Які зміни очікують українців уже в листопаді.
Передостанній місяць 2024 року багатий на нововведення для українців. Що зміниться в листопаді і до чого готуватися.
Нові обмеження на дорогах
З 1 листопада 2024 року в Україні запроваджуються нові обмеження швидкості на автомобільних дорогах. Через підвищену небезпеку на дорогах, традиційну в зимовий період, максимальна дозволена швидкість становитиме 50 км/год.
Причому через зміни на тих ділянках доріг у низці українських міст, де було дозволено їздити зі швидкістю до 80 км/год, дорожні знаки замінять на обмеження швидкості до 50 км/год.
"У деяких містах нашої країни, зокрема Києві та Дніпрі, на тих ділянках дорожнього руху, де це дозволяють і дорожні обставини, і безпека дорожнього руху, встановлювалися знаки вищого обмеження швидкості. Тобто 80 км/год на літній період. Цей період зараз закінчується, і вже з 1 листопада зазначені знаки будуть змінені на стандартні, тобто обмеження швидкості - 50 км/год. Таким чином, правила фактично не змінюються, а настає зимовий період, який не передбачає інші обмеження швидкості руху", - пояснив перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
Реформа митниці
Також з 1 листопада набуває чинності закон про реформу митниці №6490-д. Він передбачає:
- перезавантаження за зразком Бюро економічної безпеки (БЕБ), узгоджене з міжнародними партнерами;
- прозорий конкурс на посаду голови Держмитслужби за участю міжнародних організацій;
- політичну незалежність голови Держмитслужби - звільнення за висновком аудиту;
- переатестацію всіх працівників протягом 18 місяців з дати призначення нового голови;
- половину членів атестаційних комісій для керівних посад обирають міжнародники за пропозиціями бізнес-спільноти;
- підвищення зарплат на рівні закону.
"Бізнес очікує, що ці нововведення сприятимуть підвищенню ефективності митних органів, забезпечать стабільність у їхній роботі, а також створять міцне підґрунтя для зниження рівня корупційних проявів і тиску на бізнес", - заявляли в Європейській бізнес-асоціації.
Банкноти 50 і 200 грн вилучатимуть
З 1 листопада 50- і 200-гривневі купюри зразків 2003-2007 років буде вилучено з обігу. Вони залишаться дійсними для розрахунків, і їх не потрібно спеціально обмінювати. При цьому в банках та від інкасаторів ці купюри більше не видаватимуть.
Скасування безкоштовної підписки для власників PlayStation в Україні
З 7 листопада підписка PlayStation Plus для власників консолі PlayStation знову стає платною для всіх користувачів в Україні.
"Якщо у вас заплановано автоматичний платіж на або після 7 листопада 2024 року, ви повернетеся до попереднього рівня підписки і плану оплати, і з вас буде стягнуто ту саму ціну, яку ви сплачували під час останнього замовлення", - йдеться в заяві Sony, розісланій власникам консолей на електронну пошту.
Зазначимо, Sony скасувала підписку PlayStation Plus наприкінці березня 2022 року, через місяць після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тоді ж компанія запустила українську локалізацію PlayStation. Крім того, протягом року багато власників консолей PlayStation в Україні отримували листи з попередженням, у яких їм повідомляли, що безкоштовна підписка закінчиться, однак раніше процес був вибірковим.
В'їзд до Європи залишається безкоштовним
Європейська комісія оголосила про відтермінування на невизначений термін введення системи в'їзду/виїзду (EES), автоматизованої системи реєстрації, призначеної для короткострокових подорожей до країн Шенгенської зони. Спочатку заплановану на 10 листопада дату запуску було відкладено, а про нові терміни впровадження поки що не повідомляють. Тому поки що процес проходження паспортного контролю на кордоні з ЄС для українців залишається без змін.
EES (Entry-Exit System) - це нова автоматизована система цифрового збору персональних даних, яку Європейський Союз збирався використати для автоматичного контролю за перетином кордонів громадянами країн, які не входять до ЄС, незалежно від того, чи потрібна їм віза під час в'їзду до Шенгену.
Система призначена для заміни традиційного штампування паспортів. Замість цього планувалося використовувати термінали самообслуговування для сканування паспортів або інших проїзних документів мандрівниками. Передбачалося, що система фіксуватиме ім'я, біометричні дані, а також дату і місце в'їзду\виїзду. Сканування обличчя і відбитків пальців збиралися проводити раз на три роки, завдяки чому мандрівники могли відвідувати ЄС кілька разів протягом цього терміну.
Яким буде курс долара в листопаді
Як розповіла Главреду директор департаменту казначейських операцій Unex Bank Ганна Золотько, незважаючи на відчутне пожвавлення попиту на іноземну валюту через активізацію бізнесу і значні виплати за раніше випущеними ОВДП, останні кілька місяців завдяки посиленій підтримці НБУ курс гривні до долара перебував у досить вузькому діапазоні 41,0-41,5 грн/$.
Своєю чергою, це призвело до стабілізації вартості американської валюти і в готівковому сегменті, де протягом майже всього жовтня курс перебував у коридорі 41,3-41,6 грн/$. Тож у листопаді, за її словами, слід очікувати схожих тенденцій.
"Наразі, коли Держстат фіксує прискорення інфляції, обмінний курс відіграє особливо важливу роль як "якір стабільності", що стримує зростання цін за каналом імпорту та обмежує інфляційні очікування. Тому регулятор продовжить докладати додаткових зусиль для недопущення значних курсових коливань. Природно, вони відбуватимуться, реагуючи на конфігурації балансу попиту та пропозиції. Скажімо, на початку місяця традиційно зростає попит з боку населення, яке масово отримує зарплати... З іншого боку, на початку другої декади листопада минає термін сплати низки квартальних податків, через що бізнес потребуватиме додаткової гривневої ліквідності. У цей період зазвичай зростає пропозиція іноземної валюти. Незважаючи на ці фактори, я не очікую драматичних курсових змін у листопаді. На мій погляд, котирування на ВРУ не зможуть подолати позначку в 42,0 грн/$", - каже Анна Золотько.
Ціни на продукти в листопаді - що дорожчатиме
Опитані Главредом експерти зазначають, що через збільшення інфляції в листопаді ціни на продукти продовжуватимуть зростання.
"Найдешевші ціни в нас у серпні-вересні. Потім усе зростає в ціні - це видно по овочах борщової групи (картопля, цибуля ріпчаста, морква, буряк, капуста). Єдине, що може зупинитися в ціні - це дороговартісні продукти, на які знижуватиметься попит населення через зниження купівельної спроможності", - зазначив економіст, керівник громадської спілки "Економічний дискусійний клуб" Олег Пендзин.
Зокрема, за словами експерта, за рік через низький попит практично не зросло в ціні м'ясо, а яйця, навпаки, подешевшали через проблеми з експортом за кордон. Те саме стосується і рослинної олії – якщо експорт буде успішним, то ціна зростатиме (або ж, навпаки, внутрішня ціна знижуватиметься через надлишок).
"У ціні зростатимуть ті продукти, які пов'язані з масовим вживанням – хліб, овочі. Картопля вже майже на 70% дорожча, ніж торік, борщова група - на 40-45%. Що буде далі - сказати складно, оскільки ми залежимо від макроекономічного фінансування", – каже Пендзин.
І додає, що багато в чому на ціни впливатиме і стабільність гривні відносно долара та євро – зростання курсу валют позначатиметься і на промисловому імпорті.
Водночас, як уточнив у коментарі Главреду заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук, зростання товарів овочевої групи зумовлене їх закладанням на зберігання.
"Через погодні умови і посуху ми не отримали достатньо посадкового матеріалу, щоб зберігати його протягом сезону і реалізувати. Тому в міру того, як зменшуватиметься пропозиція (а попит є стабільним), ціни можуть зростати – до кінця року подорожчання може становити до 15% за умови стабільної ситуації з електроенергією. Якщо ж будуть наслідки чергових спроб Росії завдати удару по енергетичній інфраструктурі, і виробники будуть змушені вмикати промислові генератори, де кіловат може коштувати 30 гривень, це будуть закладати в ціну", – каже Марчук.
За його словами, фактор сезонності впливає не тільки на овочі, а й на молочні продукти, яйця, оскільки зростає вартість кормової бази, а також залежать від забезпечення електроенергією і логістики, оскільки в низці продуктів фактор логістики становить близько 35-40% вартості.
За матеріалами Главред