Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 29 Листопада 2020
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

На Полтавщині з’явилася ще одна пам'ятка археології

 

27 жовтня 2020 13:00

Скіфське поселення в урочищі Городище.

Друзі, у серпні ми повідомляли про загрозу втрати пам'ятки скіфського часу на Полтавщині. Тоді понад 10 тисяч квадратних метрів поселення було знищено АТ «Укргазвидобування».

Скіфське поселення в урочищі Городище, між селами Комишня та Черевки Миргородського району, отримало статус пам’ятки археології. Про це інформувала Спілка археологів України / The Association of Archaeologists of Ukraine у Фейсбуці.

«Пам'ятку внесли до Переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини Полтавської області.

 Це городище унікальне за збереженістю, адже дійшло до нашого часу фактично вцілілим. На його території ніколи не велася господарська діяльність, а ріс ліс. Більшість таких городищ, а їх на території України не так уже й багато, аж ніяк не тисячі і не сотні, постраждали саме від господарської діяльності людини. По-друге, це єдине відоме городище в басейні річки Хорол. Тут і раніше працювали археологи, проводили розвідки, знаходили стоянки, могильники, кургани, але городище виявили вперше», - зазначає керівник Полтавської експедиції НДЦ «Охоронна археологічна служба України» НАН України та член правління САУ Юрій Пуголовок.

Поселення войовничих скіфів займає площу майже 20 гектарів, існувало воно, найімовірніше, на рубежі V-VI століть до н. е. Городище двокомпонентне - мало великий і малий двір, де розміщувалися житлові споруди знаті та скіфів-воїнів, землеробів чи ремісників, купців, майстерні. Уся територія поселення була обнесена оборонними валами, висота яких нині сягає 3 - 4 метрів, а ширина - 2 - 3 метрів. За словами археологів, які провели на об’єкті шурфування для визначення археологічного культурного шару, теоретично висота оборонних валів Комишнянського городища могла сягати від 7-8 до 10 і більше метрів. Нині вали опливли, але зберегли свої контури. З південного боку городища — глибоке урвище, що відігравало роль ще однієї оборонної лінії.

Скіфське прамісто під столітніми дубами знайшли випадково. Коли в лісі неподалік траси Миргород - Гадяч геологи розчищали майданчик під нову газову свердловину, бульдозер зрізав шар ґрунту, піднявши на поверхню фрагменти ліпних керамічних посудин, кухонних і столових виробів, прикраси, фрагменти скіфської пряжки, наконечники стріл.

«Стріл багато, знайдено їх біля оборонної стіни, тож, імовірно, це сліди нападу на городище. Городище занепало, ймовірно, у IV столітті до н. е. Його історія для фахівців Залізного віку поки що - terrа incognita», - зазначає Юрій Пуголовок

«Ми маємо мінімальні матеріали з цього городища, треба проводити розкопки. На території городища пошкоджено верхній шар ґрунту, але культурний шар залишився придатним для дослідження», - каже директор науково-дослідного центру «Охоронна археологічна служба України» НАНУ Антон Корвін-Піотровський.

Факт руйнування унікальної пам’ятки виявлений «Охоронною археологічною службою» 6 серпня нинішнього року, про що невідкладно було повідомлено Департамент культури і туризму Полтавської ОДА, АТ «Укргазвидобування». Геологи зрізали майже два гектари площі городища та зрівняли із землею понад 200 метрів оборонних валів.

Нагадаємо, Найцікавіше про Більське городище: із Гелоном, кам'яними спорудами та історичними знахідками

На Полтавщині назвали п'ять туристичних місць, які більше інших приваблюють туристів

Унікальну пам’ятку археології покажуть на відкритті Олімпійських ігор у Токіо

 

 

Ліна Романченко

За матеріалами видання Голос України

 

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися