«Усі ми різні, але нам комфортно разом».
Сьогодні біля кременчуцького торгового центру «Сіті Молл» було людно і весело. Тут, на паркані біля ТЦ, місцеві художники та підлітки у межах проєкту «Спільно. Точки зустрічі» представили яскравий мурал із птахів, котів, метеликів і навіть кіз. Даний проект втілюють разом з UNICEF Ukraine та громадською організацією «МИ».
Головний акцент зображення - на різноманітних птахах: жар-птиця, колібрі, ворона, лелека, інші – кожен пернатий на муралі різний, але всіх їх об’єднує спільний лозунг:
«Стать, досвід, вік та світосприйняття – то різне в нас,
Але не заважає робити яскравим це життя,
Бо хтось його таким робити має».
Авторка цих слів, як і лелеки у червоних окулярах – художниця-початківець Юлія Олійник. Рік тому вона долучилася до авторства муралу поруч. Тут же намагалася передати своє світосприйняття у лелеці, яка кокетливо позує, піднявши одну лапку.
«У неї метелик на шиї – це як Я - митець, художник, письменник. У окулярах серця – тому, що я завжди намагаюся любити цей світ. Того року я спробувала подібно малювати і якщо запрошуватимуть, з радістю творитиму далі», - сказала Юлія.
Жовто-оранжеву жар-птицю на верхівці дерева на муралі зобразила художниця Ніна Гумецька.
«Це символ безкінечності, безсмертя, відродження», - так прокоментувала вона свій задум.
Одну із найперших птахів на муралі-картині написала місцева художниця Марина Тристан. Такого птаха не існує в реальності, але він, за її словами, копіює її у великих блакитних очах, які прагнуть все побачити, у фарбі, з якою Марина щодня взаємодіє.
«У неї постійно пензлик в руках. І це своєрідно символізує мене: як фарбу, бо в мене і одяг, і кімната, і дім постійно в фарбі, бо завжди люблю перебувати у творчому процесі», - розповіла М. Тристан.
Далі на муралі – задоволений колібрі, який п’є коктейль з квітки. Його написала художниця Олена Кожух.
«Я вирішила вибрати таку маленьку пташку, оскільки люблю різні кольори. А саме вона переливається різними відтінками. Йому я додала віяло, оскільки дуже люблю історичні танці. На ньому елементи з картини Ван Гога «Ніч», щоб показати, як я надихаюсь живописом», - поділилась Олена.
Потрапили на дерево муралу і двоє котиків, їх намалювала переселенка з Харкова Дар’я, яка окрім живопису, займається виготовленням кераміки та проведенням відповідних майстер-класів. Одного – чорного – їй декілька років тому привіз знайомий з зони АТО. Інший – рудий – теж домашній улюбленець дівчини.
7-класниця ліцею №5 Поліна представила тут не птаха, не кота, а рожевого метелика. Вона приїхала до нашого міста з Донбасу 8 років тому. Дівчина відвідувала курси від ЮНІСЕФ, де познайомилася з Мариною Орловою та з радістю погодилась долучитись до проекту.
Директорка ТЦ «Сіті Молл» Жанна Музика не лише приймала участь в організації процесу, а й зобразила тут частину дерева, гілок та листя.
«Розпочалося все ще з минулого року, коли ми разом із місцевими художниками зобразили на частині паркану патріотичні картини. А цього разу ми вирішили намалювати щось веселе, адже всім хочеться відволіктися морально від війни. Разом із «Точка зустрічі» ми закупили фарби і малювали. Далі хочемо намалювати дівчинку з квітами, яка любить людей і випромінює добро»,- прокоментувала пані Жанна.
Поруч із презентацією муралу біля «Сіті-Моллу» відбувся і відкритий урок для дітлахів про мінну безпеку у час війни. Його організаторка, як і одна із авторок – кременчуцька активістка Марина Орлова. Вона пояснила, чому художники обрали саме це місце і чому по задуму втілювали на муралі саме птахів.
«По-перше, зараз, у час війни, виникають проблеми з безпекою під час повітряних тривог. А тут поруч є укриття.
Спершу була ідея створити мурал одного художника. Але потім нас зібралося 13 авторів і ми вирішили створити класну колаборацію.
Птахи самі по собі вільні. А дерево – це їх дім. І виходить, що птахи вільні, але не мають кордонів, можуть завжди повернутися назад. Плюс – з нами працювали ВПО, на жаль, зараз вони також залишилися без домівок. Але по задуму птах може знайти дім на будь-якому дереві», - розповіла Марина.
Та показала свого птаха – ворону, яка відпочиває та засмагає на пляжі.
«Ідея муралу - усі ми різні, але нам комфортно разом. Якщо ви придивитеся до персонажів, то помітите, що тут є птахи з мотивами ізраїльської культури, є птахи-хіппі, є пернаті різних поколінь, є навіть метелики, коти, кози. Усі вони різні, але всім їм комфортно вносити яскравість у життя на спільному дереві», - підсумувала М. Орлова.
Ліна Романченко
Фото Олександра Попенка