Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Воскресенье, 31 Мая 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Сортування по-кременчуцьки: коли у нас впровадять євростандарти

 

28 марта 2020 09:00

Мешканці нашого міста звикли сортувати сміття роздільно. Проте ще чимало відходів опиняються разом в одному контейнері, а потім – на звалищі. Як краще оптимізувати процес збору та утилізації непотребу?

Уже 11 років поспіль у Кременчуці практикують роздільний збір сміття. Як нагадали нашій редакції в комунальному автотранспортному підприємстві 1628 (КАТП 1628), 26 лютого 2008 року на сесії міської ради затвердили «Інноваційну програму впровадження роздільного збору та сортування твердих побутових відходів на території Кременчука».

Протягом цього часу на сміттєвих майданчиках міста для роздільного збору твердих побутових відходів встановили по одному контейнеру. А саме для збору полімерних матеріалів (пластику), скла, паперу. Інші відходи скидають в окремий контейнер. Всі вони закритого типу. Тобто ті, що не дозволяють розлетітися сміттю прилеглими районами.

Непотріб роздільно у Кременчуці викидають не скрізь

Проте не всі сміттєві майданчики Кременчука забезпечені контейнерами, про які ми згадали вище. Є 18%, на яких мешканці скидають сміття, не сортуючи.

У КАТП 1628 пояснюють, що в центральній частині міста є території зі щільною забудовою. І це заважає заїзду спеціалізованого автотранспорту для вивезення контейнерів.

Із даних, які навели на підприємстві, видно, що за роки впровадження роздільного сміття городяни звикли його сортувати. Так, якщо в 2009 році в цілому по місту зібрали 63,25 т, то у 2019 році – 400,39 т. Тобто в понад 6 разів більше.


Вторсировину (папір, пластик) із контейнерів збирають в автівки і привозять на територію КАТП 1628. Як зазначили на підприємстві, там працює лінія сортування. На ній задіяні 10 працівників. Із них 4 – робітники з благоустрою, зайняті пресуванням зібраного, 6 – зайняті сортуванням. Скло не сортують.

Залишки вивозять на полігон твердих побутових відходів на Деївське звалище. Відсортоване сміття реалізовують покупцям продукції для подальшої переробки.

До речі, у 2019 році на підприємстві на роздільному зборі сміття заробили понад 1 млн 500 тис грн. 


У перспективі – 5 контейнерів для вторсировини

Зараз на підприємстві реалізовують інвестиційний проект, що увійшов до Плану стратегії розвитку Кременчука до 2028 року. Він називається «Улаштування полігону твердих побутових відходів на Деївській горі: організація екологічного та економічно доцільного поводження з відходами, який реалізують у співпраці з Європейським інвестиційним банком, виконкомом Кременчуцької міської ради та департаменту житлово-комунального господарства».

Цей інвестиційний проект у відповідності до Європейських стандартів та керуючись національною стратегією поводження з відходами в Україні до 2030 року, передбачає у Кременчуці 5-контейнерову систему збору сміття. Вона включає роздільний збір: пластик/метал, папір/картон, скло, змішані відходи. Окремо має бути контейнер для органічних відходів. Адже вони зазвичай складають понад 30% в загальному обсязі побутових. Окрім того, передбачено функціонування центрів громадського збору сміття, які збиратимуть громіздкі відходи, небезпечні відходи домогосподарств, деревину, текстиль, каучук, шкіру, а також будівельні відходи.

Але доки у Кременчуці це лише в перспективі (схоже, не такій близькій). Натомість є досвід українських міст, де на повну впроваджують Європейські стандарти щодо роздільного збору сміття. Так, у місті Мерефа (що в 20 км від Харкова) на 25 тисяч населення вже найближчим часом має запрацювати система збору на 5 контейнерів. У місцевій об’єднаній територіальній громаді це хочуть впровадити на всій її території.

Зазначимо, зараз у Кременчуці облаштовано 260 контейнерних майданчиків, із них 190 – для роздільного збору сміття

Екобус допомагає збирати лампи й термометри

Від 1 жовтня в обласному центрі – Полтаві – розпочали безкоштовно приймати від населення відпрацьовані ртутні термометри, люмінесцентні лампи та батарейки. Їх не потрібно кудись нести. Автобус, який купили для полтавського КАТП-1628, їздить містом і збирає ці небезпечні відходи у населення. Розроблено спеціальні маршрути, про які оголошують заздалегідь.

Кременчуцькі комунальники лише говорять про покупку такого транспорту. Натомість зараз небезпечні відходи від населення приймають лише в одному місці. На території КАТП 1628 діє пункт безкоштовного прийому для подальшої утилізації відпрацьованих люмінесцентних та інших ламп, що мають ртутне наповнення, а також термометрів. До речі, в Україні немає заводу з перероблення батарейок. Для цього їх відправляють в Румунію. Там відсортовують за видом робочого елементу й отримують різні метали, які повторно будуть використовувати у виробництві.

Лампи прямують у Львівську область, на завод із переробки люмінесцентних ламп.

До уваги кременчужан! Небезпечні відходи приймаються у заводському пакуванні (не більше 10 одиниць). Можуть прийняти вищезгадані лампи й термометри у саморобній тарі. Здати відходи можна з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17.00. Підприємство знаходиться за адресою: вул. Горького, 48/45.

Нагадаємо, друге життя непотребу: як в Україні з пакетів з-під сока роблять люки.

 

Олені Ліпошко

Фото Кирило Воронцов

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться