Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Вівторок, 16 Серпня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Опалення та гарячої води у Кременчуці влітку немає, але за послуги платити треба

 

24 липня 2022 09:00

Що роблять у інших містах, щоб зменшити фінансове навантаження на споживачів.

Гарячої води немає, чи буде опалення–невідомо. Але кременчужани досі платять абонентську плату за ці послуги. Це Малецький так намагається наповнити кишені Коломойському?

А хто встановлював розмір цієї абонплати? Можливо нам слід, як у Черкасах, подати Малецькому петицію з проханням відмінити абонентську плату за одиницю теплового навантаження? Хоча, як писали ЗМІ, мер зараз наляканий і петиції не приймає...»–такі та багато аналогічних запитань надходять до редакції «Кременчуцької газети».

Ми вирішили розібратися у цьому питанні. Перше, з чого почали, проаналізували законодавство стосовно абонентської плати.

Плата за абонентське обслуговування – платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії або за індивідуальним договором з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання послуги з постачання теплової енергії.

Зокрема, містить вона наступні пункти:

– укладення договору про надання комунальної послуги;

– здійснення розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами;

– нарахування та стягнення плати за спожиті комунальні послуги;

– обслуговування та заміна вузлів комерційного обліку теплової енергії (у разі їхньої наявності);

– виконання інших функцій, пов’язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (крім обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води).

У зв’язку із затвердженням Постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 року №1022 прийнято зміни, що внесені до Постанови від 21 серпня 2019 року №830 «Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії».

1 жовтня 2021 року на офіційних веб-сайтах енергопідприємств опубліковані публічні індивідуальні договори про надання послуги з постачання теплової енергії.

Такий договір вважається укладеним, якщо протягом 30 днів з дня опублікування співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір іншої моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з енергокомпанією.

В них прописана наявна абонентська плата. Це передбачено ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 33 Правил надання послуг з постачання теплової енергії.

Плата за абонентське обслуговування нараховується всім споживачам. Абонент не звільняється від відповідної плати у разі відсутності фактичного споживання ним послуги або у разі відключення (відокремлення) його квартири або нежитлового приміщення від мереж (систем) централізованого теплопостачання та постачання гарячої води (п. 39 Правил надання послуг з постачання гарячої води).

Плата за абонентське обслуговування затверджується внутрішнім наказом по підприємству та визначається виконавцем комунальних послуг за їхніми фактичними витратами у розрахунку на 1 абонента/міс. Тобто плата розраховується не за обсяги спожитих послуг, а в розрахунку на 1 абонента та виставлятиметься як окремий платіж.

Платіж не є комунальною послугою, тому, згідно з Постановою Кабміну «Про встановлення граничного розміру плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для комунальних послуг, що надаються споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами» від 21 серпня 2019 року №808, держава регулює її граничний рівень. Він застосовується окремо за кожною комунальною послугою.

Тож ще раз зазначаємо, абонплата нараховується щомісяця (упродовж року) з одного особового рахунку.

Ціна питання

На сьогодні плата за абонентське обслуговування складає:

- комунальному підприємству «Теплоенерго» – 29 грн 44 коп (з ПДВ) за умови наявності лічильника

- ТОВ «Кременчуцька ТЕЦ»:

• за умови наявності лічильника –20 грн 65 коп (з ПДВ)

• без лічильника – 20 грн 4 коп

З 1 березня цього року введено в дію плату за абонентське обслуговування для усіх споживачів багатоквартирних будинків (фізичних та юридичних осіб) КП «Кременчукводоканал»:

- у багатоквартирному будинку без вузла комерційного обліку абонплата за послугу водопостачання складає 14 грн 68 коп (з ПДВ)

- у багатоквартирному будинку з вузлом комерційного обліку за водопостачання–23 грн 70 коп (з ПДВ)

- у багатоквартирному будинку за водовідведення–14 грн 68 коп (з ПДВ).

Окрім іншого є абонплата за централізоване постачання гарячої води. У багатоповерхівках, які обслуговує «Кременчуцька ТЕЦ», вона складає 5 грн 7 коп (з ПДВ). У абонентів «Теплоенерго» - 15 грн 90 коп.

Для споживачів КП «Кременчуцьке КАТП 1628» плата за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуг з поводження з побутовими відходами, що надаються споживачам за індивідуальними договорами про надання послуг з поводження з побутовими відходами затверджена наказом по підприємству від 31 грудня 2021 №272, складає 1 грн 64 коп (без ПДВ/абонента в місяць) або 1 грн 97 коп (з ПДВ/абонента в місяць).

Коментар

«Що стосується того ж тепла. То раніше ця абонплата була в складі єдиного тарифу і платилася лише в опалювальний період. Але витрати на обслуговування мереж сталі, вони не залежать від кількості спожитого тепла. Є мережа і її треба обслуговувати. Є ціла служба, яка цим займається: ремонтує, проводить гідравліку, ліквідовує пориви тощо. Відповідно, витрати на утримання теплових мереж є платою на одиницю теплового навантаження. І вони не залежать від того, чи була зима холодною або теплою. Тож зростання абонплати пов’язане із постійним ростом загальних витрат. Наприклад, збільшується заробітна плата та вартість електроенергії. Зазначаю, що цей платіж передбачений чинним законодавством та є справедливим. Підкреслюю–це не видумка Малецького чи Москалика. Така ж ситуація і по інших містах. Це зроблено на державному рівні»,–каже віце-мер Кременчука з житлово-комунальних питань Іван Москалик.

Що роблять у інших містах, щоб зменшити фінансове навантаження на споживачів

У Кременчуці споживачі за опалення платять абонплату протягом року, а за спожите тепло – лише під час опалювального періоду. Але в Україні є міста, де в теплу пору року споживачам таки нараховують плату за теплову енергію. Зокрема, у Винниці. Як пише сайт 20minut.ua, з посиланням на прес-службу «Вінницяміськтеплоенерго», рахунки за тепло влітку — це результат дії двоставкового тарифу на централізоване опалення.

Він складається з двох частин. Перша називається умовно-змінною. Нараховується за споживання тепла в опалювальний період, за показами загальнобудинкового лічильника. Грошима, які отримані від першої частини тарифу, тепловиробник розраховується за газ і електроенергію, що витрачає на виробництво опалення для населення.

Друга частина тарифу — умовно-постійна. Це плата, яка стягується щомісяця, рівними частинами, навіть тоді, коли немає опалення. У неї входять витрати на: ремонт теплового обладнання (тепломережі, теплопункти, котельні тощо), зарплату працівників, сплату податків, нормативні витрати води на підживлення теплових мереж (при витоках під час поривів тепломереж–авт.).

Обидві частини тарифу безпосередньо пов’язані з наданням послуг з теплопостачання і є складовими собівартості виробництва, транспортування та постачання теплової енергії.

Мета цього тарифу — зменшити фінансове навантаження на споживачів, через розбиття частини рахунку за опалення на 12 місяців; дати стабільне надходження коштів тепловикам, коли влітку немає опалення, а на ремонт мереж потрібні гроші.

Законодавча база, яка встановила таку схему нарахувань: розпорядження Кабміну від 26 квітня 2007 року №229-р.

Розраховується «літня теплова енергія», коли опалення не подається і лічильник не рахує, згідно з рішенням Національної комісії державного регулювання комунальних послуг. Тариф складає 4 грн 35 коп/м2 опалювальної площі (постанова НКРЕКП від 9 вересня 2020 року №1671).

Відмінність в сумах для кожного окремого споживача пояснюється тим, що в їхніх квартирах різна величина опалювальної площі. Чим більша квартира — тим більша плата.

До речі, винницькі колеги поцікавилися у експертів, що буде, якщо повернутись до одноставкового тарифу? Щоб, зокрема, не платити за тепло влітку. Енергетики впевнені, що це спричинить зростання платіжки вінничан в опалювальний період щонайменше на 30%.

При цьому така схема розрахунків не є вінницьким ноу-хау. Подібні двоставкові тарифи діють в таких містах:

• Луцьк — умовно-змінна частина — 1 тис 404 грн 12 коп/Гкал; умовно-постійна частина–150 тис 590 грн 29 коп/Гкал/год

• Івано-Франківськ — умовно-змінна частина–1 тис 684 грн 32 коп/Гкал; умовно-постійна частина–49 тис 174 грн 96 коп/Гкал/год

• Львів — умовно-змінна частина–1 тис 468 грн 11 коп/Гкал; умовно-постійна частина–23 тис 913 грн 23 коп/Гкал/год

• Полтава — умовно-змінна частина–1 тис 332 грн 52 коп/Гкал; умовно-постійна частина–79 тис 472 грн 3 коп грн/Гкал/год

• Тернопіль — умовно-змінна частина–1 тис 28 грн 48 коп/Гкал; умовно-постійна частина–124 тис 894 грн/Гкал/год

• Черкаси — умовно-змінна частина–1 тис 130 грн 21 коп/Гкал; умовно-постійна частина–67 тис 251 грн 66 коп/Гкал/год

Тоді як в низці міст досі діють одноставкові тарифи. Наприклад, у Києві опалення коштує 1 тис 654 грн 41 коп/Гкал на місяць; у Харкові — 1 тис 539 грн 5 коп; в Рівному — 1 тис 913 грн 16 коп, а в Кропивницькому — 2 тис 5 грн 60 коп за 1 Гкал на місяць.

Дані взято з сайту Міністерства розвитку громад та територій України.

 

Олег Булашев, Олена Ліпошко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися