Кременчуцька газета
Субота, 3 Червня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Костянтин Жеваго про справу банку «Фінанси та Кредит» і Гонтареву: «Я готовий заплатити все, що я винен, за законом. Суму має визначити суд»

24 травня 2023 11:00

Пряма мова.

У березні Костянтин Жеваго виграв суд щодо екстрадиції до України, де на нього очікує кримінальне провадження щодо його колишнього банку «Фінанси та Кредит», який збанкрутував у 2015-му. 

Про справу банку «Фінанси та Кредит» і Гонтареву бізнесмен Костянтин Жеваго розповів інтерв'ю Forbes Україна.

Журналіст: Справа, з якої почалися ваші великі проблеми з державою – щодо виведення $113 млн з банку «Фінанси та Кредит». Який її процесуальний статус зараз? 

Костянтин Жеваго: Справу зупинено, її не розглядають, і вона може в такому вигляді перебувати ще 50 років. Саме цим мене лякають слідчі й прокурори. Кажуть, що ладні її ніколи не закривати, аби я залишався в розшуку. А я їм казав: хлопці, ну де ж я в розшуку, я до вас звертався 15–17 разів, допитайте мене, будь ласка, дайте мені можливість альтернативи застави, я оплачу заставу і будемо розслідувати цю справу. Подамо її в суд або ви її закриваєте. Я хочу повернутися в країну якомога швидше – тоді й туди, де поважатимуть мої базові громадянські права відповідно до Конституції України. 

Я готовий зустрітися з вами (представниками українських правоохоронних органів) у будь-якій країні світу або провести відеоконференцію. Не треба робити такі справи, щоб показати мене в кайданках по телебаченню задля свого піару. 

Журналіст: Слідчі кажуть, що справа не рухається через неможливість вас допитати. Вони вимагають допиту на території України. 

Костянтин Жеваго: А що їм заважає допитати мене на території Швейцарії, Великої Британії чи Франції? Закон це дозволяє. Я не хочу, щоб повторився 2019 рік, коли корумповані політики покликали мене в Офіс президента і сказали: або ви сплачуєте таку суму грошей і ми це продаємо суспільству, що ми «розчохлили» олігарха, або ви не платите таку суму грошей, після чого їдете. Я тоді казав, що заплачу будь-яку суму, яку мені присудить Верховний Суд. Якщо я винен – буду платити. Якщо не винен – як поясню своїм акціонерам, партнерам, родині, що я повинен платити політичний хабар? 

Журналіст: Ми чули про цю історію, мабуть, від ваших співрозмовників або дотичних до них з Офісу президента, що справді після перемоги Зеленського і «Слуги народу» на парламентських виборах із вами зустрічалися, і дійсно була розмова про те, що ви гасите заборгованість за збитки банку «Фінанси та Кредит». І що з вас знімуть усі обвинувачення. З вами не домовилися, бо ви не схотіли погашати всю цю суму, а також висунули умову, щоб ви були не одним великим бізнесменом, який іде на таку понятійну угоду з владою. Чи це справді так?

Костянтин Жеваго: Питання щодо того, щоб я був не єдиним бізнесменом, узагалі не стояло. Йшлося про те, що всі власники банків заплатять доведені через суд гроші. 

А стосовно сум, які висувалися – вони були неспіврозмірні. Коли мені сказали, що ми маємо заплатити кредити суднобудівного заводу «Залів», розташованого в анексованому Криму, кредити Стахановського вагонобудівного заводу, який був уже в ОРЛО, я сказав – вибачте. Я чесний підприємець, який очікував захисту своєї власності з боку держави за податки, які сплачував. Так само, як ви очікуєте, що поліція захищатиме вашу машину, котра стоїть під будинком, або ваш сон, коли ви спите вночі. Коли держава не захистила, і в мене все це вкрали, порізали або анексували, ну скажіть, чому я повинен за ці активи сплачувати в державу? 

І ще, чому ці вимоги несправедливі. Державні банки, які втратили багато активів у Криму, ОРДЛО, отримали докапіталізацію від держави. А приватні банки, як казала Гонтарева, були «до лампочки» і нікого не турбували. При тому, що за Конституцією всі форми власності рівні. Це свідчить про те, що ані Гонтарева не компетентна, ані правління, яке вона привела. 

Журналіст: Але ж була ваша публічна заява про готовність компенсувати з власної кишені збитки, що їх зазнала держава через «Фінанси та Кредит». Про яку справедливу суму йдеться? 

Костянтин Жеваго: Справедлива сума має бути обрахована Національним банком України і Фондом гарантування вкладів. Треба рахувати. Тому що Нацбанк видавав кредити рефінансування під зобовʼязання і під тверді застави, які оцінював. Безумовно, ці застави здешевшали, бо в країні війна. Це є форс-мажор. Я готовий заплатити те, що винен за законом, але треба це довести в суді. 

Журналіст: Я згоден, що крапку у справі «Фінансів та Кредиту» має поставити суд: чи були ви дотичні, чи ваш менеджмент…

Костянтин Жеваго: Я просто хочу сказати, що рятував банк і вклав туди величезну купу грошей, один із небагатьох. І після цього Гонтарева його закрила. На догоду не фінансовим, а особистим обставинам. 

Журналіст: Я хотів би повернутися до питання сум. Фонд гарантування вкладів каже, що загальні збитки держави – 15,5 млрд грн у справі банку «Фінанси та Кредит», а збитки з вини менеджменту (де вони підозрюють і власників) – 12,7 млрд грн. Наскільки ваша пропозиція близька до цієї суми? 

Костянтин Жеваго: Не близька. Не можна перекладати провину держави на власників банку. Туди включається Стахановський вагонобудівний завод, який за реалізації $900 млн на рік випускав 9000 вагонів. Він мав EBITDA понад $100 млн. Там працювало 5600 людей. Так, мав кредити $170 млн від різних банків, зокрема від «Фінанси та Кредит». Але це здорові метрики. Якщо борг до EBITDA був меншим, ніж два – це здорова ситуація.

Тепер держава каже, аби ми погасили все, що винні по Стахановському заводу і керченському заводу «Залів». Я кажу – ні. Якщо я втратив ці активи в Луганській області, бо ви мене не захистили, то ви є відповідальними за це. Саме держава з нашими Збройними силами мала захищати Крим та східні області, але виявилася неготовою. Якщо не згодні – ходімо до суду. Якщо суд скаже, що я повинен заплатити за Крим, Луганськ і Донецьк – я платитиму.

Нагадаємо, «Таких збігів просто так не буває». Коломойський причетний до спроби відібрати 40% акцій Полтавського ГЗК — Жеваго

Костянтин Жеваго планує оскаржити націоналізацію «АвтоКрАЗа»

 

Клим Соколов


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися