Кременчуцька газета
Понеділок, 4 Грудня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

 

Ви є тут

Інститут нацпам’яті вважає, що мозаїку біля кременчуцького музею треба прибрати, мистецтвознавці - навпаки, а у мерії вирішили її завісити полотном

21 вересня 2022 14:30

Звертаємо вашу увагу, що інститут не наділений повноваженнями адміністративного впливу на органи місцевого самоврядування та не здійснює перейменування топонімів, зокрема вулиць...

Поруч із деколонізацією назв вулиць у Кременчуці під прицільне око громадськості потрапила і панно-мозаїка, розташоване на одному із будинків поруч із Кременчуцьким краєзнавчим музеєм на вулиці Соборній.

Так, ініціативна група містян пропонує дане панно демонтувати, оскільки на ньому вбачає елементи комуністичної пропаганди, що підпадають під дію Закону про декомунізацію. А саме - назви комуністичних газет «Правда», «Іскра», а також зображення червоноармійців. Про це каже активістка Валентина Трофименко. Вона надає редакції лист з Українського інституту національної пам’яті, куди зверталася за роз’ясненням ситуації.

Український інститут національної пам’яті в межах своїх повноважень розглянув звернення ГО «Кременчуцький патріотичний клуб «Доброволець»  від 14 червня 22-го року щодо мозаїки «Друк нашої партії» по вулиці Соборній, 3 у місті Кременчуці.

Звертаємо вашу увагу, що інститут не наділений повноваженнями адміністративного впливу на органи місцевого самоврядування та не здійснює перейменування топонімів, зокрема вулиць...

По суті порушеного питання керівництво інституту повідомило, що згадана мозаїка містить пропаганду комуністичного тоталітарного режиму. Зокрема, напис «Пролетарії всіх країн єднайтесь» був закликом до здійснення світової пролетарської революції, це незмінна складова композиції герба СРСР та Радянських республік.

Також на мозаїці є згадування газети «Правда» - головного щоденного друкованого засобу інформації КПРС до 1991р.;  з’їзду комуністичної партії Радянського Союзу тощо.

«З огляду на викладене мозаїка «Друк нашої партії» по вулиці Соборній, 3 у Кременчуці підпадає під обмеження встановлені законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки»,- пише у листі заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщук.

У мерії кажуть, що питання існування мозаїчного панно розглядалась на комісії з питання найменування об’єктів топоніміки 14 серпня 2015р., де було вирішено доручити управлінню культури і туризму з’ясувати питання щодо можливо демонтажу панно.

16 лютого 22-го року на комісії повторно розглядалось питання стосовно панно. Тоді заступник начальника управління культури і туризму Тетяна Чернова зазначила, що панно є пам’яткою монументального мистецтва і відображає події того часу.

Згідно з інформацією експертизи, яку надали спеціалісти мистецтвознавці Кременчуцької міської організації Національної спілки художників України, даний вид панно є оздобленням фасаду будівлі і створено членом Національної спілки художників Хахіним у 1973-75 роках і є висококласним витвором монументального мистецтва України з високотехнологічною та високохудожньою технікою виконання фасадної мозаїки.

Назва панно «Помощник, советчик и друг» відоброжає тему розвитку преси та друку, праці та оборони країни тощо.

Експерти вважають, що панно має виключно історично-культурне значення для українського мистецтва взагалі і для нашого міста зокрема.

«Враховуючи те, що заборона не порушується на випадки використання символіки комуністичного тоталітарного режиму у творах мистецтва, створених до набрання чинності Закону про декомунізацію, управління культури і туризму міської ради вважало, що мозаїчне панно біля музею необхідно зберегти, як приклад збереження історичної технології фрески в Україні то зразок декоративна монументального оздоблення міського простору»,- було зазначено у відповіді влади.

Крім того представники влади не знають, де в разі демонтажу зберігати елементи мозаїки та найголовніше - чи витримає таке втручання багатоповерхівка на якій панно зараз розміщено, адже її зводили ще до 1870 р.

Тож що робити з панно у лютому 2022 року члени комісії не визначились.

21 червня 22-го року начальник управління культури Володимир Кондрашов надав членам комісії  ще одне пояснення щодо спірного панно.

Воно не занесено до переліку об’єктів Культурної спадщини Кременчуцької міської територіальної громади, тому питання щодо його збереження не потребує погодження Департаменту культури туризму Полтавська обласної державної адміністрації.

18 липня представники управління культури звернулися до директора Департаменту ЖКГ аби з’ясувати чи можуть вони демонтувати панно чи завісити. Звідти відповіли, що коштів на ці роботи або придбання матеріалу у них відсутні і Державна казначейська служба у період дії воєнного часу на це першочергово кошти не надасть, бо зараз першочергово вирішується завдання відсічі збройної агресії росії.

Тому питання існування чи демонтажу панно знову постало 10 серпня під час засідання комісії. Тоді було запропоновано вирішити долю панно комісійно після завершення періоду воєнного стану або його завісити.

Громадська активістка Валентина Трофименко висловилась за пропозицію завісити панно.

Члени комісії вирішили завісити текстильним полотном широкого формату панно.

Нагадаємо, Скандал в комісії з перейменування вулиць: активістка Трофименко підозрює секретаря міськради Гриценка у фальсифікації документів

 

Олег Булашев


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися