Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Пятница, 10 Апреля 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

Суд збільшив розмір моральної шкоди до 10 тисяч гривень за те, що патрульні, після затримання, одягли на кременчужанина кайданки

27 декабря 2018 11:15

Подробиці справи.

Нещодавно Полтавський апеляційний суд розглянув апеляційну скаргу батальйону патрульної поліції у місті Кременчук та кременчуцького водія на рішення Автозаводського районного суду від 11 липня 2018 року по справі за його позовом до Державної казначейської служби України та Департаменту патрульної поліції про відшкодування моральної шкоди.

Як стало відомо з рішення суду, в квітні 2017 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просив стягнути з Державної казначейської служби України за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання з єдиного казначейського рахунку на його користь 20 000 грн у відшкодування моральної шкоди, завданої діями патрульної поліції, а також 4 350 грн витрат на правову допомогу.

Позовна заява мотивована тим, що 23 червня 2016 року його незаконно було затримано із застосуванням спецзасобів - «кайданок» працівниками другої роти батальйону патрульної поліції та складено протоколи про адміністративне правопорушення за статтею 122-2 КУпАП - невиконання водіями вимоги про зупинку та статтею 185 КУпАП - злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, яких він не вчиняв, що встановлено такими, що набрали законної сили постановами Автозаводського районного суду від 15 вересня 2016 року та від 20 лютого 2017 року. Внаслідок вчинених щодо нього протиправних дій він зазнав моральних страждань, грошову компенсацію завданої моральної шкоди визначив у розмір 20 000 грн.

Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 11 липня 2018 року позов водія задоволено частково.

Стягнуто з Державного бюджету України шляхом списання Державною казначейською службою України з єдиного казначейського рахунку на користь позивача 2 000,00 грн. моральної шкоди.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Вирішено питання судових витрат. Стягнуто з Державного бюджету України шляхом списання Державною казначейською службою України з єдиного казначейського рахунку на користь позивача 435 грн судових витрат.

Не погодившись з вказаним рішенням суду, сторони оскаржили його в апеляційному порядку.

Суд апеляційної інстанції дослідив докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

По справі встановлено, що 23 червня 2016 року інспектором 2-ої роти батальйону УПП в Кременчуці рядовим поліції Деревянко О.М. складено протокол КИ № 036406 про адміністративне затримання водія у зв'язку з вчиненням правопорушення, передбаченого статтею 185 КУпАП, для складання відповідного протоколу.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АП2 № 410686, складеного 23.06.2016 року, водій, керуючи автомобілем о 15 год. 15 хв. по вул. Московська, 2 на вимогу працівника поліції, подану за допомогою гучномовця, звукових та світлових сигналів, не зупинився та був затриманий під час переслідування на вул. Л.Толстого, 34 (шляхом утворення штучного затору). Своїми діями водій порушив вимоги п. 2.4 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-2 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії КИ № 023379 за ст. 185 КУпАП, 23.06.2016 року по вулиці Л. Толстого, буд. 34 водій злісно не виконував законні розпорядження та вимогу поліцейських, а саме: на неодноразову вимогу законну вийти з авто не реагував, після того як був зупинений шляхом штучного затору.

Під час адміністративного затримання водія інспектор Бивзюк Б.П. виніс щодо нього постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ПС № 665877, з якої вбачається, що 23.06.2016 року водій на вул. Московській в м. Кременчуці подав звуковий сигнал без необхідності в населеному пункті, чим порушив п. 9.5 ПДР України. За це правопорушення, передбачене статтею 125 КУпАП, позивача піддано адміністративному стягненню у вигляді попередження.

Затримання позивача із застосуванням кайданок відбувалося у людному місці, привернуло увагу водіїв та пішоходів. Водій висловлював незгоду з діями поліцейських; на його прохання на місце події приїхав адвокат. До затриманого викликали «швидку допомогу», яка зафіксувала у нього артеріальну гіпертензію (підвищений артеріальний тиск) як ситуативно-обумовлену невротичну реакцію.

Постановою судді Автозаводського районного суду Кременчука від 15 вересня 2016 року провадження щодо водія у справі закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-2, 185 КУпАП.

Вказаним судовим рішенням, яке набрало законної сили, встановлено, що згідно даних, зафіксованих на відеозапису, патрульний автомобіль почав переслідувати автомобіль під керуванням водія. Доказів, які б могли свідчити про допущення водієм такого порушення Правил дорожнього руху до початку його переслідування патрульним автомобілем, тобто до 14 год. 49 хв., що викликало нагальну необхідність для переслідування водія, та доказів, які б спростовували пояснення водія та показання свідка про те, що позивач не вчиняв злісної непокори поліцейським, до матеріалів справи не долучено. Відеозаписи з нагрудних камер поліцейських на яких було б відображено факт висловлювання поліцейськими вимог вийти з автомобіля та факт невиконання водієм такої вимоги, на запит суду від 12.07.2016 року за вих. 3/524/1989/16 Управлінням патрульної поліції у м. Кременчук надано не було.

Постановою слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу прокуратури Полтавської області від 16.12.2016 року кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 365 КК України, закрито у зв'язку з відсутністю в діях інспекторів складу кримінального правопорушення (пункт 2 частини 1 статті 284 КПК України).Зі змісту вказаної постанови вбачається, що висновки про зухвалу поведінку водія, його погрози у бік поліцейських гуртуються виключно на показаннях поліцейських та протирічать обставинам, встановленим суддею.

Постановою Автозаводського районного суду Кременчука від 20 лютого 2017 року частково задоволено адміністративний позов водія до інспектора та скасовано постанову серії ПС2 № 665877 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 125 КУпАП у виді попередження.

Задовольняючи частково позовні вимоги водія про відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок безпідставного застосування заходів адміністративного припинення, суд першої інстанції обґрунтовано виходив із встановлених фактів того, що воді 23.06.2016 року у проміжок часу з 15 год. 15 хв. до 16 год. 35 хв. не вчиняв протиправних дій, які б давали законні підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності за порушення правил дорожнього руху та за злісну непокору законним вимогам поліцейських, а адміністративне затримання позивача та застосування до нього спеціального засобу - кайданок є неправомірним. Непропорційне і невиправдане втручання в охоронювані законом права позивача на свободу та особисту недоторканність завдали йому моральних страждань.

Вивчивши справу судді в Полтаві вирішили апеляційну скаргу батальйону патрульної поліції у місті Кременчук залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу водія задовольнити частково. Рішення Автозаводського районного суду Кременчука від 11 липня 2018  року змінити, збільшивши розмір грошового відшкодування моральної шкоди з 2 000 грн до 10 000 грн та розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, з 435 грн до 2 175 грн.

В іншій частині рішення Автозаводського районного суду Кременчука від 11 липня 2018  року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного суду протягом тридцяти днів.

 

Клим Соколов

 

Подпишись на нас

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться