Пряма мова.
Сьогодні у Кременчуці пройшла педагогічна конференція, участь у якій прийняли директори дошкільних навчальних закладів, гімназій та ліцеїв, міський голова Віталій Малецький та його заступниця Ольга Усанова.
Захід відбувався в укритті гімназії №28.
«Ми розпочинаємо черговий воєнний навчальний рік 2 вересня», - сказав мер і розповів, що сьогодні буде казати про головне, а не ту промову, яку йому підготував департамент освіти. Першу промову він викинув, бо там були не правильно зазначені цифри, а друга промова була про формальні речі, а не про конкретику, тоді мер почав казати без папірця ключові речі для освітян.
Він вихвалявся колосальною роботою із влаштуванням укриттів у школах та дитсадках, зроблених минулого навчального року, але не сказав, що інші міста країни почали робити це набагато раніше.
При цьому саме укриття в гімназії №28, яке раніше вважалося зразковим, мер тепер називає одним з найгірших, бо освітня інфраструктура розвивається і кожне нове укриття є кращим за попереднє.
«Наприклад, укриття в дитсадку №35 зараз найкраще, але у дитсадку №5 буде ще краще…» - констатував мер.
Далі він сказав, що у місті школи №2 та 3 мають проблеми з відкриттям укриттів, а всі інші школи 2 вересня вийдуть на офлайн-заняття.
Проблемним питанням мер назвав і укриття в школі №24, де в подальшому планують зробити підземне укриття з переходов у нього відразу з будівлі навчального закладу.
Через високі грунтові води у школах № 10, 11, 19 зараз не можливо будувати підземні модульні укриття.
Тому учні школи №10 будуть використовувати укриття Міського палацу культури, а при переході від навчального закладу до укриття через вулицю Університетську буде влаштовано спеціальний світлофор, аби, натиснувши на кнопку, загоралося червоне світло і діти швидко прямували до укриття.
Крім того, учні школи №10 будуть користуватися укриттям одного з офісних приміщень, розташованих поруч зі школою та укриттям Департаменту освіти.
Учні школи №19 будуть використовувати укриття «Академії майбутнього» та «Теплоенерго».
Наступного року має з'явитися укриття в учнів школи №11. Для його будівництва планується залучити державні кошти.
«Наше завдання - аби в усіх школах було однозмінне навчання чи таке, як до повномасштабного вторгнення»,-сказав мер.
Далі він назв три основні виклики перед освітянами:
- Енергозабезпечення освітніх закладів.
«Департамент освіти повідомив, що вам потрібно 32 генератори, але так швидко їх не знайти. Зараз ціни на них, як у грудні 2022 року, тому краще перечекати скачка цін, а ми пошукаємо резерви. Наприклад, школі №5 дали генератор з виконкому, ще 6 генераторів надасть ДСНС, 6 - ЖЕП «Автозаводське».Кошти у вас на паливо та мастила для них є. Перевірте їх роботу», - сказав мер.
- Проблеми з опаленням.
«Можливо, опалення цієї зими буде на мінімумі. Тому бережіть тепло, перевірте щільність вікон. Тим паче, тариф для вас на тепло зріс. До речі, в усіх нових укриттях ми робимо вже опалення», - констатував мер.
- Відповідальність.
«Хотілось би, щоб ви були відповідальні. Ви маєте зорганізовувати всіх навколо себе», - сказав очільник міста і далі запропонував переглянути фільм про готовність освітян до нового навчального року.
У ньому сказано, що війна щодня підносить нам нові виклики. Війна внесла зміни в кожну сферу нашого життя, зокрема, й вплинула на освіту. Для Кременчука одним із пріоритетних завдань стало створення безпечного, комфортного, інклюзивного середовища для всіх юних кременчужан, як школярів, так і вихованців дитсадків. Для цього місто, попри всі складнощі, організувало навчання таким чином: відкрило групи з короткотривалим перебуванням дітей, водночас зберегло і мережу спеціальних. Також зменшило кількість дітей у групах, аби вихователям було легше піклуватись про малечу.
Юні крименчужани навчаються за різними формами: очна, змішана та дистанційна.
Багато українців, зокрема й мешканців нашого міста, змінили свої місця проживання. Із очевидних причин зменшилась і народжуваність Україні. Тому, аби зберегти ресурси та якісно організувати навчальний процес, прийнято рішення реорганізувати сім дитсадків шляхом приєднання їх до інших закладів освіти.
Загалом із 41 садка в 2024-2025 навчальному році будуть працювати в очному режимі 34. Вони мають власні укриття або користуються сховищами інших закладів. А це 83% від загальної кількості закладів.
У режимі повного дня працює 31 заклад, 3 в режимі короткотривалого перебування з двозмінним графіком роботи. Ще сім дитячих садків, станом на перше вересня працюватимуть дистанційно. Але в трьох із них роботи з облаштування укриття вже завершуються і як тільки будівельники закінчать заклади запрацюють у режимі офлайн.
У школах так само активно ведуться ремонтні роботи, аби повернути всіх школярів до очного навчання. Усього в Кременчуці працює 32 заклади загальної середньої освіти. Це 9 ліцеїв, 22 гімназії та 1 школа.
Перспективна мережа на 1 вересня 2024 року - 19 тис 286 учнів. Із них за дистанційною формою будуть навчатися 900 учнів, за змішаною понад 16 тисяч і очно 2 тисячі. Загалом у місті вже 33 повністю готових відремонтованих укриття. А до кінця цього року відремонтують ще шість.
Окрему увагу освітяни приділяють питанням інклюзивності та доступності. У низці сховищ передбачені підйомники, безбар'єрна підлога та санвузли для маломобільних груп населення.
Проте є школи, у яких взагалі неможливо відремонтувати підвальні приміщення. Рішення знайшлось і для них. Так, на території двох шкіл - Малокохнівська гімназія №14 та Потоківська гімназія №33 побудували нові модульні укриття, де діти можуть навчатися у безпечних умовах.
На облаштування сховищ із міського бюджету виділяли немалі кошти. Усього за три роки війни сума становить понад 165 мільйонів гривень і це лише на ремонти. А ще понад 1,5 мільйона гривень направили на вогнезахисну обробку покрівлі, придбання пожежного інвентарю, вогнегасників та виготовлення схем евакуації.
Пожежна сигналізація та системи оповіщення - невід'ємна частина безпечного середовища для дітей у часи війни. У 2023-2024 роках їх встановили у 68 закладах освіти, а це складає 90% від кількості загальних закладів.
Для порівняння, до 2023 року пожежна сигналізація та система оповіщення була встановлена лише в чотирьох закладах освіти. Місто залучало до облаштування укриттів і міжнародних партнерів. Наші друзі з Данії передали для Кременчука меблі на загальну суму понад 12 з половиною мільйонів гривень.
Паралельно із ремонтом укриттів влада піклувались і про матеріально-технічну базу шкіл. У 2023 році для Кременчуцького ліцею №6 Правобережний закупили 2 комп'ютерних класи та інтерактивний комплекс, для Кременчуцької гімназії №29 4 ноутбуки та оргтехніку. Також для 30 закладів загальної середньої освіти виділили кошти на придбання комплектів мультимедійного обладнання для 157 класів.
Після перегляду фільму мер поросив задавати йому запитання.
«Чи буде друге укриття і коли у школі№12?» - запитав керівник закладу Вячеслав Носкін і у відповідь почув, що буде і зараз вже проєктанти працюють над цим.
«У нас в укритті, яке орендує школа №24 є проблеми з освітленням, коли його вимикають. Треба щось зробити», - сказав директор цього навчального закладу пан Шутов.
«У вас є генератор. То візьміть кабель та протягніть його від генератора до укриття», - сказав мер.
«У нас укриття для школи №20 та дитсадку №25. Ми всі там не вміщуємося. Ми мов би оселедці в банці»,-сказав директор гімназії №20 Никифоренко.
Мер відповів що для дитсадку №25 під багатоповерхівкою по вул. Соборній, 4 зроблять укриття.
«Там був склад аптеки, а ми зробимо укриття і вхід буде з буку дитсадку»,- пообіцяв мер.
Також керівники садків запитували, коли в їх закладах також зроблять укриття і мер обіцяв, обіцяв, обіцяв.
Після цього він перейшов до процедури нагородження найкращих освітян міста та побажав усім працівникам галузі менше тривог та більше приємних моментів у шкільному та особистому житті.
Грамотою Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації за сумлінну працю, високий рівень професіоналізму, забезпечення високої результативності освітнього процесу, навчання та виховання обдарованої молоді, впровадження інноваційних технологій та за результатами атестації 2024 року були нагороджені:
- Кожева Світлана Іванівна, вчитель біології Кременчуцького ліцею №4 «Кремінь» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Гордова Тетяна Василівна, вчитель початкових класів Кременчуцького ліцею №5 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Медведенко Наталія Георгіївна, заступник директора з навчально-виховної роботи, учитель української мови та літератури Кременчуцького ліцею №11 «Гарант» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Козирєв Максим Вікторович, вчитель фізичної культури Кременчуцької гімназії №12 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Луценко Наталія Павлівна, заступник директора з навчальної роботи, учитель математики Кременчуцької гімназії №22 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Чередник Вікторія Василівна, учитель географії Кременчуцької гімназії №23 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Олешко Зоя Василівна, вчитель початкових класів Кременчуцького ліцею №25 «Гуманітарний колегіум» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Терещенко Юрій Петрович, вчитель інформатики Кременчуцького ліцею №30 «Олімп» імені Н.М. Шевченко Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
Почесною грамотою виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області були нагороджені:
- Сирота Леся Володимирівна, директор Комунальної установи «Кременчуцький навчально-методичний центр психологічної служби» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Доброгаєва Тетяна Леонідівна, консультант Коммунальної установи «Кременчуцький центр професійного розвитку педагогічних працівників» Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Кущенко Наталія В’ячеславівна, директор музею А.С. Макаренка Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Білоножко Олена Вікторівна, директор Кременчуцької гімназії № 1 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області; (не буде, присутній заступник директора)
- Мірошніченко Ольга Вікторівна, директор Кременчуцького ліцею № 5 імені Т.Г. Шевченка Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Мірошніченко Ольга Іванівна, директор Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №5 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Васильєва Ольга Олексіївна директор Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла – садок) комбінованого типу №18 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
- Орленко Світлана Миколаївна, директор Кременчуцького закладу дошкільної освіти(ясла-садок) №33 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Кулієва Ірина Петрівна, директор Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №41 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області;
- Костюк Лариса Борисівна, директор Кременчуцького закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №58 Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області.
Після нагородження мер та віцемерка Ольга Усанова, яка під час педконференції не виступала, а лише слухала та плескала в долоні, залишили приміщення школи та поїхали на засання виконкому.
Нагадаємо, Кременчужани говорять, що у навчальних закладах до 15% некомплект. Що відповів мер?
Як у Кременчуці з 1 вересня 2024 року працюватимуть школи
Знову лише обіцянки: Усанова не назвала строків, коли очно почнуть навчатися учні гімназій №2 і №3
Кременчуцький дитсадок №3 отримає укриття не раніше середини листопада
Олег Булашев
фото автора
Відео Микити Ліцкевича