Кременчуцька газета
Четверг, 29 Лютого 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Людина з великої літери, яка українізовувала Кременчук: місто прощається із співзасновником Товариства української мови у місті - Володимиром Вусиком

8 лютого 2024 13:15

Царство Небесне та наша подяка небайдужому містянину.

Сьогодні Кременчук прощається з відомим кременчуцьким українізатором, співзасновником товариства української мови у нашому місті Володимиром Гавриловичем Вусиком.

На церемонію прощання прийшло чимало його товаришів як з товариства, так і з основних місць роботи містянина: з Автокразу, Колісного заводу, Кременчуцької гуманітарно-технологічної академії імені А.С.Макаренка. Були тут і письменник Ігор Моісеєнко та поет Валерій Голуб.

Також проводжали Вусика в останню путь секретар міськради Юрій Гриценко, віцемер Володимир Пелипенко, депутатка Лариса Гориславець, екс депутатка Ганна Павленко, директорка міської публічної бібліотеки Тетяна Майдак, співробітник художньої галереї Володимир Скляр.

У першу чергу про свого товариша, однодумця та колегу «Кременчуцькій газеті» розповів Юрій Мартиновський.

Із паном Володимиром вони познайомилися 1989 року, під час Всеукраїнського з’їзду товариства української мови, де тоді головував Дмитро Павличко.

«Ми прослухали звіт і він був настільки визначальним, що вирішили зробити таке товариство у нашому місті і собі. Туди ввійшло чимало патріотів з автозаводу, інших підприємств, навчальних закладів. Володимир Гаврилович головував там близько 10 років. А також готував чимало матеріалів, зустрічався з керівництвом міста. Його завданням було українізувати все місто на державу мову. І зауважу, що значною мірою це йому вдавалося», - прокоментував Юрій Мартиновський.

Чимало років з ним працював на автокразі і в товаристві української мови тодішній його заступник Дмитро Корячко.

«Він був відданим нашій справі. Дійсно, посвятив своє життя Україні і її державності. Ми проводили чимало роботи по українізації підприємств та організацій, роботи з людьми. Багато часу Володимир Гаврилович віддав і комісіям по перейменуванню», - прокоментував він.

Відомо, що Вусик також викладав і в Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії імені А.С.Макаренка. А уже будучи на пенсії, ініціював написання літопису дітища академії – ліцею «Політ».

«Володимир Гаврилович часто бував у нашому коледжі на мистецьких, освітніх, літературних заходах. Ми його вважали справжнім членом нашого колективу, бо настільки він цікавився усім цим. Потім до 10-річчя ліцею він запропонував написати літопис. Робив це з особливою ретельністю, відповідальністю, завзяттям. Володимир Гаврилович написав текст, і у співпраці з викладачем інформатики Мариною Рудольфівною Маєвською та на той час учнем ліцею Кирієм Богданом вийшов сучасний онлайновий літопис закладу, за що ми йому дуже вдячні й що будеио завжди пам'ятати....Це велика втрата. Володимир Гаврилович був справжнім патріотом, гуманістом, просвітителем, поборником незалежної, соборної України, людиною, яка володіла поетичним словом. Світла йому пам'ять», - сказала очільниця академії Леся Крупіна.

Відомо, що Вусик також писав літопис Вищого професійного училища №7. Цим він займався останні роки життя. Тож про заклад у нього була майже готовою книга. Окрім цього, Володимир Гаврилович був поетом, прозаїком, автором роману "Провідник", істориком.

Відомо, що також він чимало редагував та впорядковував книг інших відомих авторів. Про спільну роботу, не лише дружбу з ним, згадує письменник, член Національної спілки письменників України Ігор Моісєєнко.

«Він готував просвітницькі статті, працював над великими текстами та матеріалами. Ну, а я від газети допомагав і редагував його. А потім він мої книги редагував, допомагав мені. І так от років 20 ми співпрацювали. Ті книги, що він допомагав редагувати, отримували міжнародні премії.

Загалом же він був людиною безвідмовною, дуже відповідальною, спраглою до роботи. Він знав, що його робота потрібна Україні. Хоч ми тут і вважаємося, імовірно, провінційними та маленькими, але насправді Вусик був великою людиною, яка внесла серйозний вклад до національної культурної спадщини. Тому його і шанують люди, тому і стільки сьогодні прийшло попрощатися», - прокоментував Моісеєнко.

І.Моісеєнко зауважує, що поміж всією роботою чи не найважливішим завданням чоловіка було долучення до Української національної ідеї. Її він ніс упродовж усього життя.

«Ми працювали разом з Володимиром Гавриловичем. Це була людина, яка в 90-х та двотисячних роках, коли Кременчук був суцільно російськомовним, популяризувала українську мову. Він співпрацював з редакціями, а також їх товариство у ті часи робило чиновникам зауваження та закликало говорити українською. І тому я прийшла подякувати Володимиру Гавриловичу за те,що він для мене був охоронцем рідної мови в нашому місті», - сказала депутатка Лариса Гориславець та додала, що коли Вусик приходив до їх організації «Європейський клуб»,  наголошував, що мріє, щоб Україна вступила до Євросоюзу.

Також мовознавець часто бував на зустрічах у їх клубі, комісіях по перейменуваннях топонімів у Кременчуці та надавав від товариства слушні пропозиції.

Після відспівування автобус з літератором вирушив до Нової Галещини, де його поховають поруч з рідними.

Нагадаємо, Помер відомий кременчуцький літератор, автор роману "Провідник" про Дмитра Демидюка та великої праці про історію педучилища

 

Ліна Романченко

Фото авторки


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися