Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Воскресенье, 19 Января 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Новий закон ЖКГ: треба знати, аби уникнути пені чи незрозуміло виставлених рахунків

 

30 апреля 2019 15:30

Документ спонукає жителів укладати самостійно договори із постачальниками.

Кінець вічному протистоянню комунальників і громадян має покласти закон про житлово-комунальне господарство, якій ухвалили ще наприкінці 2017. Але найбільш революційні зміни стають чинними з 1 травня.

Про це йдеться у матеріалі ТСН.Тиждень.

У новому законі про ЖКГ чітко прописані правила гри. І їх треба знати. Бо від 1 травня українці можуть зіштовхнутися з такими новаціями, як-от пеня, штрафи, перевірки і навіть відключення.

Якщо у Вашому будинку є Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку чи управитель, грати за правилами легше. Договір із постачальником послуг від імені всіх мешканців укладає він. Або ж разом із сусідами ви вибираєте компанію і підписуєте колективний договір. І в цих відносинах з’являється чіткий поділ на «наше» і «не наше».

Труби в будинку – ваша відповідальність. За дірки і латання цих труб платите ви. За все, що витече з них по дорозі до вашої квартири, теж. А ось комунікації, прокладені до будинку, обслуговують комунальники власним коштом.

З індивідуальним споживачем усе інакше. Кожен власник квартири окремо укладає договір із водо-газо-електропостачальником. І якщо ви з сусідами домовитесь: за всі труби аж до крана у вашій квартирі – відповідатиме постачальник. І тут є кілька неприємних сюрпризів.

Боржники, нарікайте на себе, каже закон. Усі, хто, починаючи від 20 травня, не встигне заплатити за комуналку, будуть отримувати пеню. 0,01 % від суми боргу за кожен день прострочки.

Тобто, якщо у платіжці за комуналку у вас 1 тис грн, то за місяць прострочки ви отримаєте символічну, порівняно з європейськими штрафами, пеню - 3 грн.

Але враховуючи, що борг українців за комуналку станом на лютий – 69 млрд грн, можна собі уявити, як ця сума збільшиться, якщо з кожного ще по кілька гривень зібрати.

Уникнути пені можна, якщо доведете, що зарплату затримують чи держава невчасно видала субсидію.

Вам знайома ситуація, коли кілька родин у будинку злісно не платять за комуналку місяцями, а то й роками? Усе, що їм загрожувало, це позов до суду, куди вони звісно могли і не прийти. Ця практика і зараз лишається.

Але є іще дещо – радикальніше. Боржникам надсилатимуть лист-попередження, на який ви протягом 30 днів маєте якось відреагувати: погасити борг або укласти договір про реструктуризацію. Якщо проігноруєте – вас відключать від води і опалення. Не до кінця зрозуміло лише механізм, як відключатимуть: поквартирно чи страждатиме весь будинок. Не мають права припиняти тільки подачу газу та електрики.

А ще одного дня до вас може прийти перевіряльник, звірити квартирний чи загальнобудинковий лічильник. Якщо не впустите – знову можуть відключити.  

Водночас, на постачальника можна і навіть треба скаржитися, якщо він порушує умови договору. Наприклад, вас не можуть відключити від будь-чого безпідставно. За це – штраф. Або розірвання договору. Щоправда, треба  попередити про це за 2 місяці.

Так само ви можете не платити за ненадані чи неякісні послуги. Є розроблена Кабміном форма акту-претензії, яку ви заповнюєте, і вона є підставою для перевірок. Якщо комісія підтвердить, що, наприклад, гаряча вода у вашому крані зовсім не гаряча, то платити ви будете менше, ніж за тарифом. Те саме із опаленням. За холодні батареї платити не варто.

Що стосується абонплати, то це та загроза, якщо ви уклали індивідуальний договір з постачальником послуг. Кожен постачальник стягуватиме з вас «плату за абонентське обслуговування».

Це така собі компенсація за повірки лічильників, обслуговування розподільчих вузлів і цей список довгий. Формула заплутана. Максимальний рубіж цієї плати встановили в Кабміні - від 13 грн за вивіз сміття до 27,38 грн за постачання води. На місяць. Навіть якщо і краплі води ви не використали.

По суті, цей закон має намалювати чітку лінію між правами і обов’язками споживачів і комунальників. Але насправді це реальний батіг для тих, хто й досі сам і ніяк не познайомиться із сусідами, щоб об’єднатися в ОСББ чи найняти управителя. З таких колективних споживачів не стягують абонплату, разом легше вирішити питання боргів і контролювати якість послуг. Закон без підтекстів каже: ваша відповідальність уже давно не лише ваша квартира. Тож уже сьогодні скликайте сусідів радитися, як жити далі, закликають журналісти ТСН.

 

За матеріалами ТСН

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться