
Таємниці Кременчуцького водосховища...
Минулої неділі, попри дощову погоду, кременчуцькі туристи здійснили похід вихідного дня, організований Кременчуцьким міським клубом туристів (керівники Оляна Колесник і Олексій Скок).
Маршрут пролягав незвичайним шляхом – дном Кременчуцького водосховища, що тимчасово оголилося через сезонне зниження рівня води.
Берег, що зберігає історію
Як відомо, Кременчуцьке водосховище — одне з шести великих водосховищ у каскаді на річці Дніпро в Полтавській, Кіровоградській та Черкаській областях України. Розташоване між Канівським та Кам'янським водосховищами. Водосховище було створене греблею Кременчуцької ГЕС. Заповнено у 1959–1961 роках.
Площа — 2 252 км², об'єм 13,5 км³ (друге місце в Україні). Довжина — 185 км, найбільша ширина — 30 км, найбільша глибина — 28 м. Довжина берегової лінії — 800 км. Має сезонне регулювання стоку. Коливання рівня води 5,25 м. При цьому вважається наймілкішим.
З відкритих джерел відомо, що береги водосховища високі (до 30—40 м), урвисті; поширені ерозійні процеси. Берег піщаний, в основному попід кручами, розділеними ярами. Кременчуцьке водосховище, найбільше за площею в Україні, має протяжну берегову лінію, яка постійно зазнає змін. Ерозійні процеси оголюють шари ґрунту, відкриваючи цікаві знахідки. Туристи помітили, як пласти глини обвалюються, а окремі шматки ґрунту висять у повітрі, тримаючись лише на корінні дерев.
На піску розкидані уламки та електронні компоненти, що, ймовірно, належать до ворожих безпілотників. Судячи з вигляду деталей, це залишки дронів-камікадзе "Шахед", які були збиті силами Захисників України.
Природні скульптури та поховання минулого
Не менш вражаючими були знахідки старих коренів та гілок дерев, відполірованих водою до гладенької поверхні. Деякі з них мають химерні форми, схожі на скульптури. У певних місцях утворилися справжні "кладовища мертвих дерев", куди хвилі прибили зламані стовбури та гілки.
Ще більш містично виглядали залишки кістяків, які, ймовірно, належали старим похованням, розмитим водою.
Подекуди туристи натрапляли навіть на уламки гранітних надгробків – залишки кладовищ, затоплених під час створення водосховища в середині XX століття.
Враження та застереження
Цей похід став для туристів справжньою мандрівкою в минуле, нагадуючи про те, як природа та історія переплітаються в дивовижних формах. Однак під час таких мандрівок важливо бути обережними – як через нестабільні ґрунти, так і через можливість натрапити на небезпечні знахідки.
А також цього дня збирали кошти для Захисників України.
Клуб туристів Кременчука запрошує всіх охочих долучатися до походів вихідного дня, відкриваючи для себе нові куточки рідного краю. Але пам’ятайте: природа заслуговує на дбайливе ставлення, а безпека завжди має бути на першому місці!
Олена Ліпошко
Фото авторки