Кременчуцька газета
Субота, 13 Квітня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ви є тут

Родом з Полтавщини: історики розповіли про кохану жінку Мазепи, молодшу від нього на 49 р.

25 жовтня 2022 17:45

Мотря Кочубей - найромантичніша постать Мазепинського періоду.

Нещодавно Україна. Історія , міфи, легенди опублікували у Фейсбуці згадку про загадкову жінку, родом з Полтавщини, Мотрю Кочубей.

Отже, 1688 р. народилася Мотря Кочубей у розкішному маєтку Кочубеїв у Диканьці (на жаль, сам маєток був зруйнований у 1919 р., але збереглися світлини цього розкішного палацу) у родині генерального судді Василя Кочубея. Була наймолодшою у сім’ї. Хрещеним батьком дівчини став сам Гетьман Іван Мазепа, хоча Василь Кочубей, незважаючи на усі зусилля Мазепи (надання довіреної посади, маєтності, візити, розкішні прийоми у своїй резиденції), так і не змирився з тим, що гетьманська булава після Самойловича дісталася не йому.

Кохання Мотрі та Івана Мазепи відбулося, коли дівчина мала 16, а чоловік - 65 років. На той час українське духовенство вважало, що нареченій мало бути не менше 12 років, аби взяти шлюб. Тому дитинною для стосунків Мотря не вважалася.

Сам Мазепа, відмінно від інших гетьманів, зберігав протягом всього життя струнку і сильну фігуру, носив вуса, захоплював своїми жестами, «білими руками, тонкими, повними грації», «величчю, почуттям гідності й суворості», а ще поглядом. За спогадами сучасників Мазепи, мав він добру фізичну форму, привабливий вигляд та неабиякий інтелект. У рік любовної історії із Мотрею (1704 р.) Мазепа сягнув піку свого успіху, здійснювалася одна із найзаповітніших мрій Гетьмана - повернення Правобережжя і встановлення там гетьманської влади.

Маєток Кочубея був сусіднім до маєтку Мазепи у Гончарівці. Між ними ріс дуб, у дуплі якого закохані лишали любовні записки. На той час Іван Мазепа був вдівцем (у 1702 р. померла старша за нього дружина Ганна Фридрикевич), мав великі статки, владу, гострий розум, що, очевидно, підкорило юнку. Кому б не лестила щира закоханість такої видатної людини?

Про щирість почуттів свідчить і готовність Мазепи взяти шлюб із Мотрею. Перепоною цьому могла стати церква (не забуваємо, що Гетьман був хрещеним батьком дівчині), втім, зважаючи на усі зв’язки Мазепи, його меценацтво, можна сміливо припустити, що головною перешкодою були батьки Мотрі. 

Листи Гетьмана Івана Мазепи до коханої Мотрі - пам’ятки інтимного епістолярного жанру, аналогів яким немає у відповідній спадщині XVIII ст.

З листів ми читаємо, що мати Любов Кочубей (жінка із скандальною славою та ще й з амбітними планами щодо влади власного чоловіка) навіть била доньку, що і спровокувало втечу дівчини до гетьманського маєтку у Гончарівці. Втім Іван Мазепа вчинив шляхетно і повернув кохану батькам. На той час Кочубеї вже голосили, що Гетьман буцімто викрав їхню доньку серед ночі. Іван Мазепа, який усвідомлював бажання подружжя Кочубеїв плести інтриги та володіти гетьманською булавою, відповів - «нічого доброго, як бачу, ні терплячість, ні доброта моя не могли зробити». Гетьман прагнув помсти, але Мотря заборонила це робити. Обидвоє закохані важко переживали розлучення. Іван Мазепа пропонував дівчині піти у монастир, а у подарунок послав книжечку, що підкреслює інтелектуальну складову їхнього роману.

У 1707 р. Мотря Кочубей вийшла заміж за довірену людину Мазепи - Семена Чуйкевича, який у 1709 р. став на бік Гетьмана і аж до Полтавської битви не покидав його. За це подружжя у 1710 р. було відправлено до Сибіру за наказом Петра І. Ймовірно там, далеко від дому, і померла жінка, що була кохана серцю видатного українця - Мазепи.

Портрет Мотрі Кочубей. Невідомий художник ХІХ ст.

 

 

За матеріалами книги Тетяни Таїрової-Яковлевої «Іван Мазепа»

 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися