Кременчуцька газета
Четверг, 20 Червня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

 

 

Ви є тут

Що чотири століття ховається за палітурками старовинних книг Кременчука

19 травня 2024 09:00

У краєзнавчому музеї ми зазирнули у книги, які сотні років тому відкривалися обраним.

Нещодавно, 23 квітня, відзначався Всесвітній день книги, а місяцем пізніше (24 травня) – ми відзначимо День слов'янської писемності та культури. До цієї дати редакція  попросила очільницю Кременчуцького краєзнавчого музею Аллу Гайшинську показати нам декілька старовинних книг, які у минулому столітті потрапили до архівних фондів музею.

Церковні книги
Церковні старовинні книги Кременчука – це чи не найцінніше, що є в музеї. З давніх-давен їх переписували, друкували у монастирських друкарнях, а під час правління більшовиків та насильницької антирелігійної кампанії у своїх домівках ховали звичайні громадяни. Тож до музейних фондів такі примирники потрапили після усіх перипетій. Про це розповіла Гайшинська та показала один з артефактів міста, якому майже 400 років – Книгу уставу Старообрядної церкви, датованої 1641 роком.

«Щоб було більш зрозуміло, її друкували ще до Переяславської ради (1654 рік) при гетьмані Богдані Хмельницькому. Книга декілька століть зберігалась у Старообрядницькому храмі у Крюкові. З урахуванням її віку, вона вціліла та збереглася досить непогано. Хоча, звичайно, перші сторінки, як і останні, втрачені. На той момент деякі книги датували. Але через втрачені перші листки, щоб дізнатися її вік, ми зверталися до спеціалістів музею Києво-Печерської лаври», – розповіла Гайшинська та відкрила перші сторінки церковного уставу.

   

Як готуватися до служби, як її проводити, де у храмі має стояти священник під час молитви, коли варто запалювати ладан – усе це надруковане на сторінках артефакту старослов‘янською мовою. Звернемо увагу, що книга має спеціальну печатку Крюківського старообрядного храму.

Як пояснили нам у музеї, у ті часи, слова для друку витесували на дерев’яних печатках, а у подальшому відтискалися на листках майбутньої книги. Можна лише уявити, скільки часу затрачали друкарні, щоб підготувати одну з них. Само тому книги того часу були дуже коштовними.

Адже, наприклад, за дослідженням спеціалістів, це видання має дубову палітурку, обтягнутою шкірою, з обох боків–залишки металевих замків. Це свідчить про те, що такі книги дозволялось відкривати не кожному. У даному випадку – лише священнослужителям.

Друга реліквія, яку нам показали, на декілька років молодша за першу. Її свого часу надрукували у Почаївському монастирі (Тернопільська обл.), а техніка виготовлення палітурки така ж, як і в книжці, про яку писали вище. З зовнішнього краю сторінки пофарбовані зеленою фарбою (імовірно, для більш якісного зберігання).

У цій книзі можна побачити календар християнських свят, під час яких проводяться служби. Вони збереглися і до наших часів. На сторінках бачимо чимало воскових «слідів», що, скоріш за все, вказує на те, що книгою багато років (чи навіть століть) користувалися священнослужителі.

Також у ній ми знайшли записку, на якій олівцем від руки записаний якийсь список. Одне зі слів, яке вдалося розібрати – «По Крюкову».

Давня пізнавальна книга
У музеї нам показали ще одну з найстаріших книг, датовану 1763 роком. І хоча її походження у нашому музеї не відоме, припускаємо, що це не випадковість. Адже у ній йдеться про «Перші заснування металургії, або рудних справ».

Відмітимо, на той момент книга була не дешевою, тому що має міцну шкіряну палітурку, а сторінки з зовнішнього краю знову-таки пофарбуванні. Але цього разу у червоний колір.
Мандрівна книга Григоровича-Барського

Ще одна з не менш цікавих – книга «Святими місцями Європою, Азією та Африкою» українського мандрівника, монаха Василя Григоровича-Барського, яку видали при Імператорській Академії Наук у 1778 році. І хоч її автор не має безпосереднього відношення до Полтавщини, один із провулків Кременчука носить його прізвище.

За словами Гайшинської, постать дослідника, який згодом став письменником та мандрівним монахом, була непосередньою. З юних років Василь мав серйозну проблему з ногою. Не знайшовши лікаря, який би допоміг йому одужати, подався у пошуках до Львова, а згодом до Італії – до могили Миколая Чудотворця.

«Там, як він вважав, одужав. І після того 24 роки подорожував світом, пройшовши Італію, Палестину, Єгипет, Сирію, Афон. Згодом відомий українець повернувся до Києва, зайнявся викладацькою діяльністю. А усі захоплюючі нотатки разом з датами подорожей (як у туристичному щоденнику) можна знайти на сторінках цієї книги. Звернемо увагу на якісну обкладинку смарагдового кольору. Мені пощастило її погортати і почитати. Але розуміємо, що на момент випуску така книга потрапляла або лише у вищі навчальні заклади, або до заможних людей», – прокоментувала Гайшинська.

Про історію
Наступна книга, якій понад 200 років, – «Повний історичний опис старообрядців, їх учення, справи та розбіжності». Вона датована 1794 роком.

За словами очільниці музею, в ній описується тогочасне бачення старообрядної–найпершої церкви в Україні, про яку ми згадували на початку матеріалу. У цій книзі за політуркою можна знайти різнокольорову вкладку.

На 100 років пізніше – у 1891 році надрукували перший повний «Історичний опис Кременчука з його уїздом». Книга складалася із декількох частин. У одній із них описується судочинство. Цікаво, що автором стала людина, яка на останній сторінці підписалася псевдонімом Подгородній Старожил.

Брошура-договір
Цікавим примірником, датованим 1898 роком, є «Договір на улаштування та експлуатацію електричної залізничної дороги (трамваю) і електричного освітлення в Кременчуці». Друкований матеріал підтверджує високий промисловий статус та розвиток Кременчука ще у 19 столітті, коли у нашому місті одним із найперших в Україні прокладали залізницю, встановлювали електрику, а вулицями курсував трамвай.

Дитячі книги
Показала нам Гайшинська і книги, що спрямовані на виховання дітей. Одна з них надрукована у 1859 році–«Друг дітей, книга для першопочаткового читання» (російською мовою).
Друга–«Дзвінок» (1908 рік – українською.

У ній разом з дитячими віршами, можна прочитати адаптовану для дітей біографію письменника Тараса Шевченка.

Тритомник «Викь»

Цінний екземпляр у фондах музею – тритомник української літератури «Викь» (1902 рік). В книжках–українська поезія з 1798 по 1898 роки.

Тритомник ілюстрований портретами авторів та має цікаву кольорову обкладинку.

А ще нам показали перші матеріали з журналістського розслідування у брошурі «Як збираються та на шо йдуть народні кошти».

Вона датована 1905 роком.

Не залишається в музеї без уваги і видання «Ілюстрована Історія України» Михайла Грушевського (1913 рік). Книга, окрім історії (від заснування Київської русі до створення української державності у 20 столітті), містить описи української культури, писемності та традицій.

Вона коштувала 4 руб. 80 коп–на той час це були чималі гроші.

А от видання «Изданіє Кустарного Склада Полтавского Губернскаго Земства» – без міцної палітурки, тому і ціна більш доступна–1 руб. 50 коп.

Книжка проілюстрована світлинами декоративного мистецтва Полтавщини, а на першій сторінці – фото Полтавського краєзнавчого музею.

Наостанок ми побачили книгу «Короткої історії українського письменства», яку видали у Києві у 1918 році. Її вартість вказана у гривнях. Нагадаємо, що українці до рідних гривень повернулися за часів головування Українською Центральною радою Михайла Грушевського. На жаль, пізніше історія знову змінилася і вартість книг вказувалася в рублях. І так аж до 1992 року, коли слово «гривня» знову стало звичним для українців та кременчужан.

 

Ліна Романченко, фото авторки


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/Kremenchukgazeta
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live threads
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися