Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 17 Мая 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Господарі на власній землі: як скасування мораторію допоможе побороти корупцію в селах Полтавщини

 

7 лютого 2021 13:00

Як свідчить сервіс моніторингу реєстраційних даних OpenDataBot, середня вартість оренди землі в Полтавській області – 6,9 тис. грн за гектар. Це один з найбільших показників по Україні, однак такі гроші дають далеко не завжди.

Уже 30 років українські селяни залишаються бідними на родючій землі. Середня зарплата в Полтавській області становить 10,8 тис. грн. Водночас корумповані чиновники отримують на схемах десятки тисяч доларів. 

Землі використовують неефективно, а частина з них взагалі не має господаря. Дехто з жителів помер, не встигнувши записати ділянку на себе, або родичі так і не оформили спадок. І лише відкриття ринку землі дає надію, що село нарешті почне відроджуватися.

За даними Держгеокадастру на 2021 рік, понад 1,4 млн га у Полтавській області є приватною власністю, а державною – більше 360 тис. га. Однак мораторій на продаж не дає селянам змоги розпоряджатися власністю та отримувати ринкові прибутки. 

Через те що продати землю неможливо, орендна плата є низькою, адже немає балансу між попитом і пропозицією. Як свідчить сервіс моніторингу реєстраційних даних OpenDataBot, середня вартість оренди землі в Полтавській області – 6,9 тис. грн за гектар. Це один з найбільших показників по Україні, однак такі гроші дають далеко не завжди.

«У віддалених селах власники отримують кілька мішків зерна як орендну плату», — зазначає керівник напряму земельної реформи програми USAID АГРО Сергій Кубах.

Рівень життя на Полтавщині залишається низьким. За даними Держстату, у 2020 році середня зарплата по області становила 10,8 тис. грн. І це при тому, що Полтавська область входить у топ-5 регіонів із найбільш розвиненим аграрним сектором. Натомість, вільний ринок землі — це можливість сформувати на селі середній клас і зменшити трудову міграцію. 

Насправді ринок землі вже існує. На платформі OLX чимало оголошень про продаж земельних паїв. Для цього існує кілька схем: «порожні» договори оренди, у яких заповнюються лише реквізити, папери з формулюванням, що після скасування мораторію документ можна буде вважати угодою купівлі-продажу. А деякі підприємці просто змушують власників підписувати договори оренди на 49 років. 

Безоплатна приватизація дорого обходиться суспільству

Безоплатна приватизація створює підґрунтя для численних корупційних оборудок. Згідно із Земельним кодексом кожен українець має право приватизувати до 6 га. Проте на практиці це майже неможливо. Пересічним громадянам зазвичай у цьому відмовляють. Натомість, існують корупційні шляхи, як вирішити це питання. На цьому в обхід місцевих бюджетів роками наживалися голови сільських і селищних рад. 

За даними Держгеокадастру, за останні 7 років держава передала в межах безоплатної приватизації 700 тис. га. Водночас під час аудиту виявили тисячі фактів подвійної приватизації. За словами Міністра аграрної політики та продовольства Романа Лещенка, до 2013 року зловживань було ще більше, адже всі дані зберігали в паперовій формі. «Найбільша кількість правопорушень стосується безоплатної приватизації в масштабі мільйонів гектарів», — повідомив міністр на прес-конференції «Дорожня карта земельної реформи в Україні. Розвиток економіки».

Як свідчать інсайдери, хабар за «безоплатне» виділення 1 га в середньому сягає 1 тис. доларів. Якщо ж ділянку хоче викупити забудовник, щоб в подальшому змінити її цільове призначення, ідеться про тисячі доларів. 

Вирішити проблему допоможе відкритий геопортал про земельні ресурси та землевласників. Він запрацює вже в лютому та дасть змогу оцифрувати всі процеси, оприлюднити інформацію про безоплатно отримані ділянки й відомості про суб’єктів приватизації, провести повний аудит відчуження землі комунальної та державної власності.

Щоб подолати корупцію, експерти радять замінити безоплатну приватизацію грошовою компенсацією. Тоді ветерани АТО й інші пільгові категорії громадян зможуть отримати живі гроші замість ефемерних 6 га, передбачених лише де-юре. 

Скасування зайвих адмінпроцедур — ще один важливий етап земельної реформи. Процес отримання землі дуже складний і тривалий. Це численні системи реєстрації та узгоджень, на кожному рівні яких від власника вимагають хабаря (зокрема, під час таких процедур, як державна експертиза документації з впорядкування земель, погодження проєктів землеустрою щодо відведення ділянки, авторський нагляд). Тому документацію із землеустрою буде оцифровано, а перевірки документів здійснюватимуть онлайн. 

У селах побільшає успішних підприємців 

Із липня 2021 року селяни зможуть самостійно вирішувати, що робити із землю: здавати в оренду, обробляти власноруч чи використовувати в інший спосіб. На Полтавщині вже 54 об’єднаних територіальних громад отримали у власність загалом майже 150 тис. га, і процес триває. 

Щоб землю не скупили за безцінь, до 2030 року вартість гектара не може бути меншою за нормативну грошову оцінку (НГО). Для Полтавської області це 30,3 тис. грн за гектар ріллі. За оцінками експертів Easy Business, протягом наступних 10 років середня вартість землі може зрости до 4,5 тис. доларів за гектар. 

Кошти від оренди й оподаткування земель у селах витрачатимуться на будівництво й ремонт доріг, шкіл і лікарень. Малі землевласники зможуть отримувати кредити під заставу ділянок і купувати необхідну техніку й обладнання для польових робіт. Крім того, ринок землі сприятиме розвитку переробки сільськогосподарської сировини та виробництву продовольчої продукції з вищою доданою вартістю. 

Водночас, варто зауважити, що ринок землі повноцінно запрацює лише у разі ухвалення законодавчого пакета, який забезпечить: спрощення та децентралізацію земельних процедур (№ 2194), продаж земельних ділянок на електронних земельних торгах (№ 2195), створення Фонду часткового гарантування кредитів у сільському господарстві (№ 3205-2), забезпечення права працівників державних агропідприємств на земельну частку (пай) (№3012-2). Ці проєкти документів вже очікують своєї черги в парламенті. 

Із запитаннями чи запитом на коментарі від експертів звертайтеся за адресою: zemelna.reforma@gmail.com
Дізнатися більше про земельну реформу можна на сайті:  https://zemreforma.gov.ua/
Офіційна фейсбук сторінка про земельну реформу: https://www.facebook.com/zemreforma1 
 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися