
А ви давно були в парку Миру?
Минулої неділі Простір ідей - Європейський клуб організував екскурсію в парк Миру.
Її проводила завідувачка філії бібліотеки для дорослих, авторка книги про Парк Миру Любов Карпова.
Вона розповіла, як виникла ідея написати книгу.
«Коли до мене приїхала подруга і я її привела в парк Миру, то не змогла нічого про нього розповісти. Тож почала досліджувати його історію», - розповіла Л.Карпова.
Свою розповідь екскурсантам воно почала з того, що нагадала, що історія парку Миру починається з трагічних подій 1941 року, коли тут ще була Піщана гора і в цьому районі знищено понад 8 тис кременчужан єврейської національності. Про це свідчать архівні дані.
Повоєнна службово-експерна комісія встановила, що у ямах –могилах (на території Піщаної гори їх було 36. Довжина однієї 30-40 метрів, ширина 15-20 метрів, глибина до 6 метрів) більшість трупів виявлено без слідів травматичного характеру. Виходить, що людей хоронили ще живцем. Очевидці розповідають, що біля цих ям німці виводили 20-25 чоловік і розстрілювали, щоб люди падали в ями. Дітей вбивали приклавдами. Зараз у парку є Алея праведників, на честь кременчужан, які ризикуючи своїм життям, рятували життя людям єврейської національності.
У після воєнний час на території нинішнього парку Миру була занедбанав територія, яка скоріш нагадувала смітник, куди машинами вивозили відходи виробництва.
Новосельці, які селились по вулиці Миру (до 1983 року це був провулок Московський), пам’ятають кучугури піску, де рясно росли будяки і жовтів безсмертник.
Днем народження Парку Миру вважають 29 вересня 1983 року. Саме цього дня ву Кременчук приїхали воїни-визволителі, як посадили саджанці дерев.
До речі, чимало корінних кременчужан ще школярами залучали до робіт із благоустрою в Парку Миру.
Парк розплановано вздовж усієї вулиці Миру. Він став постійною турботою керівників Автозаводського райвиконкому, зокрема, голови Володимира Коваленка. До речі, на територію нинішнього Парку Миру привезено чорнозему 1,5 метри завтовшки, у якості доборив використовували відходи м’ясокомбінату.
Перший директор парку Георгій Єпишов говорив: «Я саджу цей парк не на рік, і не на два, а на віки».
Зараз парк вражає своїми деревами і кущами. Тут ростуть ялини колючі, гірко каштан, сосна звичайна, верба, тополя пірамідальна, счпірея, ялмвець тощо.
У центрі парку створено насипну гірку з альтанкою нва верхівці, з якої відкривається чудова панорама міста, Дніпра. Від гірки розбігаються на всі боки дерева.
У 2006 році у парку Миру відкрився спортивний майданчик.
У 2008 році – Алею Слави. Меморіальний комплекс складається з двох об’єктів – Алеї Слави та музею військової техніки під відкритим небом.
Там до війни росії проти України було розміщено 9 зразків військової техніки. Зараз деяку із неї евакуювали.
У 2009 році у Парку Миру з’явилось ще автомістечко, де школярі міста вивчають правила дорожнього руху.
А 21 вересня 2010 року в Міжнародний день миру на території парку Миру відкрили Гонг Миру. Це міжнародний пацифістський пароєкт ініційований в 2003 році урядом Індонезії, та підтриманий міжнародною спільнотою. 12 жовиня 2002 року на індонезійському острові Балі був теракт, у результаті якого загинули 202 громадянина із 21 країни світу. У пам'ять про безнивині жертви Індонізійським Комітетом миру в усьому світі встановлюють символи – Гонги Миру. За правилами подарунок країни Індонезії встановлюють лише в оному місті – у Україні це Кременчук. Сам Гонг Миру являє 150-ти кілограмову металеву тарілку із сплавів металів, де зображені дві квітки – світова рівновага краса і радість, на зовнішньому колі прапори всіх держав Світу, а на внутрішньому 10 символів основних релігій світу.
Щороку Гонг Миру у Кременчуці лунає у міжнародний день – 21 вересня.
Є в парку Миру і ще одна локація – Алея Героїв праці. Її заклали 11 років тому в серпні 2011 року.
Тут є і Алея сакур висаджена у 2012 році. Навесні посеред сакур створили клумбу із квітковою композицію Інь-янь.
Нагадаємо, Парк Миру – місцина з родзинкою
Світлана Павленко