Кременчуцька газета
Четверг, 18 Квітня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Краєзнавиця Лушакова надала хронологію поховань та вшанування пам’яті похованих у Поштовому сквері, де зараз знаходиться пам’ятник «Борцям за владу рад»

28 лютого 2024 12:00

Сам пам’ятник хочуть демонтувати, а останки перепоховати.

Відома у Кременчуці краєзнавиця Алла Лушакова у Фейсбуці описала хронологію поховань та вшанування пам’яті похованих у Поштовому сквері, де зараз знаходиться пам’ятник «Борцям за владу рад».

«Знову, вже вкотре, піднімається питання про долю братської могили та надгробного пам'ятника на ній на території колишнього Поштового скверу (зараз площа Перемоги, поряд з Будинком міської ради). На жаль, у зв'язку з тим, що архіви Кременчука були знищені в роки Другої світової війни, точну кількість похованих у братській могилі та їх імена назвати не маємо змоги. Аби припинити заяви в мережах на зразок: "Одна жінка мені казала, що там нікого нема" або "Давайте розкопаємо і подивимося, що там є", друкуємо хронологію поховань у Поштовому сквері у 1917-1921 рр. та вшанування пам'яті похованих, складену на основі спогадів Ф.Я Матвієць - доньки одного із похованих у Поштовому сквері, Е. Е. Торгмана - працівника відділу комунального господарства у довоєнний період, місцевої періодики 1918-1941 рр. та 1945-1991 рр., а також архівних документів, опублікованих у монографії "Громадянська війна на Україні", - пише Алла Лушакова.

Тож далі вона надає хронологію поховань у Поштовому сквері:

1. Грудень 1917 р. Поховані 8 червоногвардійців, які загинули в сутичці із прихильниками Центральної Ради (ЦР), що відбулася поблизу Троїцької церкви.

2. Грудень 1917 р Перепоховані 13 червоногвардійців, які загинули в сутичці із гайдамаками у сосновому лісі біля с. Мала Кохнівка.

3. Кінець січня 1918 р. Урочисте перепоховання червоногвардійців, які загинули під Буртами у бою з 9-ю Українською дивізією в кінці грудня 1917 р. у братську могилу в Поштовому сквері. Урни з прахом були виставлені в Народній аудиторії, куди впродовж двох днів нескінченним потоком йшли делегації з заводів і фабрик, аби попрощатися із загиблими, а потім похоронна процесія рухалася по центральній вулиці до Поштового скверу, де загиблі червоногвардійці були поховані в братській могилі. Через кілька днів на могилі встановили пам’ятник та стелу, на якій були викарбувані прізвища загиблих.

4. Кінець січня 1918 р. Поховані матроси і червоногвардійці бронепоїзда, які загинули в районі станції Галещина.

5. Травень 1918 р. За наказом німецького окупаційного командування пам’ятник зруйновано. Могили розкопані, останки перенесені на міський цвинтар.

6. Лютий 1919 р. Перепоховання останків з міського цвинтаря у Поштовий сквер. Відновлення обеліску.

7. 3 лютого 1919 р. Поховання червоноармійців, які загинули під Кременчуком у боях з військами Директорії (командира 7-ї роти Романа Яновського та двох червоноармійців тієї ж роті Юхима Аманського та Василя Полякова) та 20-тисячний траурний мітинг у Поштовому сквері з цієї нагоди.

8. Кінець грудня 1919 р. Поховано 26 політв’язнів, страчених денікінцями на залізничному мосту через Дніпро за день до відступу 19 грудня 1919 р. Відомі імена кількох: Яків Петрович Матвієць – заступник голови Кременчуцького земельного комітету, крюків'янин Донченко з двома синами, Чернявський – радянський комендант Олександрії, Катін – співробітник Київської НК (Надзвичайної комісії), Мотря Бор – матрос із Одеси. Решта невідомі.

9. Грудень 1919 р. Поховані 17 червоноармійців та невідома кількість партизан, які загинули в боях за звільнення Кременчука від військ Денікіна.

10. 1920-1921 рр. Поховані активісти, які загинули в боротьбі з противниками радянської влади: помічник начальника окружної міліції Епельбаум, оперативний працівник НК Г. Л. Учитель, червоноармієць 102-го батальйону Вербицький, завідуючий організаційно-інструкторським відділом Кременчуцького окружного партійного комітету Лямін та інші, імена яких не збереглися.

11. 21 травня 1920 р. Похований Лазимір Павло Євгенійович (21.01.1891–20.05.1920) – радянський військовий діяч, член бюро і перший голова Петроградського ВРК (Військово-революційного комітету). В 1918–20 член РВР (Революційна військова рада) Південного фронту, керував постачанням радянських військ на Україні, Останній пост, який він займав, санітарний диктатор України. Помер від висипного тифу в Кременчуцькому госпіталі. 20 травня 1921 р.

Хронологія вшанування пам’яті похованих у Поштовому сквері:

1. Кінець січня 1918 р. Встановлення обеліску над братською могилою червоногвардійців, які загинули під Буртами у бою з 9-ю Українською дивізією.

2. Травень 1918 р. За наказом німецького окупаційного командування обеліск зруйнований.

3. Лютий 1919 р. Відновлення обеліску над відновленою братською могилою в Поштовому сквері.

4. 1 травня 1920 р. Упорядкування поодиноких і братських могил у Поштовому сквері під час першотравневого суботника.

5. Осінь 1926 р. Майданчик у Поштовому сквері, де розташовувалися могили, був оточений фортечними гарматами XVII – XVIII, дула яких з’єднувалися ланцюгами.

6. Перша половина 1930-х років Перепоховання поодиноких та братських могил в одну братську могилу з високим земляним курганом. На його вершині встановлюється тимчасовий фанерний обеліск. Курган оточений фортечними гарматами, дула яких з’єднані ланцюгами.

7. 1937–1939 рр. Заміна тимчасового обеліску постійним гранітним пам’ятником з металевою зіркою на вершині (арх. А. Гуралов), огорожа із гармат зберігається.

8. 1940 р. Установка на п’єдесталі пам’ятника скульптурної групи із бронзи «Партизани» (скульптор Коган).

9. 1941 р. Німецькі окупанти пограбували пам’ятник, знявши з нього всі металеві деталі: скульптурну групу, зірку, ланцюги, частково гармати, знищили напис.

10. 7 листопада 1941 р. Кременчуцькі підпільники Микола Ромашкін та Іван Лісненко, ризикуючи життям, підняли над обеліском червоний прапор та відновили напис. За наказом німецького коменданта прапор зірвали, а напис був повторно знищений.

11. Весна 1946 р. Часткова реставрація пам’ятника: відновлюється металева зірка на вершині обеліска, гармати, що залишилися, знову з’єднуються металевими ланцюгами, встановлюється металева дошка з написом «Борцам за власть Советов» («Борцям за владу Рад»)

12. Перша половина 1960-х років. Гармати з ланцюгами знімаються, натомість навколо земляного кургану висаджуються вічнозелені кущі.

13. 1971 р. Металева дошка з написом «Борцам за власть Советов» замінюється на білу мармурову дошку з аналогічним написом.

14. 1987 р. Встановлена скульптурна група «Партизани» роботи скульптора В. Г. Волкової, яка є творчим відтворенням первісної.

15. Після 2000 р. Мармурову дошку з написом російською мовою замінили дошкою із лабрадориту з написом українською мовою «Борцям за владу Рад».

16. Після 2016 р. Дошку зняли невідомі особи.

До речі, до середини березня триватиме вивчення історичних документів стосовно пам’ятника «Борцям за владу рад», який знаходиться неподалік міськвиконкому.

Про це повідомила начальниця управління культури Ірина Вологодська.

За її словами, вивчення документів та їх облік проводить відома історикознавиця Алла Лушакова.

«Вона проводитиме ці роботи до середини березня. Далі буде звернення до облвійськадміністрації, аби пам’ятник прибрати з реєстру пам’яток місцевого значення, і потім буде його демонтаж […] Що робити з останками, які знаходяться під пам’ятником – вирішує інша комісія. Їх, імовірно, перепоховають», - каже пані Вологодська.

Нагадаємо, Стало відомо, коли можна готуватися до демонтажу пам’ятника «Борцям за владу рад».

Черговий факт вандалізму у Кременчуці: невідомі обмалювали пам’ятник на площі Перемоги.

Кременчук ще не отримав відповідь, що робити з захороненням «Борців за владу рад», але налаштований його демонтувати.

 

Олег Булашев


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися