Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 29 Січня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Коронавірус нікуди не зник: якою є ситуація з COVID-19 насправді?

6 вересня 2022 17:15

Рекомендації лікарів.

Щоденні новини з військового та дипломатичного фронту витіснили з українського медіапростору згадки про коронавірус SARS-CoV-2 — і може здатися, що ми нарешті подолали пандемію. Проте якою є ситуація з COVID-19 насправді?

У чому проблема?

З початком повномасштабної російсько-української війни COVID-19 практично зник з топ-тем публічних комунікацій. Ми перестали бачити щоденну статистику захворюваності, більше не дотримуємося карантинних обмежень і не носимо маски в громадських місцях — і в багатьох з цілком зрозумілих причин виникло враження, що хвороба відступила. Та, на жаль, це не так.

В українському суспільстві наразі немає повної епідеміологічної картини випадків захворюваності на COVID-19, зокрема через окупацію частини території України. У разі виявлення симптомів ГРВІ українці рідко звертаються до сімейних лікарів і не завжди роблять тести через низку причин — відсутність фінансової можливості, недосконалість системи безоплатного тестування та банальне «не на часі під час війни». Наприклад, навесні 2022 року у деяких регіонах рівень тестування знизився аж на 90%, що лише збільшило ризик поширення вірусу.

Ігнорування факту, що COVID-19 все ще серед нас, може спричинити зростання випадків інфікування коронавірусом SARS-CoV-2. Додамо сюди менш активне дотримання протиепідемічних заходів і поширення нових хвиль COVID-19 у світі — і прийдешній епідсезон 2022–2023 має всі шанси стати більш інтенсивним, ніж попередній.

Яке рішення?

За появи симптомів ГРВІ ми не знаємо, що їх спричинило насправді насправді — звичайне переохолодження організму, інфікування COVID-19 чи грипом. Аби перестрахуватися й не наражати оточення на зайвий ризик, радимо зробити безоплатне тестування на COVID-19, направлення на яке можна отримати у свого сімейного лікаря.

Чому масове тестування громадян на COVID-19 є таким важливим для держави?

У воєнний час держава повинна ще ретельніше дбати про здоров’я власних громадян. А громадяни, зі свого боку, мають дотримуватися всіх належних рекомендацій, аби мінімізувати розповсюдження вірусу. Достатня кількість зроблених тестів на COVID-19 допоможе побачити реальну картину захворюваності й летальності та передбачити подальше поширення пандемії. А ще — вчасно ідентифікувати й ізолювати хворих до того, як вони встигнуть інфікувати ще більше громадян, серед яких можуть бути представники груп ризику — люди віком 60+ або з хронічними хворобами.

Наступна, але не така очевидна перевага тестування на COVID-19 — ймовірне зниження навантаження на систему охорони здоров’я, яка працює в посиленому режимі під час війни. Українські медики не лише рятують життя наших героїв-захисників, а й продовжують щоденно турбуватися про кожного з цивільних громадян, приймаючи пологи в лікарнях і укриттях, консультуючи в клініках та онлайн з будь-якої точки країни. Тож відповідальне ставлення до власного здоров’я значно зменшить кількість роботи нашим медичним працівникам.

Як отримати направлення на безоплатний тест?

Згідно з Наказом МОЗ України від 28.03.2020 № 722 «Організація надання медичної допомоги хворим на коронавірусну хворобу (COVID-19)», кожен український громадянин має право на безоплатне тестування. Наразі доступні 2 типи тестування на COVID-19:

ПЛР-тест, чутливість якого найбільша в період між 7 і 14 днями після інфікування. Для дослідження береться мазок із носа і ротоглотки; швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2, який використовують на ранніх стадіях захворювання і виявляють у вірусі певний білок на основі зразка з носа або носоглотки. Його перевагою є швидке та легке виконання (результат готовий за 15–30 хв).

Як передбачають затверджені Міністерством охорони здоров’ям стандарти, лікар обов’язково має призначати ПЛР-тестування на COVID-19 таким категоріям:

людям із підозрою на COVID-19; людям з ознаками інших ГРВІ; людям з ознаками вірусної пневмонії; пацієнтам з позагоспітальною пневмонією; контактним особам у разі появи симптомів, які не виключають COVID-19.

Якщо з будь-яких причин лікар відмовляється дати таке направлення, звертайтеся на контакт-центр МОЗ за номером 0 800 60 20 19.

Алгоритм дій за появи перших симптомів ГРВІ:

Якщо ви проживаєте там, де й раніше:

самоізолюйтеся; зателефонуйте сімейному лікарю або зверніться до найближчого медичного закладу; отримайте направлення на безоплатне тестування або швидкий тест.

Для внутрішньо переміщених людей:

зверніться до найближчого медичного закладу та отримайте направлення на безоплатне тестування або швидкий тест.

Вакцинація

Безпечність вакцинації доведена вже давно, і нині це єдиний шанс захиститися від важкого перебігу коронавірусної хвороби. Отримати своє щеплення від COVID-19 можна в будь-якому закладі первинної медичної допомоги, незалежно від наявності декларації з лікарем і типу дози (першої, другої чи бустерної). 

Для цього:

зверніться до найближчого медичного закладу, знайдіть пункт вакцинації за посиланням https://bit.ly/vaccinationpoints або за телефоном гарячої лінії НСЗУ 1677;

візьміть паспорт;

прийдіть та отримайте щеплення.

 

 

За матеріалами завідувача Кременчуцького РВП  ДУ «ПОЛТАВСЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» Андрія Полякова


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися