Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 28 Січня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Кременчужанин виграв суд у "Полтаваобленерго": він скаржився на непропорційне нарахування за послуги опалення між мешканцями будинку та офісів

15 липня 2020 11:30

Судова справа.

 

Днями суддя Автозаводського районного суду Кременчука Жанна Кривич розглянула у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом кременчужанина до АТ «Полтаваобленерго»

-про визнання протиправною діяльності щодо нарахування оплати за спожиту теплоенергію;

-про зобов`язання здійснити перерахунок кількості теплоенергії, спожитої на опалення, та оплати за неї;

-про повернення зайво сплачених коштів;

-про зобов`язання визначити формулу розрахунку та здійснювати облік спожитої теплоенергії і нарахування плати за неї відповідно до діючого законодавству.

Як сказано в рішенні суду, у березні 2019 року кременчужанин звернувся до суду з позовом до Акціонерного товариства «Полтаваобленерго» про захист прав споживача.

Вимоги позову обґрунтовані тим, що чоловік проживає у квартирі та споживає послуги з централізованого опалення, які надає відповідач.

23 січня 2017 року в будинку було встановлено прилад загальнобудинкового обліку теплової енергії. Значну опалювальну площу будинку займають нежитлові приміщення. Позивач вважає, що нарахування відповідачем за послуги з централізованого опалення відбувається непропорційно розподілу теплової енергії між мешканцями житлового будинку та власниками нежитлових приміщень.

В судовому засіданні позивач позов підтримав повністю. Звертав увагу суду на те, що відповідач неправомірно здійснює розрахунок теплової енергії, спожитої юридичними особами, за величиною фактично підключеного в розрахунковому періоді теплового навантаження приміщення. В той же час, законодавством передбачена оплата за спожиту теплову енергію або пропорційно до опалювальної площі приміщення в разі встановлення лічильника, або за нормою споживання. Зазначав, що через такий спосіб обрахунку тільки на мешканців будинку розподіляється величина витраченої теплової енергії на обігрів місць загального користування та всі втрати теплової енергії, які виникають через пошкоджену теплоізоляцію та невжиття заходів по утепленню місць загального користування.

Представник відповідача Бобровський С.С. проти позову заперечував. Суду пояснив, що після встановлення у будинку приладу обліку теплової енергії нарахування фізичним особам проводяться згідно показань лічильника за фактично спожиту теплову енергію. Вартість одного метру квадратного за місяць розраховується в залежності від кількості використаної теплової енергії за формулою: загальна кількість теплової енергії мінус споживання юридичних осіб з власним приладом обліку мінус споживання юридичних осіб без власних приладів обліку. Отриманий залишок теплової енергії помножується на вартість 1Гкал і отриманий результат ділиться на опалювальну площу квартир будинку, яка становить 5176,62 кв.м. Представник також повідомив, що з 25 квітня 2019 року послуги з теплопостачання мешканцям будинку надає інша юридична особа - ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ», яка не є правонаступником АТ «Полтаваобленерго».

Вислухавши пояснення учасників судового розгляду та дослідивши надані ними доказі, суд встановив такі фактичні обставини справи: на першому поверсі будинку та у прибудові до нього знаходяться нежитлові приміщення, частина яких перебуває у комунальній власності, а інші - у приватній власності фізичних осіб і використовуються в цілях підприємницької діяльності. Загальна площа нежитлових приміщень згідно відомостей, наданих позивачу балансоутримувачем будинку КГЖЕП «Автозаводське» становить 1670,05 кв.м. (1186,1 кв.м.+484,4 кв.м.). Ці споживачі, за виключенням ФОП ОСОБА_6 , також користуються послугами з централізованого теплопостачання. Один лічильник обліковує загальну кількість теплової енергії, поставленої всім споживачам у цьому будинку.

Позивач отримує послуги централізованого опалення на підставі договору, укладеного між Кременчуцькою філією ПАТ «Полтаваобленерго» та позивачем 10 листопада 2017 року. У пункті третьому Договору зазначено, що опалювальна площа його квартири становить 79,5 кв.м. Відповідно до п.п. 3 пункту 18 Договору виконавець зобов`язаний надавати споживачеві в установленому порядку інформацію про перелік послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру тарифів та інше.

