
Уповноважений із захисту державної мови може накладати штраф на порушників.
З 16 липня набули чинності норми закону про державну мову, що стосуються використання української в інтернеті та в інтерфейсах комп’ютерних програм товарів.
Про це повідомив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Які зміни відбулися з 16 липня?
- Інтерфейс українською (ч. 2 ст. 27 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної»)
Будь-який товар, на якому встановлено комп’ютерну програму, повинен мати інтерфейс українською. Інтерфейс державною мовою за обсягом та змістом має містити не менше інформації, ніж іншомовні версії. Це стосується всіх пристроїв, які мають електронний екран чи панель керування зі звичайними кнопками.
- Сайти та соціальні мережі українською (ч. 6 ст. 27 закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної»)
Усі інтернет-ресурси, які використовують як інтернет-представництва підприємств, повинні мати основну версію українською мовою. Вона має завантажуватися для користувачів в Україні за замовчуванням. Зокрема йдеться про веб-сайти, сторінки в соцмережах, ютуб-, вайбер-, телеграм-канали, мобільні застосунки тощо.
Українськомовна версія інтернет-представництва іноземного підприємства може мати менший обсяг інформації, ніж основна версія. Але інформації має бути достатньо для того, аби користувач з України міг повністю розуміти мету діяльності фірми.
Що чекає на порушників закону?
Уповноважений із захисту державної мови може накладати штраф на посадовців органів державної та місцевої влади, працівників підприємств, установ та організацій усіх форм власності тощо.
Представники Уповноваженого можуть складати адміністративні протоколи. Уповноважений із захисту державної мови розглядатиме їх і виноситиме постанови, які передбачають або попередження, або штрафи.
Штрафи:
- за порушення вперше від 3 тис 400 грн до 8 тис 500 грн;
- за повторне порушення від 8 тис 500 грн до 11 тис 900 грн.
Нагадаємо, закон «Про функціонування української мови як державної» ухвалили 25 квітня 2019 року. Згідно з ним, єдиною державною мовою в Україні є українська мова. Цей закон також регулює застосування української мови як державної у сферах суспільного життя в Україні.
За матеріалами видання ЗМІСТ