17 жовтня – Всесвітній день боротьби з раком. Спеціально до цього дня «Кременчуцька газета» з’ясовувала, яке лікування передбачене в нашому місті для хворих на цю недугу та як її побороти.
Рак молочної залози – злоякісна пухлина залозистої тканини грудей. У світі саме вона – на другому місці серед причин смертності. Світова статистика говорить: стати жертвою недуги може кожна з 11-ти жінок віком від 13 до 90 років. Що стосується нашого міста, то за 2017 рік на облік за цим захворюванням взяли 98 жінок, у яких хворобу виявили вперше. Більша частина із них звернулася до лікаря за власною ініціативою, а от у 12 кременчужанок пухлину запідозрили під час профоглядів. Про це нам повідомили в управлінні охорони здоров’я Кременчука. Лікарі зазначають: виявлений на ранніх стадіях рак грудей виліковується приблизно у 95% випадків. Тож головне – своєчасно звернути увагу на зміни в організмі.
Перші симптоми - на що звернути увагу:
- раптова поява невеликих грудок у молочних залозах та під пахвами (запалення лімфовузлів),
- аномальна кровотеча з одного чи обох сосків,
- почервоніння чи утворення «апельсинової» скоринки на шкірі грудей.
За таких змін в організмі жінці варто негайно звернутися до лікаря за консультацією. Та серед найперших порад медиків, якщо у вас запідозрили хворобу – не впадати в паніку, а усвідомити те, що її можливо вилікувати.
Кременчужанка Любов подолала хворобу за рік
Настанову зібратися морально та негайно розпочати лікування у вересні 2016 року дав кременчужанці Любові лікар-онколог Кременчуцького обласного онкологічного диспансеру Володимир Севідов.
«Я сама за професією психолог і постійно допомагаю людям справлятися з життєвими труднощами. Але коли мені повідомили діагноз «онкопухлина лівої залози першої стадії», мене немов обухом вдарило по голові. На той момент морально мене підтримав лікар. У першу чергу, він розділив мої переживання та пообіцяв, що за моє здоров’я боротимуться лікарі, тому я – не сама. І попередив: у найближчі півроку забути про будь-які переживання і поставити у пріоритеті ціль: вилікуватися від онко», – коментує події дворічної давності пані Любов.
Першу біопсію (прижиттєве видалення шматка ураженої тканини для аналізів) в онкодиспансері жінці зробили безкоштовно. Але далі їй доводилося самій платити за УЗД та перевірки на мамографі у медико-санітарній частині «Нафтохімік» та при Кременчуцькому пологовому будинку, що на той момент коштували близько 110-150 грн за одну процедуру.
«Лікування розтяглося більше, ніж на рік. Були дві хіміотерапії. Після другої здала аналізи з покращеними результатами, тож разом із лікарем вирішили, що варто пройти третій та четвертий курси», – ділиться далі жінка. Важливим чинником, що допоміг їй у лікуванні хвороби з фінансової точки зору, Любов вважає участь у міській програмі профілактики онкологічних захворювань.
«Програма забезпечує фінансуванням одного курсу хіміотерапії – давали 5 тисяч гривень. Зважаючи на періодичні аналізи та УЗД – це досить суттєво. У таких ситуаціях важливо проаналізувати місця та заклади, де якісь із послуг можуть надаватися безкоштовно. На жаль, у нашому місті безкоштовним є лише первинний огляд у лікаря та гінеколога. Та пізніше, коли четверта хіміотерапія не дала покращення, ми задумалися із лікарем над п’ятою. Однак я знайшла номер телефону філіалу ізраїльської клініки в Києві. Консультація там коштує від 1000 грн. Та мені пощастило. Почувши назву препарату з мого курсу хіміотерапії, лікар порадив не проходити її вп’яте. Я з довірою ставилася до Володимира Севідова, однак вирішила спробувати проконсультуватися і в Національному Інституті раку, що в Києві», – додала Любов.
У столичному закладі жінці порадили зробити операцію зі збереженням молочної залози.
«У першу чергу, я намагалася одужати. Але як молодій жінці мені хотілося зберегти молочну залозу, тож я шукала всі можливі методи. На операцію погодилася. Перевірки, аналізи, як і операції, там роблять за рахунок виділених держкоштів, тож для пацієнтів вони безкоштовні. А от на закупівлю необхідних для хірургічного втручання речей я затратила близько 3 тисяч гривень», – розповіла жінка.
На щастя, сьогодні Любов здорова. Раз на три місяці проходить огляди в онколога. А щоб і інші жінки не опускали рук та на її прикладі знаходили найприйнятніші методи одужання, дає кілька практичних порад:
- не нехтуйте оглядом у лікаря та звертайтеся до програм підтримки;
- не забувайте, що стан вашого здоров’я залежить лише від вас, тому варто приділити лікуванню якомога більше часу;
- не відкидайте можливості обстежитися у різних спеціалізованих медзакладах. Наприклад, у Києві (за можливості зупинитися у рідних чи знайомих). Проходження більшості процедур в Національному Інституті раку допоможе зекономити тисячі гривень на платних аналізах);
- консультуйтеся у кількох лікарів-онкологів.
За інформацією в.о. начальника управління охорони здоров’я міста Максима Середи, сьогодні на обліку у кременчуцьких лікарів-онкологів числиться 1060 осіб. Частина із них звернулася за допомогою до управління охорони здоров’я Кременчука.
«Аби підтримати мешканок нашого міста у важкий час хвороби, в міському бюджети на цю допомогу передбачається щорічне фінансування. Так, 2018 року на ці потреби виділили 500 тисяч гривень. Лікар-онколог може направити заяву пацієнта на участь у програмі допомоги хворим на рак молочної залози у вигляді одного курсу хіміотерапії. До того ж кременчуцькі заклади охорони здоров’я постійно співпрацюють із Кременчуцьким обласним онкологічним диспансером, огляд та частина аналізів у якому для кременчужан безкоштовні», – пояснив Середа.
Окрім цього, жінки можуть отримати безкоштовно профілактичні огляди лікарів загальної практики – сімейної медицини та лікарів-гінекологів. За консультативним висновком лікаря-онколога пацієнти отримують рецепти для безкоштовного забезпечення хіміотерапією у сімейного лікаря.
Безкоштовні огляди молочних залоз у Кременчуці можна зробити:
1. У комунальних некомерційних медичних підприємствах (КНМП) «Центр первинної медико-санітарної допомоги:
- №1(вул. Івана Мазепи, 26, тел. 5-84-14),
- №2 (вул. Генерала Манагарова, 9, тел. 73-94-84),
- №3 (квартал 278, 13Б, тел. 4-78-11).
2. У жіночих консультаціях:
- КНМП «Кременчуцький міський перинатальний центр ІІ рівня» (вул. Майора Борищака, 20/3, тел. 5-86-00),
- КНМП «Кременчуцька міська лікарня «Правобережна» (вул. Генерала Манагарова, 7, тел. 5-81-55),
- КМП «Лікарня Придніпровська» (вул. Павлівська, 1/4, тел. 3-10-04).
Ліна Романченко