
Цікава інформація.
Хвороба Лайма-це інфекційна хвороба,збудник якого,борелія,передається людині під час укусу кліща. Ймовірність укусу кліща найбільша під час перебування людей у парках,лісопарках та лісах. Слід також знати,що,якщо раніше укуси кліщів фіксувалися в період з травня по жовтень, зараз, що пов’язано зі зміною клімату,вони відмічаються і в квітні і на початку листопаду. Не кожен укус кліща може призвести до захворювання,але,враховуючи,що це буває досить часто,треба знати про таку хворобу. Ще цікаво,що лише третина хворих може пригадати епізод укусу кліща.
Початкові симптоми хвороби Лайма,які з’являються після інкубаційного періоду (в середньому через 7-14 днів) бувають такі:
-поява рожевої плями круглої або овальної форми,яка без лікування збільшується до значних розмірів,та суб’єктивно не турбує;
-лихоманка;
- біль у м’язах;
-слабкість.
Інші симптоми з’являються,коли хвороба переходить у наступні стадії.
При підозрі на лаймбореліоз,пацієнту необхідно звернутись до лікаря (сімейного або дерматолога),який призначить терапію антибіотиком та необхідні лабораторні аналізи.
Лікування на ранніх етапах ефективне і призначати його потрібно якнайшвидше,щоб хвороба не змогла вразити суглоби,серцево-судинну та нервову системи.
Дуже важливо знати методи профілактики:
-для прогулянок у лісі не вдягати шорти, а бажано довгі штани та шкарпетки, а футболку треба заправити.
-після прогулянки оглянути себе та оточуючих на наявність кліщів.
-використовувати репеленти(але пам’ятайте,що вони можуть мати токсичну дію.
-видалити кліща можна дуже обережно,пінцетом. Місце укусу обробити антисептиком(розчином бетадину, хлоргексидин) або промити водою з милом.
Олена Нужнова, лікар-дерматовенеролог вищої категорії, міський позаштатний фахівець