Пункт 35 Розділу договору «Інші умови» передбачає, що у разі встановлення загальнобудинкових засобів обліку тепла, споживач оплачує в опалювальний період за теплопостачання згідно з показаннями засобів обліку, які перебувають на абонентському обліку виконавця, пропорційно до опалювальної площі квартири. При цьому в Договорі не зазначено формулу розрахунку вартості одного метру квадратного опалювальної площі та не вказано, які вихідні дані (наприклад, яка загальна опалювальна площа), беруть участь у розрахунку. Викладена у такий спосіб істотна умова договору про ціну послуги не відповідає основаним принципам структури ціни - її відкритості, доступності та прозорості для споживачів, передбаченим статтею 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» 

Позивач неодноразово звертався до керівництва постачальника послуги із заявами про неспівмірне збільшення плати за опалення, незрозумілість та непрозорість розрахунків та пропонував внести зміни до укладеного договору. У письмових відповідях на заяви споживача постачальник послуги наполягав на тому, що розрахунок вартості тепла, спожитого юридичними особами, відбувається на підставі укладених з ними договорів, згідно із зазначеним у них максимальним тепловим навантаженням (проектним або розрахунковим). Проектні навантаження розраховані спеціалізованими організаціями з урахуванням транзитних стояків та теплових втрат. Розрахункові теплові навантаження визначені на підставі даних щодо загального навантаження будівлі, загальної опалювальної площі будівлі та опалювальної площі приміщення, що займається споживачем. Загальна опалювальна площа квартир застосовується лише при визначенні вартості одного квадратного метра для мешканців.

Згідно довідки балансоутримувача загальна опалювальна площа будинку становить 6814,2 кв.м., з яких площа нежитлових приміщень, яку займають юридичні особи та фізичні особи-підприємці, становить 1670,5 кв.м. (24,51% від загальної опалювальної площі), а площа житлових приміщень становить 5143,7 кв.м. (75,49% від загальної опалювальної площі). Розрахунок вартості опалення 1 кв.м. площі квартири відбувається із загальної площі квартир - 5143,7 кв.м. (або як зазначено відповідачем - 5176,62 кв.м.), а не всієї опалювальної площі будинку 6 814,2 кв.м., наслідком чого є збільшення вартості нарахованої мешканцям послуги.

Нарахування вартості за використану теплову енергію власникам нежитлових приміщень провадиться на підставі навантаження, визначених в укладених між ними та постачальником договорів.

Оскільки багатоквартирний будинок, який має як нежитлові приміщення так і житлові квартири облаштований одним засобом обліку теплової енергії та ураховує кількість використаної теплової енергії для обігріву житлової площі квартир, обігріву нежитлових приміщень, а також ураховує теплову енергію, витрачену на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення, втрати теплової енергії у трубопроводах та в обладнанні внутрішньобудинкової системи опалення, поза межами опалюваних приміщень, опалюваних місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі та має бути розподілено серед усіх категорій приміщень, як житлового фонду так і нежитлових приміщень.

Ці обставини суттєво впливають на загальний перерозподіл кількості теплової енергії, облікованої одним загальнобудинковим приладом обліку тепла між нежитловими приміщенням та мешканцями квартир житлових приміщень, у яких розподіл теплової енергії проведено пропорційно житлової площі за принципом залишкового обсягу після зменшення на договірний обсяг теплового навантаження нежитлових приміщень. За приблизними підрахунками, зробленими судом на підставі наявних у справі даних, у березні 2017 року власники житлових приміщень будинку (75,49% від загальної площі) сплатили за 83,63% спожитого тепла, а юридичні особи (24,51% від загальної площі) сплатити за 16,03% спожитого тепла.

Встановивши такі обставини суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги кременчужанина в частині неправомірності розрахунку кількості та вартості оплати за послуги централізованого опалення за період з 1 лютого 2017 року по 24 квітня 2019 року підлягають до задоволення. Суд зобов`язує відповідача здійснити перерахунок цих коштів та повернути позивачу зайво сплачені кошти.

У задоволенні інших позовних вимог - відмовити.

Суд стягнув з АТ «Полтаваобленерго» на користь позивача сплачений ним судовий збір в розмірі 1 921 грн. 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

 

Олег Булашев

 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися