Кременчуцька газета
Четверг, 5 Жовтня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Не позаздриш: дехто з кременчужан досі живе у багатоповерхівках без води і туалетів

12 вересня 2023 09:00

Як планується змінити життя мешканців ветхого житла.

Окремі кременчужани бояться, що одного разу або залишаться без даху над головою, або їх уб’є власний будинок, який належить до ветхого фонду та розвалюється на очах. І причина не в ворожій атаці, а в стані житла. До таких відносяться будинки №12 та №14 на вул. 29 вересня. І хоча розташовані вони в історико-культурній частині міста, їхній стан – жахливий!

«Ще у 1993 році наш будинок визнали ветхим. Ну, дивиться самі: опалення – пічне, вода – на вулиці в колонці, туалет – громадський і також на вулиці. Миємося у тазиках… Це якщо про блага цивілізації казати. А якщо про стан, то почну з того, що фундаменту немає; перекриття – дерев’яні і це при пічному опаленні; сходи – дерев’яні; тріщини у стінах; проводка горить… Наш будинок не придатний до життя», – каже Юлія Черкашина про свій будинок №14 на вул. 29 вересня.

І, дійсно, з нею важко не погодитися.

Мешканців будинку №13 на вул. Івана Мазепи (колишня вул. Бутиріна) вже не один рік не можуть відселити, хоча дім також визнано ветхим. Цю двоповерхівку раніше хотіли знести, а на її місці збудувати багатоповерхівку.

Втім для реалізації задуму, будівельникам залишилося відселити з будинку дві родини.

Ще один приклад ветхого житла у Кременчуці – будинок №4/8 на вул. Гоголя.

 

«Наш будинок наче і виглядає непогано, але в середині труби іржаві та течуть, фундаменту і підвалу немає, тому 4-поверхівка просідає, по стінам, які час від часу сиріють, йдуть тріщини. Зі світлом були проблеми, бо проводка не тягне сучасного навантаження… Поки ви нам не розповіли, ми й не знали, що наш будинок один з поганих. Але я знаю, що є ще більш старі будівлі і більш захаращені», – саме так про багатоповерхівку на вул. Гоголя 4/8 раніше розповів «Кременчуцькій газеті» Дмитро Фесенко.

Якщо порівняти ці будинки, то здається, що на той, що на вул. Гоголя, хтось поклав око. Скоріш за все, комусь приваблива територія у самісінькому центрі міста, поряд з парком знадобилася під квартальну забудову.

Проте під час війни навряд чи хтось із забудовників ініціює розселення з 4-поверхівку, аби побудувати на цьому місці 9-поверхівку.

Коментар чиновника

Всі вищезгадані будинки входять до переліку з 28 будинків, які в Кременчуці вважаються ветхими. Якби не війна, можливо, їхні мешканці вже б запрошували гостей на входини до нових квартир. Тоді б старі будівлі знесли, а замість них росли нові красені.

Але зараз «Кременчуцькій газеті» відомо лише про вирішення ситуації з двома будинками – №12 та №14, що на вул. 29 вересня. Найближчим часом «Кременчуцька газета» підготує більш розгорнутий матеріал про старе житло, зокрема, й про ці будинки.

А поки віце-мер з питань будівництва Дмитро Кравченко розповів нам, що мешканців згаданих двох будинків планує розселити одна з будівельних компаній. А на місці демонтованих будівель мають з’явитися щонайменше дві багатоповерхівки.

«Вони готові розселити людей в цих 2-х будинках. А їх там, чесно кажучи, надзвичайно багато, але начебто домовленість попередня є. Зараз вони створять ОСББ, оформлюють земельну ділянку. І, сподіваюсь, що наша сумісна задумка втілиться в життя. Тоді, врешті-решт, туди дійдуть руки будівельників»,–розповів віце-мер і підтвердив, що люди у цих будинках живуть в надзвичайно жахливих умовах.

«А коли забудовники планують почати будівництво?» – запитали ми у Кравченка.

«Ми вже займаємося цим питанням, мабуть, роки 2. Зараз юридичний департамент відпрацьовує всі нюанси, щоб це було в рамках чинного законодавства. Щоб були враховані, скажімо так, інтереси всіх мешканців, які зараз там проживають, ну, і суміжних територій також. Тобто там потрібно створити ОСББ, земельні ділянки відвести їм в користування, і після цього вони зможуть зайнятися реконструкцією житла», – більш розгорнуто прокоментував Кравченко.

Що буде з іншими

Окремо ми попросили заступника міського голови розповісти про долю ветхого будинку №13, що на вул. Івана Мазепи.

«Наскільки мені відомо, там був проведений аукціон. Якась компанія, яка поки нам не відома і не виходила на нас, цю ділянку викупила. Але зобов’язання попередника залишаються: там потрібно відселити дві сім’ї, і, начебто, ми говорили з «Укртранснафтою», що такі умови повинні бути враховані. На цих умовах вони виставляли земельну ділянку на аукціон. Там все має бути з дотриманням належних домовленостей», – стисло зазначив Кравченко.

Про долю інших ветхих будинків «Кременчуцькій газеті» поки невідомо, а знаходяться вони за наступними адресами:

- вул. Театральна, буд. №№23/2, 46

- вул. 29 вересня, буд. №№12, 14

- вул. Івана Мазепи, буд. №13

- вул. Автозаводська, буд. №19

- вул. Виноградна, буд. №1

- вул. Лейтенанта Покладова, буд. №№4, 15/29А, 15/29Б, 17

- пров. Макаренка, буд. №№8, 14/11

- проїзд 1-й Макаренка, буд. №№13, 15, 17/7

- пров. Новохатька, буд. №37

- вул. Шевченка, буд. №31

- вул. Юрія Кондратюка, буд. №№72, 74/23

- вул. Гоголя, буд. №4/8

- вул. Фурштадська, буд. №5

- вул. Майора Борищака, буд. №19В

- вул. Княгині Ольги, буд. №22

- вул. Сержанта Мельничука, буд. №№184, 190

- пров. Кооперативний. буд. №9

- пров. Тополевий, буд. №10.

У мерії нам також розповіли про старі хрущовки, які зводили в 1957-85-х роках як тимчасове житло. Через 25 років їх планували знести, а замість них побудувати більш довговічну нерухомість. Але все сталося по-іншому.

Однак за словами чиновників, дослідження показують, що «хрущовки», які стоять вже 50-60 років (таких у Кременчуці левова доля, авт.), проживуть ще стільки ж. Але за умови правильного технічного обслуговування або капітального ремонту як самого приміщення, так і інженерних мереж.

Тут варто нагадати, що, коли їх зводили, керувалися принципом «якнайшвидше всіх розселити». А якість? Яка там якість, коли був річний і п’ятирічні плани!

Маємо, що маємо

В Україні фактично кожний 4-ий мешканець міста проживає у житлових приміщеннях незадовільного технічного стану, низької експлуатаційної якості та які вже вичерпали свій експлуатаційний ресурс.

Зазначимо, що у Кременчуці 360 будинків експлуатуються понад 50 років, 758 – менше 50 років.

На новобудови ажіотажу немає

Віце-мер Дмитро Кравченко 21 серпня проводив прийом громадян у школі №16. Під час зустрічі редактор «Кременчуцької газети» Олег Булашев поцікавився, а на яких ділянках Кременчука найближчим часом планують зводити багатоповерхівки?

«Зараз загалом будівельники не задоволені тим, як продається житло. Якщо раніше його під корінь вже розкупляли на початку будівництва, то, наприклад, у «Дніпровської рив’єри» є вільні квадратні метри. Є квартири у будинках по Воїнів-Інтернаціоналістів (нова назва вул. Мрії, ред.)…

Зараз не стоїть черга туди за новими квартирами. Якщо раніше будівельник лише починав будувати гарний будинок, то у нього вже були замовлення. Зараз нічого такого немає, жодного клієнта нема.

Зараз добудовує будинки «Крюківбудтехмонтаж» у центрі. Там більш-менш нормальні ціни на квадратний метр. Ось у них все розпродано. Але, ну, скажемо так, на жаль, нема дефіциту зараз на житло у Кременчуці. Можливо, тому що війна, люди чогось бояться, не впевнені...» – каже Кравченко.

Зауважимо, 40-60% - середній фізичний знос житлового фонду у Кременчуці.  Ветхих будинків у місті - 28, але аварійних немає.

Коли ВПО зможуть придбати житло за державні кошти

Віце-мер Кременчука з питань будівництва Дмитро Кравченко розповів, що очікує на втілення в дію закону, на підставі якого держава надаватиме грошову компенсацію переселенцям. Йдеться про тих, хто втратив житло внаслідок ворожої агресії, але зможе за державні кошти придбати квартири у нашому місті.

«Законопроєкт такий вже є. Тобто люди, які втратили житло і приїхали до нас з Херсону, з Харкова чи іншого регіону і хочуть купити, в них є належним чином оформлені документи, зможуть це зробити. Ціна за квадратний метр визначається продавцями. Вони оформлюють документи і держава перераховує забудовнику кошти. Цей законопроєкт, начебто, вже ось-ось вийде на голосування. Нас так підготовлюють», – зазначив Кравченко.

 

Олег Булашев

Фото автора


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися