
Один з найдавніших стилів створення орнаменту білою лічильною гладдю у поєднанні з виколюванням та мережкою.
Про решетилівську вишивку "білим по білом" нагадають Міжурядовому комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. Про це у Фейсбуці написав голова Полтавської облради Олександр Біленький, звітуючи засідання круглого столу в Полтаві під головуванням Міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка.
"Окремо звернувся до пана міністра з проханням - внести від України вишивку "білим по білом" на розгляд Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО", - написав він.
Нагадаємо, у 2017 р. «Технологія вишивки «білим по білому» була внесена до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини і номінується на статус світової спадщини ЮНЕСКО.
Традиція вишивати білими нитками по білій тканині, відома як технологія виконання вишивки «білим по білому», або «біллю». Вважають, що й назва Решетилівки походить від вислову «решетити тканину». Щоб замаскувати шви при з’єднанні двох частин, тканину «решетили» (вишивали мережки). Настилування «біллю» існує відтоді, як існує тканина і полотняне переплетення.
Один з найдавніших зразків орнаменту білою лічильною гладдю, у поєднанні з виколюванням та мережкою, маємо на чернігівському рушнику 1746 року, що зберігається в Чернігівському краєзнавчому музеї. З часом ця оригінальна вишивка поширилася в усіх етнографічних регіонах України та стала візитівкою Полтавщини і брендом для української культури. Вишивка «білим по білому» розрахована як на сприйняття здалеку, так і на тривалий уважний розгляд зблизька.
Читайте:
Ліна Романченко