
Що залишиться незмінним, а до чого варто готуватися?
Оплата комунальних послуг та зміни в тарифах — одна з тем, що викликає занепокоєння у більшості кременчужан, адже вона може вплинути на фінансовий стан родин і життя загалом. У цьому матеріалі ми дізналася, які прогнози дають на найближчий час та провели підрахунки і порівняння.
Національний банк України припускає поступове коригування тарифів на житлово-комунальні послуги у наступні роки, однак терміни й параметри їхнього перегляду залишаються невизначеними. Про це йдеться в Інфляційному звіті регулятора, оприлюдненому наприкінці квітня 2025 року.
«Очікується, що в поточному році чинні тарифи на газ, опалення і постачання гарячої води не переглядатимуться. Проте складний стан в енергетиці та фіскальна консолідація, імовірно, зумовлять поступове коригування цих тарифів у наступних роках», — йдеться у документі.
Зокрема, вказується на початок поступового приведення тарифів до економічно обґрунтованих рівнів з 2026 року. Невизначеність із термінами та масштабом коригування енергетичних тарифів є суттєвим ризиком для прогнозу інфляції. В НБУ зазначають, що подальше відтермінування підвищення тарифів зумовить нижчу інфляцію, але водночас накопичуватиме дисбаланси та погіршуватиме фінансовий стан державних енергокомпаній. Зокрема, зростатимуть ризики нестабільності на енергоринку, погіршуватиметься інвестиційний потенціал галузі, а ціновий тиск лише відкладатиметься.
Гарна новина, але не надовго
Тарифи на світло з 1 травня 2025 року не змінились. Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, згідно з якою, споживачі продовжать сплачувати за електроенергію за тарифом 4 грн 32 коп/кВт·год. Це рішення діятиме до кінця жовтня 2025 року.
Для абонентів із двозонними лічильниками діятиме нижчий тариф: у нічний період — із 23.00 до 7.00 ціна становитиме 2 грн 16 коп/кВт·год.
Тарифи на природний газ пролонговані
Ціни на газ для побутових споживачів у травні 2025 року не змінюються. Постачальник «Нафтогаз України» встановив тариф ще у 2023 році, і з 1 травня 2025 року його пролонговано до 30 квітня 2026 року. Вартість у тарифному плані «Фіксований» — 7 грн 96 коп/куб.м.
«Газ для населення залишається важливою частиною нашої роботи. Ми підтримуємо стабільність постачання та виконуємо зобов’язання перед споживачами навіть у надскладних умовах», — зазначив очільник Групи «Нафтогаз» Роман Чумак.
Що з цінами на воду та каналізацію?
Наприкінці 2024 року НКРЕКП ухвалила рішення про підвищення тарифів для комунального підприємства «Кременчукводоканал», але його скасували. Тож тарифи залишаються на рівні 24 лютого 2022 року. У деяких громадах, де органи місцевої влади самостійно погоджують зміну тарифів, можливе підвищення. Загалом планували 2 етапи зростання — на понад 12% у квітні та більш, ніж на 14% у липні 2024 року.
У підвішеному стані
У квітні «Полтаватеплоенерго» повідомило, що з квітня 2025 року припиняє надання послуг теплопостачання та гарячої води жителям лівобережної частини Кременчука. У зв’язку з цим споживачі переходять на одноставковий тариф — у міжопалювальний період нарахувань не буде.
Однак досі невідомо, хто візьме на себе обов’язки з постачання тепла. Також невизначеним залишається питання повернення до тарифів станом на лютий 2022 року. До речі, централізоване гаряче водопостачання у Кременчуці відключили по завершенню опалювального сезону.
Які тарифи точно не зростуть у найближчий час?
Згідно із Законом №2479-IX, який діє з 19 серпня 2022 року, тимчасово заборонено підвищення таких тарифів: розподіл природного газу, виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, надання послуг гарячого водопостачання.
«Такі тарифи, як на тепло, на гарячу воду, я переконаний, до кінця війни не потрібно покладати на людей додатковим тягарем», — заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Зміни у виплатах субсидій
Із травня 2025 року для більшості українців перерахунок субсидій на неопалювальний період буде автоматичним, якщо не змінилися склад домогосподарства чи майновий стан. Втім, у разі змін (оренда житла, зміна кількості зареєстрованих осіб, проживання ВПО тощо), необхідно подати заяву до Пенсійного фонду України (ПФУ) упродовж 30 днів. Це можна зробити особисто в ЦНАП, через портал «Дія», вебпортал або мобільний застосунок ПФУ, а також через уповноважених представників місцевих рад.
Попри те, що сьогоднішні тарифи на основні комунальні послуги залишаються стабільними, загроза їхнього зростання у майбутньому є цілком реальною. Українцям варто уважно стежити за оновленнями, а також готуватися до можливих змін у своїх витратах. Поки що маємо трохи перепочинку, але важливо бути готовими до наступного кроку.
Рахуємо: як змінювалися платіжки за комуналку у звичайній «хрущівці»
Журналістка нашої редакції вирішила проаналізувати, як змінювалася вартість комунальних послуг за останні роки на прикладі типової однокімнатної «хрущівки» на вул. Квітки Цісик (колишня вул. Толстого). У квартирі встановлені лічильники на газ, холодну та гарячу воду, але немає будинкового лічильника тепла. Власник — працюючий чоловік без права на субсидію.
Платіжка за січень 2019 року становила 2 тис. 140 грн, з яких 1 тис. 800 грн — опалення.
Упродовж наступних років сума дещо знижувалась, але у 2025 році стала суттєво вищою, ніж у попередні три роки. Порівняно з 2022 роком, цьогорічна вартість зросла на 718 грн, або понад 43% (див. інфографіку). Це найвищий показник з початку повномасштабної війни. Основну частку в платіжці, як і раніше, займає опалення.
Нагадаємо, в Україні змінилися тарифи на комуналку: що здорожчало найбільше.
Субсидія по-новому: чому її можуть не нарахувати автоматично та куди звертатися.
Олена Ліпошко
При написанні статті використано матеріали «УНІАН», «Еспресо», «Факти»