
Роз’яснення Інституту української мови та доценту Київського університету імені Бориса Грінченка Олександра Авраменка.
Свого часу, виступаючи перед мешканцями Кременчука, тодішній президент України Віктор Янукович звернувся до всіх так: «Шановні кременчукці!». Тоді багато хто посміявся з цього привітання, але згодом мовники винесли на розгляд громадськості різні версії самоназви мешканців міста. Серед них - «Кременчучани», «Кременчуківці», «Кременчукці»…
Багато хто ці назви не сприймав і заявляв, що тоді мешканок міста доведеться називати «кременчучками», наприклад.
У травні 2015-го, виступаючи з трибуни сесії міськради, новий головний «свободівець» міста Костянтин Красовський назвав мешканців міста «кременчуківцями». На зауваження депутатів, що ми – кременчужани, «свободівець» парирував – «Вчіть українську мову!».
У 2017 році співголова міської організації «Товариства української мови Кременчука» Юрій Мартиновський підписав документ – позицію Товариства української мови Кременчука з приводу самоназви мешканців міста.
Тоді у громадській організації «Товариство української мови ім. Шевченка» хотіли, щоб тему ще раз ґрунтовно вивчили на всіх рівнях у нашому місті, розглянули вкотре на комісії з перейменування та згодом затвердили на сесії міськради. Але тоді на цьому все і заглохло.
Днями відома кременчуцька активістка Валентина Трофименко завітала до редакції «Кременчуцької газети» та надала лист – роз’яснення від Інституту української мови стосовно правильного вживання поняття мешканців міста Кременчука.
«Назви кременчужани (кременчужанин, кременчужанка), кременчукяни (кременчукянин, кременчукянка), кременчужці (кременчужець, кременчужка) ненормативні, суперечать словотвірній і фонетичній нормам сучасної української літературної мови, тому їх не можна вживати.
Із трьох нормативних назв жителів Кременчука – кременчуківці, кременчучани, кременчучці – наймилозвучніша, найпридатніша для вживання назва - кременчуківці. Саме її рекомендуємо використовувати в повсякденному вжитку», - сказано у листі директора Інституту П.Ю.Гриценка.
Також у листі є роз’яснення щодо вживання слів мешканці та жителі міста.
«…Фахівці Інституту української мови НАН України вважають, що слова жителі, мешканці однаково застосовані для називання тих, хто мешкає в селі, селищі, місті, містечку. Тому можна вживати і жителі міста Кременчука, і мешканці міста Кременчука», - сказано у листі.
А що ж по Горішніх Плавнях?
Нещодавно в Україні в рамках декомунізації відбулося перейменування багатьох населених пунктів. Цей процес викликав чимало суперечок. Як політичних, соціальних – так і мовних. Зокрема, виникли протиріччя й неузгодженості щодо того, як називати жителів деяких «декомунізованих» міст. Про це йдеться у матеріалі 24 каналу за посиланням.
Мабуть, найбільший резонанс викликало перейменування міста Комсомольськ у Полтавській області: замість «совкової» назви на карті з'явилася гарна українська назва – Горішні Плавні. Але одразу ж постало питання: як називати мешканців Горішніх Плавнів?
Ось як відповів на це питання відомий мовний експерт – доцент Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Авраменко. У своїй книзі «100 експрес-уроків української» він пояснив:
«Як назвати мешканців населених пунктів, що мають складну чи складену назву на зразок: Кам'янець-Подільський, Горішні Плавні та подібні. Треба вибрати головне слово й утворити назву за певним усталеним словотвірним зразком. У назві Кам'янець-Подільський головне слово – Кам'янець, отже, мешканці міста – кам'янчани, а жителі Горішніх Плавнів – плавнівці, бо головне слово в цій назві – Плавні».
До речі, О.Авраменко дав свій коментар і стосовно вживання слів житель та мешканець. Він рекомендує в своїх експрес-уроках наступне: правильно і так, і так, але радить з назвами населених пунктів і країн вживати слово «житель», а з житлом ліпше використовувати слово «мешканець».
Замість післямови – опитування
«Кременчуцька газета» вирішила запитати наших читачів їх думку стосовно самоназви мешканців міста.
Як би ви погодилися називати жителів міста Кременчука?
Нагадаємо, Від кременчуківців до мешканців міста Кременчука
Олег Булашев