Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 29 Листопада 2020
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Сьогодні День святої Параскеви П'ятниці: що можна і чого не варто робити в цей день

 

10 листопада 2017 11:00
Сьогодні День святої П'ятниці, або святої Параскеви П'ятниці: що можна і чого не варто робити в цей день

Історія та традиції.

Свята Параскева народилася у ІІІ ст. на півдні Туреччини в родині заможних і благочестивих християн. За церковним переказом, батьки святої довго не мали дітей. Щоп'ятниці молилися, постували, і народилася в них донька. Назвали її Параскевою, у перекладі з грецької — п'ятниця. За народними оповідями, Параскева П'ятниця за життя була повитухою. Одного разу прийняла пологи в проклятої жінки. За це місцевий правитель-язичник наказав скарати Параскеву на смерть.

В Україні святу великомученицю Параскеву-П’ятницю шанують із часів Київської Русі. Християни звертаються до неї як до цілительки у найтяжчих душевних і тілесних хворобах, а також покровительки сімейного благополуччя.

У пошані до святої Параскеви вчені вбачають залишки культу богині Мокоші. Вона — єдине жіноче божество серед слов'янських язичницьких богів. Вважалася покровителькою водойм, дощу, жінок і жіночої роботи, особливо прядіння й ткацтва. Мокошу шанували як божественну пряху, що при народженні випрядає нитку долі кожній людині.

Мокошу також вважали покровителькою торгівлі. З язичницьких часів залишалася традиція влаштовувати великі базари й ярмарки в п'ятницю. До кінця ХVІІІ ст. в Україні був звичай на торжищах ставити дерев'яні фігури Параскеви-П'ятниці.

Колись парубки постилися на Параскеву П'ятницю, щоб випостити собі гарну й хазяйновиту жінку. Дівчата — щоб вдало вийти заміж.

"П'ятінка, моя матінка, допоможи хоч ти, шоб мені замуж піти". Дівчата просили у Параскеви П'ятниці, шоб не був муж п'яниця, шоб були діти непитущі. Для цього заносили в церкву льон або матерію, дарували рушник на ікону.

До початку XX ст. в Україні був звичай "годування" Параскеви-П'ятниці. На Параски, а також у п'ятницю на Страсному тижні господиня накривала стіл білою чистою скатертиною, ставила канун — розведений мед. Кожної п'ятниці протягом року на ніч залишала на столі хліб-сіль, кашу й ложку — "для П'ятінки".

Коли Бог розподіляв свята, то П'ятниця, за переказами, випросила собі один день на тиждень, щоб дати жінкам відпочинок. Тому вона суворо забороняє жінкам у цей день тяжко працювати, прясти, снувати, ткати і прати білизну.

 

Джерело: traditions.in.ua

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися