Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Середа, 22 Березня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Хто ми – мешканці Кременчука: кременчужани, кременчукяни, кременчужці, кременчуківці, кременчучани?

Ми в Telegram

16 березня 2023 08:30

Роз’яснення Інституту української мови та доценту Київського університету імені Бориса Грінченка Олександра Авраменка.

Свого часу, виступаючи перед мешканцями Кременчука, тодішній президент України Віктор Янукович звернувся до всіх так: «Шановні кременчукці!». Тоді багато хто посміявся з цього привітання, але згодом мовники винесли на розгляд громадськості різні версії самоназви мешканців міста. Серед них - «Кременчучани», «Кременчуківці», «Кременчукці»…

Багато хто ці назви не сприймав і заявляв, що тоді мешканок міста доведеться називати «кременчучками», наприклад.

У травні 2015-го, виступаючи з трибуни сесії міськради, новий головний «свободівець» міста Костянтин Красовський назвав мешканців міста «кременчуківцями». На зауваження депутатів, що ми – кременчужани, «свободівець» парирував – «Вчіть українську мову!».

У 2017 році співголова міської організації «Товариства української мови Кременчука» Юрій Мартиновський підписав документ – позицію Товариства української мови Кременчука з приводу самоназви мешканців міста.

Тоді у громадській організації «Товариство української мови ім. Шевченка» хотіли, щоб тему ще раз ґрунтовно вивчили на всіх рівнях у нашому місті, розглянули вкотре на комісії з перейменування та згодом затвердили на сесії міськради. Але тоді на цьому все і заглохло.

Днями відома кременчуцька активістка Валентина Трофименко завітала до редакції «Кременчуцької газети» та надала лист – роз’яснення від Інституту української мови стосовно правильного вживання поняття мешканців міста Кременчука.

«Назви кременчужани (кременчужанин, кременчужанка), кременчукяни (кременчукянин, кременчукянка), кременчужці (кременчужець, кременчужка) ненормативні, суперечать словотвірній і фонетичній нормам сучасної української літературної мови, тому їх не можна вживати.

Із трьох нормативних назв жителів Кременчука – кременчуківці, кременчучани, кременчучці – наймилозвучніша, найпридатніша для вживання назва - кременчуківці. Саме її рекомендуємо використовувати в повсякденному вжитку», - сказано у листі директора Інституту П.Ю.Гриценка.

Також у листі є роз’яснення щодо вживання слів мешканці та жителі міста.

«…Фахівці Інституту української мови НАН України вважають, що слова жителі, мешканці однаково застосовані для називання тих, хто мешкає в селі, селищі, місті, містечку. Тому можна вживати і жителі міста Кременчука, і мешканці міста Кременчука», - сказано у листі.

А що ж по Горішніх Плавнях?

Нещодавно в Україні в рамках декомунізації відбулося перейменування багатьох населених пунктів. Цей процес викликав чимало суперечок. Як політичних, соціальних – так і мовних. Зокрема, виникли протиріччя й неузгодженості щодо того, як називати жителів деяких «декомунізованих» міст. Про це йдеться у матеріалі 24 каналу за посиланням.

Мабуть, найбільший резонанс викликало перейменування міста Комсомольськ у Полтавській області: замість «совкової» назви на карті з'явилася гарна українська назва – Горішні Плавні. Але одразу ж постало питання: як називати мешканців Горішніх Плавнів?

Ось як відповів на це питання відомий мовний експерт – доцент Київського університету імені Бориса Грінченка Олександр Авраменко. У своїй книзі «100 експрес-уроків української» він пояснив:

«Як назвати мешканців населених пунктів, що мають складну чи складену назву на зразок: Кам'янець-Подільський, Горішні Плавні та подібні. Треба вибрати головне слово й утворити назву за певним усталеним словотвірним зразком. У назві Кам'янець-Подільський головне слово – Кам'янець, отже, мешканці міста – кам'янчани, а жителі Горішніх Плавнів – плавнівці, бо головне слово в цій назві – Плавні».

До речі, О.Авраменко дав свій коментар і стосовно вживання слів житель та мешканець. Він рекомендує в своїх експрес-уроках наступне: правильно і так, і так, але радить з назвами населених пунктів і країн вживати слово «житель», а з житлом ліпше використовувати слово «мешканець».

Замість післямови – опитування

«Кременчуцька газета» вирішила запитати наших читачів їх думку стосовно самоназви мешканців міста.

Як би ви погодилися називати жителів міста Кременчука?

 

Нагадаємо, Від кременчуківців до мешканців міста Кременчука

Кременчужан долучають до обговорень - ким бути: кременчуківцями, кременчужівцями, кременчуканами чи кременчучанами

 

 

Олег Булашев

 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися