Кременчуцька газета
Четверг, 5 Жовтня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Про наболіле: чи можна вручати повістки на вулицях Кременчука та хто може уникнути мобілізації

4 вересня 2023 08:30

Начальник Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Роман Сушко відповів на актуальні питання.

Через півтора року повномасштабного вторгнення росії на територію України темпи добровільної мобілізації помітно стихли. Про це зазначають у Кременчуцькому територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, і додають, що повістки тепер можна отримати в громадських місцях і на вулицях Кременчука. Таку «картину» мешканці можуть побачити на власні очі. Окрім цього, у соцмережах з’являлися публікації про те, що «запрошення» до військкомату виписували працівникам комунальних підприємств, які ремонтували мережі чи клали асфальт.

Тож у містян під час мобілізації виникають питання, на які вони намагаються знайти відповіді здебільшого в інтернеті. Але свідчення «юристів» з мережі часом не відповідають дійсності. Адже сумнівні джерела можуть бути спрямовані як на збільшення аудиторії, так і для реалізації цілей російських ІПсО – інформаційно-психологічних операцій, які впливають на емоції та почуття цільової групи людей.

У свою чергу ми вирішили допомогти городянам і задали найактуальніші питання керівнику Кременчуцького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) Роману Сушку.

- З якими проблемами зіштовхнулися після оголошення загальної мобілізації?

- У нас мобілізація розпочалася у лютому місяці 2022 року. Були визначені завдання вищестоящим керівництвом щодо комплектування бойових військових частин. Десь перший місяць у нас йшли, в основному, всі військовозобов’язані–це добровольці. Ми відправляли [їх], згідно з мобілізаційним планом, до військових частин, які ми комплектуємо. Десь приблизно більше трьох тисяч ми призвали за перший місяць–в основному всі добровольці. Потім потихеньку, потихеньку добровольців стало менше. І розпочали ми вже носити повістки по місту Кременчук та Кременчуцькому району.

- Зараз ще приходять добровольці?

- Із 100 чоловік, ну, може 5-10 чоловік, які бажають. Особливо є такі добровольці, які хочуть ухилитися від кримінальної відповідальності, яких поліція розшукує, служба безпеки. І от вони приходять дуже завзято, от такі люди бажають десь заховатися в армії. Ми їх вираховуємо за допомоги правоохоронних органів. І, зрозуміло, що таких [людей] і в військових частинах вираховують, тоді їх просто вертають назад. На сьогоднішній день такі «добровольці» просто знаходяться в резерві.

- Допоки триватиме мобілізація?

- Продовжено мобілізацію ще на 90 днів–до листопада.

- В межах загальної мобілізації можуть призвати будь-якого здорового військового службовця або резервіста?

- Можуть призвати будь-кого. Але якщо у людини є право на відстрочку або вона заброньована за підприємством, установою, організацією, то такій людині надається відстрочка.

- Чому повістки вручають на вулицях та у громадських місцях?

- Тому що у нас стоїть планове завдання щодо комплектування як солдатів-сержантів, так і офіцерів. Кожен день є така довідка, по офіцерах я доповідаю і по солдатах-сержантах. …Тому, у зв'язку з тим, що багато людей не являються до терцентрів комплектування, приходиться… як кажуть, якщо вони не йдуть до нас, то ми йдемо до них.

- Юристи вказують, що вручення повістки на вулиці випадковій людині вважають незаконним. Вони вважають, що їх мають виписувати саме в центрі комплектування.

- Такого немає. Юристи кажуть так, а наше керівництво каже так. Нам ставлять задачі. Ми можемо сповіщати хоч по місту проживання, хоч по місту роботи через керівників підприємств. Або людина в будь-якому місці [отримує повістку], яке не заборонено законом.

- Чому зараз поменшало добровольців?

- Тому що вже багато призвано людей, більше семи тисяч. Три тисячі призвали в перші дні. Коли був двір повен людей, тоді ми кожен день збирали по 100-150 чоловік.

- Коли до вас приходить військовозобов'язаний, чи береться до уваги його досвід роботи, професія та вік?

- Все береться. Сімейний стан враховується, де працює, ким, який досвід, служив в армії чи не служив. І всі військовозобов'язані збираються на медичну комісію.

- Який відсоток мобілізованих відправляєте в військові частини не за професією? Адже часто чуємо, що ледь не всім в повістці пишуть «стрілець».

- Процентів десь 30. Це стрілковий ВОС (військово-облікова спеціальність 100 – стрілецька, авт.), це найпростіше, «сотий ВОС».

- Коли у терцентрі запровадять цифровий облік або реєстр?

- У нас вже є база «Оберіг», яка працює. Але поки немає доступу до прикордонників. Як каже Міністр оборони, що скоро уже [прикордонники] будуть повністю мати щодо нас, що ми до них бази електронні, тоді буде простіше спілкуватися. Тому що є військовозобов'язані, які просто у нас не знімаються з обліку. Десь їдуть. Як вчора (22 серпня, авт.) був випадок. Один офіцер запасу у нас знаходиться в розшуку. Дзвонять з Одеси, в Ізмаїлі його визнали непридатним, і він перетинав кордон. І такі випадки непоодинокі. Він кременчужанин, він в базі «Армор» (інформаційно-пошукова система Міністерства внутрішніх справ, авт.), ми його подали на розшук, поліцейський зупиняє людину на блокпосту, а він там вже непридатний. Починаємо розбиратися, а він каже: «Я уїхав туди», там його списали. Він мав знятися з обліку в нас. У нас же немає бойових дій, це ж не переселенець.

- Наскільки ретельно проводиться медичний огляд? Ті, з ким ми спілкувалися, кажуть, що часто він проводиться «для галочки».

- На початку, у перші дні повномасштабної війни, коли в нас почалася мобілізація, він взагалі так проходив. Тому що людей треба було призивати, людей йшло багато. Потім почали більш ретельно проводити. А зараз взагалі після цих скандалів з медичними працівниками, медичну комісію, в принципі, змінили, як і голову ВЛК. Він підпорядковується начальнику Департаменту охорону здоров’я.

- Рішення медичної комісії можна оскаржити юридично?

- Так, можна, звернувшись до ВЛК обласного ТЦК. Є поодинокі такі випадки.

- Чи можуть призвати обмежено придатних або непридатних до служби людей?

- Непридатних не можуть, а обмежено придатних можуть тільки на військову спеціальність тилового забезпечення.

- Як військовозобов'язаний має дізнатися, що його мобілізують? Якщо йому про це повідомлять по телефону, це законно?

- Якщо прийшла повістка і він розписався, тоді він зобов'язаний сюди прибути.

- Що він повинен із собою взяти?

- Військовий квиток, паспорт і код ідентифікаційний. Якщо військового квитка немає, то тимчасове посвідчення. Речі можна не збирати, у зв'язку з тим, що ми «з коліс» їх не призиваємо. Спочатку вони проходять медичну комісію. У зв'язку з нововведеннями її за день пройти нереально. Тому що вони всі здають аналізи, всі йдуть на кардіограму. Десь дні 2-3 потрібно.

- Правозахисники говорять, що до них звертаються люди, які зазначають, що головне завдання ТЦК–виконати план кількісно, а не якісно.

- Якщо людина пройшла медичну комісію і до її здоров’я є якісь скарги, ми її відправляємо в обласний ТЦК на ВЛК області. Якщо там вже визнають придатною, то ми просто зобов'язані її призвати. Зрозуміло, що нам і план треба виконувати, але бездумно робити не можна.

- Чи вручають повістку правопорушникам?

- Порушникам комендантської години було таке, деякий час вручали. Наші працівники разом з поліцейськими патрулювали і вручали повістки.

- Скільки коштує «відмазатися» від служби через ТЦК?

- У нас тут ніхто ні від чого не «відмазує».

- Чи є в військкоматах корупція?

- Це краще запитати в правоохоронних органів.

- Які найпоширеніші шляхи для уникнення мобілізації, що використовують кременчужани?

- Просто не приходять. Кримінальна відповідальність тоді буде, коли людина пройде медичну комісію й отримає повістку на відправку.

- Чи звертаються До ТЦК та СП учасники бойових дій, які не можуть працевлаштуватися?

- Тільки ті, хто служить у військовій частині, щоб по переводу перевестися до ТЦК. Ми вже перевели більше 300 людей сюди.

- У Кременчуці працюють учасники бойових дій з різних кутків України?

- Так, всі, в ротах, всі, хто носить повістки, всі учасники бойових дій. Це і похоронна команда. Несуть службу.

- З 1-го жовтня починається облік жінок певних професій. Однак стати на облік можна і зараз. Чи приходять до вас жінки?

- Медичні працівниці приходять по-любому, бо вони по закінченню навчальних закладів стають на облік. А інші, в принципі, по бажанню.

- Чи були випадки мобілізації жінок?

- В Нацгвардію ми мобілізували десь людей 60.

- Чи є бронь у міського голови та його заступників?

- Є. У всіх. Міська рада бронює.

- Розкажіть про себе. У вас є бойовий досвід?

- У 2014 році був відправлений в зону АТО для виконання бойових завдань. Потім, у зв'язку з проведенням 4-ї хвилі мобілізації, було рішення Главкома всіх повернути для проведення мобілізації.

- Військкомат, який ви очолюєте, забезпечений кадрами?

- На сьогоднішній день в основному служать у військкоматі чи залишилися служити ті, хто обмежено придатний, або ті, хто має сімейні обставини для звільнення з військової служби. А так, в основному, всі, хто придатній, хто не має права на звільнення, відправлені до бойових військових частин. І офіцери, і солдати, і сержанти. На сьогоднішній день в ротах охорони, в принципі, вже не залишилось придатних до військової служби військовозобов'язаних. На сьогоднішній день видано багато відношень з військових частин, на підставі яких хто обмежено придатний, хто не може служити в ВДВ, морській піхоті, військовій частині, переведені до територіального центру комплектування. Вони і розносять повістки якраз. Це люди з бойовим досвідом, які служили у військових частинах.

 

Олег Булашев

Фото автора


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися