп’ютерну техніку навіть не маючи на те відповідного КВЕДа.
Лідія Сиротенко володіє земельною ділянкою, за кадастровим номером якої відомо, що це ділянка у Кременчуці, яка використовується для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Її адреса: м. Кременчук, провулок Л. Толстого (нині Квітки Цісик), 40, тобто адреса магазину «Будівельник» (а також адреса реєстрації “Активбуд-М”).
Депутат Яцина не подав декларацію за 2021 чи 2022 роки, але Лідія Сиротенко фігурувала у його декларації за 2019 та 2020 роки. Там вказано, що серед іншого майна дружина депутата Ольга Євгеніївна Сиротенко володіє 25 % квартири разом із Євгенієм Сиротенком та Лідією Сиротенко. Можливо, Лідія Сиротенко є тещою депутата.
Крім того, останній на даний момент керівник “Активбуд-М” Євген Литвиненко раніше мав ФОП, зареєстрований за адресою, за якою нині зареєструвала свій ФОП Лідія Сиротенко.
Після серпня підприємниця перестала постачати мерії техніку (знову лише господарські товари).
І знов депутат
Ну і ще однією фірмою, яка активно отримує підряди з приміткою «Українська визвольна війна» є ТОВ «Дормаш Груп». Її директором з жовтня 2022 року є Віталій Котляр, чинний депутат Кременчуцької міської ради. Засновниками та бенефіціарами фірми є Тетяна Котляр та ТОВ «Кременчуцький завод будівельної техніки».
Через місяць після зміни директора, на ТОВ «Дормаш Груп» «посипалися» державні замовлення від кременчуцьких комунальних підприємств. Найбільшим замовником компанії є виконком, який уклав із фірмою 6 контрактів на 15 мільйонів на постачання мобільно-лазневих комплексів для військових.
Оскільки більшість угод було укладено поза системою Prozorro, ми направили інформаційні запити до виконавчого комітету Кременчуцької міськради, а також до уповноваженої особи на закупівлях виконкому Авраменко Тетяни Юріївни. Ми просили пояснити, як відбувався процес відбору підрядників під час закупівель для військових, адже більшість угод укладають напряму і отримують їх одні і ті самі фірми та ФОПи.
Спочатку відповіді не було. Коли ми нагадали про себе повторним запитом, нам повідомили, що перший запит нібито не отримували. Після того відповідь надійшла, але вона була суто формальною.
За матеріалами видання «МедіаДоказ»