Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
COVID-2019
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Раніше кременчужанкам доводилось народжувати дітей на дерев'яних настилах чи в пологовому притулку


5 мая 2019 10:00

Перший справжній пологовий будинок на 30 ліжок був відкритийу 1937 році на території Першої міської лікарні.

Сьогодні, 5 травня, своє професійне свято - Міжнародний День акушерки - відзначають люди, які безпосередньо пов'язані із приходом у світ людини та таїнством народження. 

Про це у Фейсбуці нагадав кременчуцький лікар Анатолій Сербін.

"Хотів би з цього приводу повідомити, що у 2015 році акушерству Кременчука виповнилося 115 років. Про це йдеться у книзі «Від повивальних бабок - до лікарів-акушерів», що вийшла з друку у 2015 році і була передана до бібліотек міста. У виданні також розповідається, що нинішній перинатальний центр (пологовий будинок) знаходиться на тому місці, де у 1905 році, у спеціально побудованому, за ініціативи міського голови А.Ізюмова, приміщенні, був відкритий пологовий притулок на 4 ліжка. Медична допомога тут надавалася за гроші і на досить високому, як на той час, рівні. Зокрема, було обладнано палати, пологові та дитячі кімнати, завжди в наявності гаряча вода, проводилося вишкрібання матки тощо. А щоб дітей не підмінили, на грудях матері і дитини робився однаковий оригінальний малюнок. Щорічно тут приймалося понад 250 пологів. Очолювала заклад перша у Кременчуці жінка лікар акушер-гінеколог Г.Кудиш, а акушерками працювали А.Ільчицька, І.Носуленко, А.Кляцькіна та інші. Також для роботи запрошувалися навчені повитухи: М.Ніціна та Е.Ткальська. Крім цього пологового притулку у місті в зазначені роки функціонувало ще кілька аналогічних закладів", - написав він.

Згадав він і місцеву цікавинку - про місцеву "повитуху".

"У Кременчуці проживала одна повивальна бабка, яка мала деякі «дивацтва»: вона не ходила на виклики, а вимагала, щоб вагітних неодмінно привозили до неї додому, де вона влаштовувала 4 дерев‘яні настили. На ці примітивні ліжка і клала жінок. А відпускаючи їх додому після пологів, давала рекомендації, як доглядати за молочними залозами, тощо. Повитуха була трохи письменною і вела реєстрацію усіх дітей, які у неї народилися. Як ми тепер розуміємо, ці дивацтва були нічим іншим, ніж примітивним приватним пологовим притулком - далеким прародичем Кременчуцького перинатального центру", - пише А. Сербін.

А ось справжній, за типовим проектом, пологовий будинок на 30 ліжок був відкритий у місті у 1937 році на території Першої міської лікарні. Тимчасово очолював його Л.Левін. Будівництво нинішнього міського пологового будинку було розпочато у 1968 році.

"Розпорядженням міськздороввідділу контроль за будівництвом доручено керівнику акушерсько-гінекологічного відділення Третьої міської лікарні, міському позаштатному акушеру-гінекологу Г.А.Дмитренку та завідувачу акушерсько-гінекологічного відділення 2-і міської лікарні В.М.Федорченку, який і очолив заклад після його введення в експлуатацію. Книжка має кілька розділів, зокрема, «Історичні сторінки акушерства», «Стан акушерської служби у Кременчуці у 17-20 століттях», «Довоєнний період акушерської служби міста - 1918-1941 рр.», «Повоєнний період 1944-1971 рр.». Видання ілюстроване історичними малюнками та фотографіями, зокрема, перших акушерських медичних інструментів тощо", - історичні факти, згадані А. Сербіним.

 

 

Світлана Павленко

 

 

 

 

 

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться