Кременчуцька газета
Вівторок, 3 Жовтня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

Про закритість влади Малецького, подання декларацій чиновниками та депутатів у шикарних ресторанах: нардепка Інна Совсун ексклюзивно «Кременчуцькій газеті»

6 червня 2023 16:00

Пряма мова.

Сьогодні у Кременчуці перебуває народна депутатка України, членкиня Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Інна Романівна Совсун. Вона стала спікеркою на круглому столі «Прозорість і підзвітність влади під час війни. Що необхідно змінити в нормативно-правових актах на місцях?», що проводить  ГО «Кременчуцький антикорупційний центр».

Зранку редактор «Кременчуцької газети» Олег Булашев зустрівся з пані нардепкою та поспілкувався про прозорість влади, роботу шкіл, підрив Каховської ГЕС та одностатеві партнерства. Матеріали про це читайте на нашому сайті.

Зараз мова піде про закритість кременчуцької влади на чолі з Віталієм Малецьким.

«Сьогодні у вас відбудеться круглий стіл, тема його прозорість і підзвітність влади під час війни. Ви розповісте що необхідно змінити в нормативно-правових актах на місцях. Як відомо - Кременчук не прозоре місто. Зокрема, кременчуцькі журналісти не можуть відвідувати сесії, не мають доступу до проєктів рішень виконкому, проєктів рішень сесій. Ми обмежені… Місцева влада каже, що це ж не ми, це ж під час війни ми не можемо вам нічого надати. Тому що необхідно змінити у нормативно-правових актах, аби так не було?» - запитав Олег Булашев.

«Ви знаєте, я думаю, що це частково проблема нормативно-правових актів, а частково проблема культури, просто політичної культури на місцях. І дуже часто це не питання того, що треба якісь зміни внести в законодавство, а це дуже часто проблема того, що політики, особливо на місцях, особливо в умовах закритості, особливо спираючись на воєнний стан, вони просто не вважають за необхідне бути прозорими, звітувати громаді, інформувати про рішення і так далі. І це ми, на жаль, спостерігаємо і в Кременчуці, і в багатьох інших містах.

У моєму рідному Харкові та сама ситуація, абсолютно один в один. Але, бачите, це ж не завжди питання того, що держава може втрутитися і сказати місцевим органам самоврядування: «Ви маєте бути прозорими, ви зобов'язані це робити». Це і є децентралізація, щоб на місцях приймалися відповідні рішення. І, вочевидь, тут є питання, що громада має дотискати, що місцеві органи влади мають працювати таким чином, що вони будуть публікувати рішення, інформувати і так далі. Це не ідеально, це ніде не працює дуже добре, за винятком кількох міст. Я читала нещодавно дослідження з приводу прозорості українських міст, то, власне, більшість міст, особливо великих, потрапляє в категорію непрозорих. Якщо вас це втішить, це не тільки проблема Кременчука»,- каже нардепка І.Совсун.  

«Тобто, таким чином, ми, громада, маємо давити на місцеву владу, щоб це було?» - запитує журналіст.

«Абсолютно. Децентралізація в цьому полягає. Це не децентралізація, не передача влади місцевій владі, це передача влади людям, громадам»,- каже пані Совсун.

«Якщо тут ми можемо щось дійсно давити, то скажіть, а як ми можемо давити, наприклад, в закритості того, що ми не бачимо зараз ніяких декларацій чиновників? І коли взагалі, чи планують їх відкрити?»,- пролунало наступне запитання від журналіста.  

«Дивіться, ви знаєте, що «Голос» точно виступає за максимальну прозорість, за декларування. І зараз, на жаль, попри те, що є дуже великий тиск, в тому числі з боку західних партнерів, щодо відкриття декларації, поновлення декларування, навіть якщо не відкриття, то принаймні поновлення декларування. Якщо не широка громадськість буде бачити, то принаймні органи, які можуть вчиняти певні дії, що вони можуть отримати доступ до цих декларацій. Але, на превеликий жаль, на сьогодні в парламенті немає 226 голосів на те, аби відновити декларування. Попри те, я вам скажу чесно, тиск міжнародників з цього приводу дуже-дуже сильний. Це постійне питання в переговорах з МВФ, з іншими міжнародними партнерами, які нам зброю дають, гроші дають, але 226 не збирається»,- каже нардепка.

«Ось ви бачите, тиск там не допомагає»,- парирував журналіст.

«Не допомагає, тому я кажу, що це насправді дуже тяжко, це дуже непросто, і зміна політичної системи, політичної культури в очевидь значно складніший процес, ніж нам хотілося б думати. Тому що, давайте чесно скажемо, навіть відновлення декларування теж не буде гарантувати, що це буде навіть не відкритий доступ, але головне, що нам декларація треба не заради декларації, а заради того, щоб упереджувати корупцію. Розумієте? І тут є питання, тому що найпростіше, що може зробити будь-який непорядний чиновник - це записати все, що незаконно набуте, на маму. У самого офіційно в декларації немає машини, а я бачу, на яких машинах колеги приїжджають. Я приїхала на «Форді Фієста», можете перевірити, яка в декларації є. Але більшість, насправді, їздять на зовсім інших машинах, ніж ті, які в них в декларації є. І проблема в тому, що отут має бути механізм, яким ще нам впливати. Тобто органи влади можуть це перевірити, насправді. Розумієте? Навіть не потрібна декларація для того, аби перевірити, що мама народного депутата купила машину, яку вона в очевидь зі своєї пенсії не може собі дозволити», - відповіла нардепка.

«Тоді чому органи цього не роблять?» - знову запитав О.Булашев.

«Я думаю, що тут є кілька моментів. Момент перший пов'язаний з політичною волею. Це прокляття української політики. Проблема друга пов'язана з наявними повноваженнями, хоча, я повторюсь, перевірити, що мама депутата купила машину, правда, не складно. Перевірте, на яких машинах приїздять депутати до парламенту. Ми ж бачимо, на яких машинах приїздять колеги. Я дивуюся кожного разу, коли бачу все нові машини. Але вочевидь, що якось не доходить до цього. І я думаю, що подекуди можливо навіть фокусація на формальній перевірці декларацій замість того, аби займатися перевіркою способу життя, вона може навіть відволікати. Тобто перевіряють формальні декларації. Я писала пояснення з приводу того, чому я забула задекларувати формальний кредитний рахунок, на якому в мене було 22 гривні. Я півроку переписувалася, це ще давніше було, бо я давно декларуюся. Вони перевіряють дуже багато формальностей, а хай краще перевірять спосіб життя. Мені здається, це важливіше, і цей момент так і не запрацював. Можливо, це питання спроможності органів влади. Я думаю, що подекуди ця проблема теж постає. Що через низьку довіру до органів влади в країні, в принципі, всі, які намагаються працювати в рамках прозорості, намагаються максимально перевіряти букву закону, чи правильно подали декларацію. І от: «Ой, ми знайшли помилку видатну, 22 гривні незадекларованих на кредитному рахунку». Це була скарбничка в приваті, про яку я просто забула технічно. І витрачають на це час, на це ресурси і так далі. Замість того, аби перевірити реально, на що живуть депутати, як вони використовують гроші, в які ресторани вони, чорт забирай, ходять. Я інколи дивлюся ресторани, в які колеги заходять і дуже-дуже дивуюся цьому»,- каже пані Інна Совсун.

Нагадаємо, Нардепка Інна Совсун перебуваючи у Кременчуці розповіла чи мають під час війни зростати тарифи

 Ексклюзив: які наслідки матиме підрив окупантами Каховської ГЕС «Кременчуцькій газеті» розповіла нардепка Інна Совсун

 

Клим Соколов

Відео Кирило Воронцов


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися