Кременчуцька газета
Середа, 7 Червня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Ви є тут

Несила терпіти: як відфутболюють організації, що розвивають інтелект молодого покоління

20 березня 2023 08:30

Можливо прийшов час, нарешті, підтримати «Каїссу» та дати їм спокійно займатися улюбленою, корисною справою?

У шахово-шашковому середовищі Кременчука тривають непорозуміння. Як розповів нашій редакції очільник громадської організації «Шахово-шашковий клуб «Каїсса» Володимир Груздєв, така ситуація спостерігається вже багато років. Утім, це намагалися не афішувати, сподіваючись знайти спільну мову з обласною та міською федерацією шахів.

Нісенітниця з розрядами

Цього року обурення конфліктною ситуацією досягло апогею. Адже замість підтримки вчителі шахів час від часу отримують палиці у колеса. І це при тому, що саме їхні вихованці перемагають не лише на міських, а практично на всіх обласних змаганнях.

Нещодавно до Володимира Груздєва звернулися батьки дітей, які брали участь у турнірах, що проходили на базі шахового клубу «Нафтохімік», але їм не присвоїли відповідні заслужені другі розряди. За словами пана Володимира, секретар міської шахової федерації Андрій Зазуляк лише опублікував допис у Фейсбуці, повідомляючи про розряди.

«Ми почали розбиратися. Звернулися за роз’ясненням до обласного спорткомітету і попросили надати протоколи затвердження розрядів. Однак нам їх не надали, лише відповіли, що їх зовсім… не існує. У Полтавській обласній федерації шахів, куди начебто надіслали протоколи, наші прохання проігнорували», - розповів Груздєв.

Його обурює таке системне байдуже ставлення обласних спортивних чиновників, і він вважає, що воно граничить з самоправством.

«Присвоєння розрядів або не було, але їх чомусь приховували. Проте вже на наступних змаганнях – Чемпіонаті Полтавщини, в категорії 12-14-16 років, (після скарг до обласної федерації та облспорткомітету) швидко проштампували розряди п’ятьом з 10 гравців. Але чи дійсні вони, чи ні - ще питання», - повідомив він.  

Натомість Зазуляк прокоментував, що тоді своєчасного присвоєння не відбулося через технічні моменти:

«Діти виконали розряди, грали та змагалися чесно. По факту я рахував, що усі вони уже з новими розрядами», - пояснив він.

Змагання поза містом

Також Груздєв зауважує, що більшість змагань (зазвичай вони тривають по декілька днів) останнім часом проводяться лише в Полтаві. На пропозицію організовувати такі турніри і у Кременчуці, обласне керівництво відмовчується. Так, нещодавно у обласному центрі пройшов Чемпіонат з класичних шахів із 6-ох вікових категорій за наше місто грала лише одна дівчина - Марина Сьоміна з «Каїсси» (саме та, якій не своєчасно присвоїли 2-ий розряд – див. вище, авт.).

«Дівчина вирішила все одно показати, на що вона здатна. Тож поїхала до обласного центру, перемогла і стала чемпіонкою області не тільки з класики, але і з бліців. І це чи не вперше на чемпіонаті у Полтаві чемпіонкою стала дівчина з Кременчука. Таке було лише років 20 тому, коли перемагала прославлена шахістка з нашого міста, восьмиразова чемпіонка області Лариса Соболєва», - розповідає Груздєв і наголошує, що не завжди діти мають змогу їздити у інші міста. Адже для цього треба знайти кошти на проїзд, їжу та проживання.

Разом з тим, наступним одноденним змаганням у Полтаві був бліц-турнір, а потім - змагання «Рапід», де юні шахісти саме з Кременчука (і з «Каїсси», і з «Нафтохіміка»)  майже у всіх вікових категоріях вибороли заслужені перемоги. Як висловився з цього приводу тренер «Каїсси» Тарас Дацюк: «Тотальна перемога Кременчука».

Дізнавшись від колег-шахістів про заплановані наступні чемпіонати саме в Полтаві, Груздєв почав шукати пояснення у вищих інстанціях.

«Я запитав щодо організації наступних змагань у нашому регіоні в очільниці обласного спорткомітету Марини Трофименко. Отримав відповідь, що Президент федерації зі всіма розмовляв і з усіма це питання погодив. Проте представники нашої міської федерації, федерації шахів Горішніх Плавнів та Миргорода повідомили, що такої пропозиції нікому з області не надходило. Як і мені. Хоча у Горішніх Плавнях нещодавно відбувалася шахова гімназіада. Наголошу, там є всі умови для проведення чемпіонатів в умовах воєнного стану, там є кращий в області шаховий клуб, а поруч - готель з цінами на проживання, рівнозначними полтавським гуртожиткам», - його слова.

Обіцянки поки не виконано

Також Груздєв розповідає, що близько 2-х років тому домовлявся з міським спорткомітетом про співпрацю з шаховою федерацією Кременчука та про спільні проведення змагань і участі у чемпіонатах. Однак увесь цей час відбувалося своєрідне затягування по часу будь-яких домовленостей. 

«Я повторно звернувся до Василя Хоменка (Президент федерації шахів Кременчука, авт.) і отримав календарний план. Зараз ми його опрацювали і додали ті змагання, які проводить зокрема і «Каїсса». Поки з цим не дуже погоджуються. Наприклад, уже майже 2 роки в місті не проводяться офіційні змагання серед жінок і до цього часу клубу не надають можливості проводити такі змагання. Але деяке ігнорування відносно нашої громадської організації викликає запитання у всіх членів «Каїсси» та шахістів. Що це за своєрідна конкуренція? І чи гідна вона шахів?» - запитує керівник «Каїси».

Цю ситуацію ми попросили прокоментувати Василя Хоменка. Він повідомив, що зараз доопрацьовується спільний план роботи міської федерації з клубом «Каїсса» на подальший рік. І додав, що вони об’єднано звертатимуться до обласного керівництва, аби домовлятись про змагання, які б пройшли неподалік від Кременчука.  

Про відсторонення від змагань

Очільник «Каїсси» нагадав і про те, що з 2009 року клуб декілька разів залишався без приміщення, його представників відстороняли від змагань, а гравцям не присвоювали розряди. І лише останні 2 роки щось почалося змінюватися.

«Голова обласної федерації Григорій Щербов уже двічі виключав нас з обласної федерації. На сьогодні клуб знову не поновлений. Коли ми намагалися з’ясувати, у чому причина, ставало зрозумілим, що без нашої участі декілька разів переписувався статут обласної федерації. Ніхто не знає, хто за це голосував, яка чисельність федерації, яка квота представництва», - аналізує Груздєв.

Додає, що часта практика в області - відміняти чемпіонати, а потім проводити їх без попередження. Керівник «Каїсси» припускає, що, скоріш за все, таке ставлення через те, що саме вихованці цієї школи часто стають переможцями чемпіонатів.

«У нас є діти, які гарно грають і уже за віком могли б змагатися, але ще жодного разу у обласних змаганнях не брали участі. Були і такі випадки, коли нам роками не присилали календарних планів так само, як і в цьому році. Коли ж я зателефонував облспорткомітету і нагадав, що річні плани мають оприлюднювати хоч на кінець лютого, на цьому наша розмова завершилась», - розповідає він далі.

Груздєв дадоє, що звертався до обласного депутата Олександра Алексюка, той теж пообіцяв поговорити з обласним керівництвом. Однак вважає, ситуація має набути розголосу, адже в наш вік інтернету, мобільного зв’язку отримувати лист з відповіддю на одне питання з обласного спорткомітету лише через місяць - це архаїзм. І таке ігнорування їхнього клубу не поодинокий випадок в області. У дорослих обласних чемпіонатах не грають шахісти Миргородської федерації, в обласних дитячих чемпіонатах немає представників полтавського клубу «Е2-Е4». 

«Цього року план нам дали, але у ньому вказаний чемпіонат, який не відбувся. Незабаром передбачений дитячий чемпіонат, але знову ж таки, у Полтаві», - розповідає Груздєв.

Звернемо увагу, що ми також намагалися по телефону поговорити з Григорієм Щербовим. Однак декілька разів він переносив час розмови, в інші рази, коли ми телефонували, абонент різко ставав «зайнятим» (припускаємо, що пан Щербов відбивав дзвінки). Через його, схоже, небажання коментували ситуацію, отримати коментар нам не вдалося.

Про рейдерське захоплення

Останні роки не щастило клубу і з приміщеннями. За словами Груздєва, у 2009 році відбулося майже рейдерське захоплення їхнього приміщення, яке на той час розташовувалося на вул. Перемоги, 24.

«У шахах це має назву рокіровка в довгу сторону, коли король та тура змінюють місця. Коли тоді «Каїсса» опинилась на вулиці, її місце за цією адресою зайняла шахова федерація.

Десь із 2006 року у нас почалися проблеми з грошима за оренду. Адже ми, як громадська організація, орендували приміщення за 1 грн. Але раптом нам повідомили, що ми маємо сплачувати три тисячі гривень. Для нас це була неймовірно велика сума», - пригадує Груздєв.

Він вважає, що тоді організацію ошукали шляхом обіцянок та обману.

«Нам сказали, що відбудеться переформатування клубу зі збереженням усього, а ще й зі створенням дитячого клубу. І попрохали написати відмову від оренди. Таким чином, клуб залишився на вулиці посеред зими», - його слова.

Натомість там організували клуб ОДЮКа, який входив на той момент у склад Управління сім’ї та молоді. Тоді його очолювала… діюча віце-мерка Кременчука Ольга Усанова.

«Вона наші аргументи та прохання не сприйняла. І повідомила, що ми не до кінця виконуємо свої обов’язки. А чи не головним аргументом стало те, що не було розкладу відвідування клубу дітьми», - підсумував він. 

Тоді громадська організація намагалася поновити суму орендної плати, однак місцева влада це не підтримала та ніяким чином не посприяла подальшій підтримці.     

Тож «Каїсса» шукала постійне приміщення близько 10 років. Навчання проводилося і в колишньому інституті економіки, інформаційних технологій і управління (ІЄНТ), і в садку на вул. Троїцькій, і в училищі ім. Макаренка, далі переїхали до соццентру в районі вул. Героїв УПА (колишня вул. Гвардійська), потім до примішення терепішнього ЦНАПу, і, нарешті, почали орендувати нинішнє приміщення на вул. Університетській, 33 (колишня вул. Першотравнева). Коли знайшлися бажаючі зайняти і це приміщення, ветерани клубу разом з дітьми та їхніми батьками при підтримці інших громадських організацій почали пікетувати мерію. Адже цього разу був обраний доволі «гуманий» засіб впливу - зробити клуб банкротом, користуючись прогалинами зміненого закону про оренду - виставляючи орендну платню понад 9 тис грн/міс. Про це міг би добре розповісти міській депутат Денис Терещенко, на той час голова профільної комісії з гуманітарних питань та спорту, який обіцяв фінпідтримку з боку влади, але потім від своїх обіцянок відмовився. На той момент у клуба було на рахунку майже 12 тис грн, наданих міськрадою, при боргах за комунальні послуги у 8 тис 500 грн. Проте гроші не перераховувались з рахунків фінуправління виконкому на рахунки клуба в казначействі і далі надавачам послуг.

«Лише зараз, коли почали детально вивчати Закон України «Про громадські об’єднання» (через його порушення обласною федерацією), прийшло розуміння того, що у той час клуб, як банкрот, був би заборонений. Тоді сталося майже чудо, бо частину боргів вдалося перенести на наступний рік, а борги за тепло сплатити за рахунок благодійних внесків. Також уклали тристоронню угоду між міським спорткомітетом, ДЮСШ «Авангард» та «Каїссою» про спільне користування одним приміщенням», - коментує Груздєв.

Зараз клуб існує практично за рахунок благодійних внесків, які останній час витрачалися не тільки на нагороди і призи на змаганнях, а й на акумуляторні батареї. Тому що майже місяць, починаючи з січня, в клубі не було світла.

Проте нещодавно у приміщенні, яким клуб користується разом з «Авангардом», невідомі пошкодили дверний замок. Його відновив саме «Авангард», адже його учасники перебувають у приміщенні повний робочий день, а члени «Каїсси» - лише під час тренувань.

«Передбачалося, що ми мали б сплатити кошти за пошкодження пополам. Проте поставив новий замок «Авангард», з певних причин ключі залишив у себе, відкриваючи та зачиняючи приміщення, згідно з графіком праці клубу. Це компромісне рішення, хоча незручне для обох сторін. Вважаю, що спортивним керівникам варто зрозуміти необхідність існування в місті шахово-шашкового клубу, який можна відкрити майже без додаткових витрат, лише раціонально витрачаючи існуючі ресурси», - підсумовує Груздєв.

Додамо, що цього року клубу виповнюється 25-років з моменту відкриття, як юридичної структури. Проте загалом свою історію він починає з початку 60-х років минулого століття. 

Наголосимо, що організація виховала не одне покоління чемпіонів-шахістів. Натомість міська влада не дуже допомагає вижити, надаючи клубу з міського бюджету в середньому близько 10-12 тис грн/рік. Колись, їдучи на засідання обласної федерації до Полтави разом з першим директором «Каїсси» Юрієм Ямпольським, Груздєв нарахував, що за роки свого існування клуб понад 20 разів змінив місцезнаходження.

Тож чи так мають ставитися до організацій з педагогами-новаторами? Чи припустимо так «футболити» куди заманеться шахістів – питання до нашої влади.

Нагадаємо, кременчуцька команда перемогла в V Гімназіаді Полтавщини з шахів.

Відлуння полтавського шахового чемпіонату докотилося до Кременчука: успіхи юних земляків.

У чому причина: уже 2-ий тиждень кременчуцький шахово-шашковий клубу «Каїсса» сидить без світла.

 

Ліна Романченко

Фото з власного архіву Груздєва


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися