Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Четверг, 30 Червня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Кременчуцький обласний клінічний шпиталь для ветеранів війни: від лікування до навчання

30 вересня 2019 14:00

Унікальна медична установа на чолі з Миколою Литвиненком відома не лише в нашому місті, а й за кордоном. Колектив застосовує сучасні методи лікування і реабілітації, запозичує європейський досвід та не зупиняється на досягнутому.

Комунальне підприємство «Кременчуцький обласний клінічний шпиталь для ветеранів війни» Полтавської обласної ради сьогодні має добру славу не лише в нашому регіоні, а й за кордоном. У ньому проводять реабілітацію учасникам АТО, планове оздоровлення та лікування ветеранів війни, а також надають паліативну допомогу. Заклад розрахований на 120 стаціонарних місць: 50 – реабілітація, 30 – паліативне відділення з неврологічними ліжками, 40 – терапевтичне відділення з кардіологічними ліжками. У дві зміни працює й амбулаторно-поліклінічне відділення з денним стаціонаром на 10 місць, який упродовж 18 років використовує у роботі форму мобільного стаціонару для ветеранів півдня Полтавщини, які потребують медичної допомоги, але за різних причин не можуть її отримувати у відділенні. При цьому медзаклад майже щодня перевантажений, бо пацієнти йдуть до нього, як до власного дому. Тут лікуються і ветерани Другої світової, і воїни-інтернаціоналісти, і учасники АТО.

Саме досвід відновлення воїнів АТО Кременчуцьким шпиталем визнаний одним із кращих в Україні. Аби прийти до такого визнання, заслужений лікар України, кавалер ордена «За заслуги», лауреат Всеукраїнської програми «Національні лідери України», Почесний громадянин Кременчука – директор шпиталю Микола Литвиненко вивчав досвід безпосередньо в полі – в зоні АТО, переймав досвід не лише вітчизняних, а й європейських колег.

«Ми зі своєю командою Центру реабілітації їздили на фронт з гуманітарними вантажами, спілкувалися із захисниками там, щоденно спілкуємося у стінах нашого медичного закладу. Наше ставлення до ветеранів щиросердне і з повним розумінням, взаємоповагою. Ми тепер безпомилково визначаємо, яким тоном з ким потрібно розмовляти. Але остаточно я зрозумів, що саме повинні отримувати воїни АТО в спеціалізованому лікувальному закладі, після навчання у Литві.

Полтавські і Дніпропетровський госпіталі як кращі в реабілітації учасників АТО, потрапили до міждержавного проекту «Литва-Україна: психологічне здоров’я», який тривав два останні роки. Те, що я побачив в литовських клініках, виявилося схожим із нашими напрацюваннями і підходами, але адаптованими під потреби українців. До речі, наші досягнення відзначили і колишня виконуюча обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, і куратор проекту – головний психіатр Литви Мартінас Марцінкавічус. Від них надійшла пропозиція направити медпрацівників Кременчуцького госпіталю, велика частина яких теж пройшла навчання в Литві, тренерами персоналу госпіталів на підконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей», – говорить Микола Литвиненко і веде журналіста в окреме крило будівлі госпіталю.

По дорозі він розповідає, чому реабілітація займає саме окреме крило.

«Справа в тому, що ветерани Другої світової війни, які теж тут лікуються, не завжди розуміють, що росіяни, в минулому їхні брати по зброї, прийшли зараз в Україну як окупанти. Навіть медперсонал для роботи з молодими захисниками підібраний з числа молодих фахівців – для кращої психологічної сумісності. Хоча на 9 Травня обидва покоління сходяться разом, щоб пом’янути тих, хто не повернувся з поля бою, заспівати пісні тієї війни і сьогоднішньої, випити по сто грамів лікувального бальзаму, який виставляє на святкові столи керівництво госпіталю», – ділиться Литвиненко.

Відділення реабілітації розраховане на 50 місць. 40 із них – для тих, хто перебуває на повному стаціонарі, решта – для пацієнтів з денним перебуванням. Кожен реабілітант о 7.30 ранку разом із реабілітологом на вранішній руханці, що проходить на дворовій спортивній площадці на тренажерах, з індивідуальним підбором вправ, отримує персональну маршрутну карту на день. В ній розписано, де і в який час його чекають: обстеження, процедури, прийоми їжі, індивідуальні і групові роботи з психотерапевтом і психологами, тренінги, іпотерапія, заняття в басейні, кузні, у власних гончарні, художній майстерні, майстер-класи кухарів, походи на виставки, концерти, інші міські заходи, зустрічі з громадськістю, цікавими людьми.

«Ми маємо зробити так, щоб пацієнт відчував свою важливість і не залишався сам на сам із проблемами. Це вже залог успіху реабілітації. Звичайно, медичне лікування – перед усім, проте я побачив у Європі, що складовою процесу відновлення воїнів АТО є немедикаментозні методи. Ми з ними вчимося малювати, працювати з глиною, солоним тістом, займаємося музикотерапією. А доповнять розрядку ароматерапія, евкаліптова сауна, сучасна соляна кімната», – розповідає Литвиненко і показує журналістам ці кабінети.

Безумовно, комфорт у палатах госпіталю забезпечують сучасні меблі та обладнання, отримане з-закордону.

Саме завдяки співпраці Миколи Литвиненка з представниками благодійних фондів Європи не лише госпіталь, а й інші лікувальні та навчальні заклади регіону отримують ліжка, інше медичне обладнання, постільну білизну, одяг.

Згідно з офіційною статистикою, за час співпраці з європейськими інституціями шпиталь надав гуманітарну допомогу учасникам бойових дій, сім’ям загиблих учасників бойових дій, вимушено переміщеним особам, малозабезпеченим сім’ям та людям, які з певних причин опинилися у складній життєвій ситуації.

Також необхідними меблями, обладнанням, технікою та іншим, були забезпечені заклади нашого міста, а саме: Кременчуцький обласний онкологічний диспансер, Кременчуцький медичний коледж, Міський пологовий будинок, всі міські лікарні та інші медичні установи нашого міста та Полтавської області, Кременчуцька школа-інтернат спортивного профілю ім. Піддубного, міська спеціалізована школа-інтернат. Завдяки європейським партерам щороку надається гуманітарна допомога, і тільки цього року її вже отримано 56 тон.

Крім цього, представники Німеччини і Франції готові передати місту і медобладнання, яке в їхніх країнах не використовується, як в Україні, протягом кількох десятиліть. Після кількох років експлуатації його замінюють на нове, більш вдосконалене. Однак ця техніка придатна для подальшого використання, і її можуть передати до Кременчука.

Проте, маючи такі тісні зв’язки з друзями з-за кордону, Микола Литвиненко не сидить на місці і вже налагоджує нові зв’язки з представниками європейських країн.

Нещодавно під час візиту до Кременчука віце-міністра закордонних справ Литви Дарюса Скусявічуса, Надзвичайного і Повноважного Посла Литовської Республіки в Україні Марюса Януконіса, посла з особливих доручень МЗС Литви Гвідаса Керушаускаса та інших високоповажних дипломатів керівник госпіталю говорив про співпрацю його лікувального закладу з литовськими колегами, а лікар-уролог Георгій Гайовий – про важливість організації стажувань українських лікарів у провідних клініках Литви.

Медиків підтримала депутатка міської ради, заступниця голови депутатської комісії з питань освіти, молоді, культури, спорту, соціального захисту населення, розгляду питань, пов’язаних з АТО, охорони здоров'я, материнства та дитинства Тетяна Сідерка. Вона наголосила на необхідності стажувань медичних працівників Кременчука в Литві.

«Зараз у нашому місті багато робиться в рамках медичної реформи, і такі стажування допоможуть у впровадженні медичної реформи», – зазначила Сідерка, і дипломати вже погодилися на подібний обмін.

«Ми і раніше їздили до лікарень в міста ЄС. Завдячуючи Генеральному консулу України в Баварії Юрію Ярмилку, знайомства з німецькими колегами переходять у тісну співпрацю з перейняття досвіду роботи їхніх лікувальних закладів. Після цих зустрічей з’являються нові підходи в лікувальних і готельних послугах шпиталю», - розповідає керівник медзакладу.

Серед того, чому команда Миколи Литвиненка навчилася за кордоном, і ведення курсу з самодопомоги і допомоги близьким людям, пересічним громадянам. Навчені і сертифіковані баварськими і латвійськими фахівцями працівники шпиталю, які є волонтерами Спілки Самаритян України (Кременчуцьке відділення), систематично навчають наданню домедичної і першої медичної допомоги. А останні напрацювання стосуються й малюків.

Перший такий курс відбувся навесні у дитячому садку №18. Там дві тренерки проекту, який запровадила Німеччина в Україні, провели перше навчання.

«Саме заняття проходило в ігровій формі. На допомогу взяли ведмедика Арнольда. В ігровій формі дітей навчали, як викликати швидку допомогу (як телефонувати, що говорити), а також, як надавати самодопомогу і допомогу іншим. Малюкам запропонували на перший погляд простеньке завдання – заклеїти рану на пальці товаришу. А ще ми складали з дітьми пазли, шукали правильні відповіді про здоров'я і безпеку по картинках.

Таким чином Кременчук став одним з перших міст в Україні, де дітей навчають азам самодопомоги і допомоги близьким людям», – розповів Литвиненко.

Курс розрахований на діток 5-6 років. Заняття триває 2 години. А оскільки малюки ще не можуть його сприйняти цілком, урок розбивають на дві частини.

«Ми дітям хочемо прищепити прагнення до здорового способу життя, до безпечного життя. Аби дитина сама могла оцінити ризики, які на неї чатують у побуті, на вулиці. А також дати ази самодопомоги і допомоги близьким», – говорить Литвиненко.

І зазначає, що цей курс розрахований також на те, щоб діти передали здобуті на заняттях знання батькам. Тим самим у батьків має підвищуватися культура допомоги і самодопомоги.

Упродовж 15 років у шпиталі працює безкоштовний прокат засобів догляду за пацієнтами вдома: палиці, милиці, інвалідні візки, туалетні стільці, ліжка для догляду тощо. Цим прокатом користуються усі кременчужани, які мають у цьому потребу. Весь інвентар отримано в якості гуманітарного вантажу від закордонних донорів.

Проте це не єдиний напрямок роботи команди Миколи Литвиненка. Наразі вона відкрила комп’ютерний клас для навчання ветеранів комп’ютерній грамотності, клуб для людей поважного віку «Надвечір’я». Керівник Спілки Самаритян німецького міста Гамбург Гарольд Бізе, який влітку відвідав Кременчук, повідомив, що в Гамбурзі вже створено напрямок надання реабілітаційної допомоги населенню, і такий самий німці допоможуть розвити і в нашому місті.

«Ми не лише допомогу вам передаємо, а й розвиватимемо Центр реабілітації і допоможемо навчати людей, які б допомагали доглядати вдома за рідними, що не встають. Це та тема, яку ми обговорювали з Миколою Литвиненком і хочемо її реалізовувати у Кременчуці. Ми чули, що у вас багато таких випадків, і людям необхідно допомогти», — сказав Гарольд Бізе.

Тож, роботи команді Миколі Литвиненка вистачить, як і пацієнтів. Оскільки, виписуючись із госпіталю, вони запитують: «Коли можна до вас ще приїхати?» і радять цей медичний заклад іншим.

 

Олег Булашев

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

 

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися