Кременчуцька газета
Середа, 26 Червня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Перейменування вулиць, або Як Кременчук позбувся російщини

21 січня 2023 09:00

У нашому місті 142 вулиці, провулки, проїзди, тупики, а ще бульвар та парк отримали нові назви.

У 2022 році у Кременчуці тривав процес деколонізації та дерусифікації топонімів. У 2015/16 роках теж проходила декомунізація, під час якої перейменовувалися міські об’єкти. Втім зараз же члени спеціально створеної комісії з питань найменування об’єктів топоніміки спочатку запропонували городянам варіанти нових назв, а потім провели 5 черг голосування з питань перейменування. Проходило воно у змішаній формі: онлайн (на сайті міської ради) та офлайн (письмові заяви через пошту, виконком, контакт-центри чи ЦНАП). Варто нагадати, що комісія вивчала результати голосування і виносила їх на затвердження міської ради. Тобто остаточне рішення було за депутатами. Але зміни у цьому процесі почалися минулого року з вулиці Маяковського. На ній знаходиться центр допомоги переселенцям, гуртожиток для внутрішньо переміщених осіб. Тож не дивно, що цю вулицю перейменували на Єднання України.

Уже по завершенню всіх етапів «Кременчуцька газета» пропонує аналіз деяких нових назв вулиць, провулків, проїздів, тупиків та парків, а також побачити, які кардинальні зміни у топоніміці нашого міста відбулись.

Події сучасності у назвах вулиць

Із 24 лютого наша країна живе в умовах повномасштабної війни росії проти України. За цей доволі короткий проміжок часу в Україні трапилось чимало подій – трагічних і героїчних. Ряду міст присвоєно звання «Місто-Герой».

Назви інших через нелюдські дії окупантів були на слуху не лише у нашій країні, а й всього світу. І все це відобразилось в нових назвах вулиць Кременчука. Так тепер у нас є вулиці Героїв Маріуполя та Героїв Охтирки, Захисників Азовсталі, є провулки Гостомельський і Чорнобаївський, а також вулиці Чернігівська, Ірпінська, Херсонська.

На жаль, на цій війні Україна втратила чимало своїх синів і доньок. Кременчук теж провів в останню путь понад 50 Героїв сучасності, які віддали життя за суверенітет і Незалежність України. На їх честь також названо вулиці. Переважно ті, де вони жили, де їх пам’ятають ще хлопчаками, на яких сусіди ще і досі знають їх Сашками, Серьогами, Максами… Серед них: вулиця Майора Пугача, Полковника Гегечкорі, Юрія Руфа, Капітана Трусова, Капітана Мехеди, Сержанта Мельничука, Сержанта Онопченка, Давида Кострова, Іллі Третяка. Згадані в назвах вулиць і Герої України – полковник Оксанченко і капітан Корпан.

Наші видатні земляки увічнені

У Кременчуці також з’явилися вулиці, названі на честь людей, яких добре пам’ятають городяни, зокрема за їхні заслуги. Багато містян мали можливість з ними працювати, навчалися у них, а то просто жили по-сусідству та товаришували. Так вулицю Павлова перейменовано на честь лікаря Парнети. Це український медик, багато років відпрацював у галузі охорони здоров'я Кременчука. Михайло Павлович – відомий хірург, заслужений лікар України, Почесний громадянин Кременчука. Вулицю Сєдова – на честь Петра Сергеєва. Він відомий архітектор, який змінював обличчя нашого міста. А ось вулиця Лізи Чайкіної тепер носить ім’я Валентини Федько. Відома лікарка, мала звання «Заслужений лікар УРСР», за роки роботи на посаді директорки Кременчуцького медичного училища, яке вона очолювала понад 20 років, підготувала понад три тисячі медичних працівників. На Раківці вулицю Манагарова перейменували на честь Івана Бончука. Він був першим урологом в Кременчуці та Кременчуцькому районі. Лікар працював на посаді завідувача урологічного відділення Другої міської лікарні (зараз лікарня «Правобережна»). Згодом став головним лікарем медзакладу. Бончук був удостоєний звання «Заслужений лікар України».

Провулок Чернишевського тепер назвали на честь Віктора Федорченка, відомого лікаря-гінеколога, Почесного громадянина Кременчука. У часи роботи головним гінекологом міста, він не переставав практикувати, особисто провів понад 14 тис операцій.

Згадаємо, ще й провулок Маяковського, який перейменували на честь Олімпійського чемпіона Володимира Кисельова.

Жіноче обличчя Кременчука

Тут ми поговоримо про вулиці, які після перейменування названі на честь видатних панянок. Варто відзначити, що при затвердженні нових назв намагалися зберегти статеву рівність, тобто якщо була «жіноча» такою ж і залишилась. Так вулиця 8-го Березня тепер має назву Марусі Богуславки, Зої Космодем’янської – Харитини Пекарчук, Лізи Чайкіної – Валентини Федько (згадано вище), пров. Лізи Чайкіної – Олени Теліги, пров. Марії Раскової – Катерини Зарицької, пров. Поліни Осипенко – Оксани Мешко, вул. Софії Перовської – Ніни Строкатої, а пров. Уляни Громової – Алли Горської.

Але деякі «чоловічі» назви змінилися на «жіночі»: вул. Маршала Рокосовського – вул. Віри Холодної, проїзд Шишкіна став проїздом Віри Роїк, пров. Льва Толстого – пров. Квітки Цісик, вул. Генерала Ірінєєва – вул. Винахідниці Ющенко.

Нейтральних назв зовсім мало

Як видно, члени комісії намагалися прив’язати нові назви вулиць у Кременчуці до особистостей, тому нейтральних дуже мало. І вони не завжди знаходяться поблизу центру, здебільшого у селах Кременчуцької міської територіальної громади. Тут варто згадати, що у нас з’явились пров. Диканський, Ринковий, Травневий, тупики Степовий, Затишний.

Є у нас тепер вул. Алітуська – на честь міста-побратима, а також Польська і Паризька (тут дуже мешканці наполягали на цій назві). Є вул. Експресівська і пров. Княжий (теж побажання кременчужан). На Правобережжі є пров. Курчанівський–це є повернення історичної топоніміки нашого міста, бо в 19 столітті село Курчанівка було передмістям Крюкова.

Окрім цього, на пропозицію працівників Кременчуцького ЦНАПу (яку підтримали члени комісії і депутати) замість вул. Гагаріна з’явилася вул. Покровська. А ось мешканці пров. Гвардійського пропонували назвати його на честь легендарного лайнера «Мрія», яку знищили окупанти. Однак на комісії цю назву не підтримала, порекомендувавши депутатам назвати провулок – вулицею Національної Гвардії. Її народні обранці і затвердили. А ось вул. Гвардійську перейменували на вул. Героїв УПА. Проте в Кременчуці все ж таки є вул. Мрії. Так тепер називають вул. Воїнів-інтернаціоналістів.

Вулицю поділили, бульвар і сквер – теж перейменували

Цього разу у процесі перейменування вулиць поділили одну із них. Тепер вул. Першотравнева має дві різні назви: від колишнього Річкового вокзалу до перехрестя із вул. Небесної Сотні–вул. Університетська, а далі (до вул. Халаменюка) – Старшого лейтенанта Кагала. Тут члени комісії прийняли до уваги прохання колективу і студентства Кременчуцького національного університету ім. М.Остроградського та родичів загиблого захисника Максима Кагала. Пров. Першотравневий теж перейменували на Університетський.

Варто відзначити, що чимало дискусій точилось щодо нової назви бул. Пушкіна, звідки демонтували пам’ятник російському поету. Тепер це бул. Українського відродження. Нову назву має і парк «Ювілейний». Тут пригадали, що декілька років тому його пропонували перейменувати на парк «Слави» – на тому і пристали.

Формат газетної статті не дозволяє зупинитися на назві кожної вулиці, провулку, тупика. Тож, якщо ви живете на перейменованому об’єкті топоніміки, то приділіть декілька хвилин пошуку інформації, щоб дізнатися, на честь кого він названий. Ми є свідками складних часів,  але саме зараз гартується новітня історія нашої України.

Таблички з QR-кодом

Звісно, перейменування на папері – то одна справа. Попереду величезний пласт роботи, щодо заміни табличок із новими назвами вулиць, провулків, тупиків. У міськвиконкомі говорять, що співпрацюють у цьому напрямку із інтернет-провайдерами, які обіцяють встановлювати вказівники, з рекламою надавача послуг. Також хочуть, щоб на них розміщувались QR-коди, відсканувавши який, можна дізнатися на честь кого чи чому саме так назвали топонім. Втім всі розуміють, що ця ініціатива впроваджуватиметься не один рік.

Нагадаємо, у Кременчуці в 2022 році перейменували 142 вулиці, провулки, проїзди, тупики та парки.

Кременчуцькі депутати вивирішили, що вулиця Симона Петлюри буде у центрі міста.

У Кременчуці таки буде вулиця Мрії, а яку вулицю назвуть на честь Симона Петлюри - ще не визначились.

 

Світлана Павленко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися