Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Субота, 29 Січня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Нарешті повернулись із страшної війни: неподалік Кременчука перепоховали останки 48 бійців Другої світової

 

5 травня 2021 15:45

Протягом двох місяців у 1943 році неподалік села Млинок щодня гинуло до 25 бійців.

Сьогодні у селі Млинок (Кіровоградської області) відбулось урочисте перепоховання останків 48 бійців, які загинули в часи Другої Світової війни поблизу сіл Млинок, Ново-Григорівки (тепер Млинок) і хутора Дачі.

У центрі села зібрались представники громади, військослужбовці, члени громадської організації «Вічно живим», який входить до складу об’єднання «Союз народна пам'ять», представники Музею військової історії Кременчука. Саме кременчуцькі пошуковці вищезгаданих організацій виявили останки і підняли їх.

На жаль, особу жодного бійця не вдалось ідентифікувати, тож всі поховані безіменними у братській могилі.

Як розповів голова ГО «Вічно живим» Віталій Іванюк, вищезгадані села визволяли декілька дивізій. Тож точно сказати, у якій конкретно служили загиблі, не можна.

Жорстокі бої точились тут під час визволення в часи Другої світової війни. Протягом двох місяців тут щодня гинуло  до 25 бійців. Про це нагадав голова Онуфрієвської громади  Віталій Береза.

«Свята справа - зберігати пам'ять про загиблих. 1 тисяча 500 бійців загинули за наше село і покояться на цьому святому місці. А скільки ще навколо безіменних могил», - зазначив він.

Адже за архівними даними серед загиблих під час звільнення села Млинок 179 бійців і командирів 116-ої Харківської стрілецької дивізії і 422 – 375-ої Харківської стрілецької дивізії.

Пошуковець звернувся до мешканців села з проханням звертатися у випадку, коли виявлять рештки, то повідомляти старості.

«Не розкривайте самі, там ніяких скарбів немає. Ексгумацію останків мають проводити фахівці – це дуже клопітка робота», - звернення керівника кременчуцьких пошуковців.

Він подякував фермерам села Успенка і Млинки, завдяки яким вдалось виявити велике поховання бійців, рештки яких сьогодні перезахоронені. В. Іванюк нагадав, що це поховання було здійснене ще в роки Другої Світової війни похоронною командою 375-ої Харківської стрілецької дивізії, і якби не «Чорні археологи», то особи загиблих можна було б ідентифікувати. Але місце поховання вже було перекопане.

Також ще один мешканець Успенки вказав на місце поховання одного бійця, а там вдалось виявити 5. А ще одного бійця виявив на полі фермер, який орав землю і плугом зачепив рештки.

Тож напередодні Дня Перемоги 9 травня всі загиблі знайшли вічний спокій у братській могилі села Млинки. Вже через 78 років після їх смерті чин поховання провів Архієпископ Олександрійський і Світловодський Боголеп і священники.

А місцеві мешканці розповідають, що ті страшні часи Другої світової війни пам’ятають тут і досі. Як зазначила вчителька-пенсіонерка, мешканка Млинка, Ольга Первонос, під час визволення села воно неодноразово переходило від однієї сторони протистояння до іншої.

«Наші (радянська армія, - авт.) то відступали, то наступали. І так декілька разів. А потім вже німців погнали на Онуфрієвку, Куцеволівку. Отам на горі, де цих бійців виявили, вже після війни на міні підрвалось два хлопчика. Тоді їх всім селом ховали», - розповіла жінка.

Про те, що чимало роботи із пошуку загиблих говорить і Віталій Іванюк.

«ГО «Вічно живим» веде роботу із пошуку загиблих понад 10 років. За цей час ми знайшли останки понад 200 бійців. Їх з урочистими почестями перепоховали у братські могили. Як то кажуть: «Нарешті повернулись із страшної війни», - говорить пошуковець.

Варто нагадати, що «Кременчуцька газета» слідкувала за тим, як кременчуцькі пошуковці вели роботи. Про це повідомляв історик-краєзнавець В'ячеслав Івушкін.

Також наші журналісти провели Один день з кременчуцькими пошуковцями: біля «Гострої могили» викопали останки військового, а поруч їх ще багато

А на початку квітня «Кременчуцька газета» сповіщала, що неподалік Кременчука, поблизу села Млинок, пошуковим загоном «Вічно живим», який входить до складу об’єднання «Союз народна пам'ять», і пошуковцями Музею військової історії Кременчука зібрано в одне місце рештки 38 бійців радянської армії, які знайшли раніше. Останки ще одного військового дістали з окопу у вигляді жменьки уламків різних кісток. Пошуковці вважають, що там мало місце пряме попадання снаряда, і тіло солдата буквально розкидало дрібними шматочками по окопу.

Вже наприкінці квітня рештки трьох бійців часів Другої світової війни виявили неподалік Кременчука, у селищі Нова Галещина, в полі. Їх знайшли при проведенні польових робіт.

 

 

Світлана Павленко

Фото, відео Кирила Воронцова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися