Кременчуцька газета
Понеділок, 15 Липня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Контрафактних цигарок у Кременчуці стало менше, але знайти й досі можна

7 червня 2024 08:30

Ситуація з виготовленням та розповсюдженням нелегалізованої тютюнової продукції по нашому регіону.

Сектор нелегальної тютюнової продукції в Україні, незважаючи на постійну роботу спеціалістів цього напрямку, продовжує бажати кращого. За словами експертів, зростання помітили з 2017 року, коли запровадили 7-річний план підвищення акцизу на тютюн та тютюнові вироби. Тож здорожчання цигарок стало одним з факторів розвитку тіньового ринку в Україні.

При цьому, зусиль правоохоронних та контролюючих органів виявилося недостатньо, щоб швидкими темпами вирішити проблему тінізації сегменту. Так, якщо у 2016 році лише 1,1% сигарет були нелегальними, то до 2022 року кожна п'ята пачка стала підробленою. Втім, з аналогічними проблемами стикаються у багатьох країнах.

Втрачено понад 23 млрд грн податків

Зараз із контрафактом сигарет на Полтавщині бореться декілька служб, зокрема, теруправління Бюро економічної безпеки (БЕБ), прокуратура та Кременчуцьке райуправління поліції.

Ось декілька прикладів їх роботи: у грудні, під час проведення понад 30 обшуків у складських приміщеннях та місцях збуту, у нашій та Дніпропетровській областях викрили підприємства, що займалися виготовленням і поширенням різноманітних приладів та сировини для куріння. Тоді правоохоронці вилучили майже 32 тис 500 штук електропристроїв для куріння та електронних сигарет, понад 14 тис ампул і флаконів рідкого нікотину й гліцерину, майже 15 тис пачок тютюнової суміші для куріння кальяну, понад пів сотні мішків сухого тютюну, більше 8 тис ампул і флаконів з ароматизаторами. Орієнтовна вартість вилученої тютюнової продукції та обладнання для виробництва складала понад 17 млн грн.

Того ж року у грудні правоохоронці вилучили у суб’єкта підприємництва у Кременчуці понад 30 тис контрафактних пачок сигарет та більше, ніж 13 тис 500 цигарок поштучно. Дані вироби чоловік реалізовував без ліцензії на право оптової чи роздрібної торгівлі під акцизами. Відомо, що за цими фактами слідчим підрозділом поліції, за процесуального керівництва прокуратури, розпочалося досудове розслідування. Санкція статті передбачає штраф від 85 тис до 170 тис грн з конфіскацією та знищенням товарів.

Такі високі штрафи спеціалісти з боротьби з тіньовим ринком сигарет пояснюють чималою втратою податків до українського бюджету.

Лише за минулий, 2023 рік, в Україні продали 8 млрд штук нелегальних сигарет, також зафіксовано хабарів та незаконного фінансування такої злочинності у 100 млн доларів. Загалом же до бюджету через незаконну торгівлю тютюном та виробами було втрачено 23 млрд 500 млн грн податків.

Спеціалісти зазначають, що за такі кошти могли б закупити для Збройних сил України 1 млн дронів!

Цьогоріч ситуація з виготовленням та поширенням контрафактної продукції по Полтавщині дещо покращилася. Про це у рамках вебінару «Контрафакт» нашій редакції розповів менеджер із захисту торгових марок Філіп Морріс Україна Сергій Вербов. За його даними, з початку року по нашій області реєструють 4,5% продажу нелегальної продукції.

І хоч це також немало, Полтавщина, на відміну від Дніпропетровської, Одеської, Київської, Харківської, Хмельницької та Львівської областей, не ввійшла до регіонів з найвищим рівнем продажу нелегальної продукції.

Фахівці, які ведуть боротьбу з контрафактом, надають статистику випадків порушень закону упродовж І кварталу 2024 року, що виявлені теруправлінням БЕБ по Полтавщині. Зокрема, детективи підрозділу здійснили досудові розслідування 19 кримінальних проваджень, передбачених статтями 204 (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів) та 199 (виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну) Кримінального кодексу України.

Далі до суду спрямували 6 кримінальних матеріалів щодо незаконного виготовлення, зберігання та збуту тютюнової продукції відносно 9 осіб.

Як повідомив керівник підрозділу БЕБ у Полтавській області Олег Пахніц, наймасштабнішу схему виготовлення–понад 1 т 700 кг готової нелегальної тютюнової продукції у Кременчуці виявили у квітні 2024 року. Так, з незаконного обігу вилучили понад 32 тис пачок безакцизних тютюнових виробів, майже 14 тис сигарет поштучно. Було встановлено, що кременчужанин купував незаконно виготовлену продукцію оптом, а потім реалізовував товар у магазині на місцевому ринку (без ліцензій та дозволів). Зараз матеріали провадження з обвинувальним актом скеровані до суду.

Цех з переробки тютюну на підлозі

Окрім іншого, у БЕБ повідомили, що у березні 2024 року їхні детективи скерували до суду кримінальне провадження за ст. 204 ККУ, що було вчинене групою жінок на території Кременчуцького району.

Так, мешканка району у власному дворі обладнала цех, де разом з ще з трьома співучасницями незаконно переробляли тютюн. Продукція в цеху зберігалася зокрема на підлозі. Готові фасовані вироби без спеціальних дозволів реалізовували на вагу у кіосках та надсилали покупцям до інших областей.
Під час розслідування встановили і факт легалізації доходів–організаторка купила автівку.

Від стихійного ринку до магазину

На Полтавщині знайти незаконний тютюн доволі просто, якщо приділяти увагу цій темі. Адже безакцизні вироби продовжують реалізовувати у деяких кіосках, на стихійних ринках та в магазинах з-під поли.
Для прикладу, у середині травня цього року ми знайшли кіоск у центрі міста, де окрім законної продукції продаються безакцизні цигарки. Звичайно, коштують вони значно дешевше (різниця–близько 30%). Так, пачку «Sobranie KS Super Slim Golds» тут можна купити за 75 грн, у той же час, як така пачка з акцизом вартує 105 грн. Як розповідають досвідчені покупці, на звичайній пачці цигарок без акцизу можна зекономити у середньому від 35 до 50 грн.

Побувавши на одному із місць, де торгують стихійно, ми поцікавились, де знайти дешевшу продукцію. Нас провели до звичайного кіску, де можна знайти, наприклад, безакцизну пачку «Прими» червоної з фільтром за 45 грн (офіційна коштує 80 грн). За 25 грн тут можна знайти і фасований тютюн.
Також про цікавий випадок журналістам на правах анонімності розповів містянин. За його словами, отримати блок нелегальних тютюнових цигарок у Кременчуці можна за домовленістю з працівниками навіть у немалих магазинах.

Проте зауважимо, відкритих точок з продажу незаконних дешевих сигарет, як це було ще навесні чи влітку минулого року на окремих вулицях Кременчука, ми не знайшли.

Що по Кременчуку

Як повідомили нам у Кременчуцькому райуправлінні поліції, за результатами проведеної роботи з початку 2024 року на Лівобережжі правоохоронці вилучили 146 пачок безакцизних цигарок, 5 кг тютюну, 6 електронних сигарет.

За цей же час на Правобережжі вилучили 141 пачку нелегальних сигарет та 34 кг 300 г тютюну.
Звернемо увагу, що статистичні дані щодо громадян, які раніше були засуджені за незаконне виготовлення, зберігання та продаж тютюнових виробів, і які згодом продовжили протиправну діяльність після відбуття покарання, у теруправління БЕБ відсутні. Проте, як показує практика судових рішень, досить часто до суду притягуються ті, хто уже мав проблеми з таким незаконним виготовленням.

Кого та як карала Феміда

Чимало результатів роботи по кампанії з боротьби нелегальної тютюнової продукції ми знайшли у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Так, у березні 2024 року Чутівський райсуд покарав жінку за набивання та виготовлення самокруток і їх розповсюдження через Фейсбук. Під час обшуку житла обвинуваченої вилучили 200 самокруток і майже 4 кг тютюну. Сигарети відправлялися до Кобеляк, що на Полтавщині, на Харківщину, Кіровоградщину, Донеччину. За скоєне фігурантку оштрафували на 85 тис грн.

Іншого чоловіка у Глобиному викрили на незаконному продажі тютюну на громадській зупинці.
Потрапила до суду і безробітна жителька Семенівської громади, яка формувала тютюн у пакетики та продавала його «з рук». За це отримала штраф у 6 тис 800 грн та має сплатити ще й судовий збір.

Ще один штраф та судовий збір «наторгувала» кременчужанка, яка продавала безакцизну продукцію в кіоску біля одного з будинків на пр. Лесі Українки.

Курити стали менше

Нещодавно на нашому сайті (kg.ua) ми запитали наших читачів, яку тютюнову продукцію вони вживають. І якщо у травні минулого року 21% опитаних респондентів зізналися, що купували нелегальні цигарки, то цьогоріч про куріння нелегальної продукції повідомило лише 2% опитуваних.

Торік серед наших читачів не курили 36,2% респондентів, а у поточному ця кількість зросла до понад 60% (із них 53,8% ніколи не курили та не планують).

Звернемо увагу, що понад 15% опитаних читачів повідомили, що від нікотинової залежності відмовилися (дивись інфографіку).

Окрім іншого, у нашому Телеграм-каналі ми також запитали, яку тютюнову продукцію вживають наші читачі. Ось які відповіді ми отримали:


18%–звичайні сигарети
16%–електронні сигарети (IQOS та вейпи)
2%–нелегальні сигарети
1%–тютюн
3%–кальян
8%–відмовився від нікотинової залежності
27%–не курив і не планую, ставлюся негативно
26%–не курю, до курців ставлюся спокійно

Як бачимо, кількість тих, хто купую нелегальний сигарети однакова. Але лише 27% вказали, що ніколи не курили та не збираються.

Як виявити контрафакт

За поясненням тих, хто бореться з контрафактною продукцією, помітити підроблені цигарки покупцям буде нескладно, як мінімум, через їхню низьку вартість.

      

По-перше, ціна пачки легальної продукції коштує від 65 грн. По-друге, на пачці має бути акцизна марка з новою голограмою. По-третє, продаються законні сигарети з фіскальним чеком. І останнє – 12-значні коди ідентичності, розташовані на нижній стороні пачки, мають бути різними на кожній з них.

Боротьба з нелегальним ринком 

Про нові методи боротьби з нелегальним ринком тютюну, результати і головне – для чого здійснюється антиконтрафактна боротьба – Кременчуцькій газеті пояснили у прес-службі компанії Філіп Морріс.

- Чи змінилася і якщо так, то в яку сторону, на вашу думку, ситуація з контрафактною продукцією з початку повномасштабного вторгнення?

- Варто розглядати ситуацію з 2021 року, коли почалося активне зростання попиту на контрафактну продукцію. Щоб його задовольнити, нелегальні фабрики збільшували свої потужності. Зрозуміло, що це відбилося на рівні нелегальної торгівлі. Якщо у 2021 р. він був на рівні 16%, то вже в 2023 р. нелегальний ринок сягнув 25,7%. Цього року було помічено незначні дії з боку правоохоронних органів, і рівень нелегальної торгівлі знизився до 19,1%.

Але припускаємо, що це короткочасне затишшя. Це пояснюється тим, що на початку року було проведено кілька круглих столів з правоохоронцями, які до травня повинні були побороти нелегальний ринок. Тож періодично проводилися рейди на кіоски, закривалися телеграм-канали, які пропонували нелегальні сигарети. Проте всі ці точки продажу знали, що проводиться спецоперація «Акциз», тому на період проведення операції нелегальну продукцію продавали з-під прилавків.

Нелегальна продукція коштує на 30% дешевше за легальну, тому її можна порівняти з магазином конфіскату – люди думають, що купують брендову річ, яка на половину дешевша, але вона все одно є підробкою.

- Які методи на сьогодні найкраще допомагають у боротьбі з поширенням контрафактної продукції (штрафи, маркування, донесення інформації до громадськості)

- Наразі законодавство щодо боротьби з нелегальним ринком можна вважати досконалим. Найважливішим є забезпечення дотримання цього законодавства. Можна побачити, що контролю за дотриманням цього законодавства недостатньо і нелегальні виробники його порушують. Тому ми чуємо про додаткове встановлення камер на податкових постах, які мають постійно переглядатися, а також залучення до рейдів представників з інших областей, щоб перешкоджати зговору та витоку інформації. Наприклад, стало відомо, що одна з нелегальних фабрик у Дніпрі, яку закрили у серпні 2022 року, через два роки після вилучення їх обладнання, спробувала це ж обладнання вивезти до Австрії.

Тому під час рейдів зарано говорити про перемогу. У боротьбі з нелегальним ринком варто ставити крапку лише на етапі рішення суду.

- Чи розробляються зараз нові алгоритми у боротьбі з контрафактом?  Що  у першу чергу впливає на  думку споживача.

- Усі працюють в різних напрямках, щоб вести переговори як з органами державної влади, так і зі споживачами. Зокрема, минулого року Асоціація «Укртютюн» запустила соціальну кампанію, орієнтовану саме на споживачів. В рамках цієї кампанії в двох містах України були розміщені бігборди з інформацією про те, що мінімальна сума податків в одній пачці сигарет становить 59 грн (це близько 70% від загальної вартості продукту). Таким чином асоціація намагалася достукатися до споживачів та пояснити важливість придбання саме легальної продукції. Меседж був простий: якщо ви хочете, щоб держава будувала дороги, садки, лікарні, бюджет потрібно наповнювати податками.

 

 

Ліна Романченко

фото з відкритих джерел

інфографіка - з вебінару «Контрафакт» 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися