
Ціна на газ – левова частка тарифу на тепло
ПОКВПТГ «Полтаватеплоенерго» - передня ланка роботи зі споживачами. На сторінці Полтаватеплоенерго м. Кременчук розповіли щодо ситуації, яка турбує абонентів - тарифного питання на послуги з централізованого постачання води та тепла.
«Зауважимо, що левова доля тарифів на послуги, що надає підприємство, - це ціна на природний газ. Вона залишається на рівні, визначеному Постановою Кабінетом Міністрів України від 19.07.2022 № 812: для населення – 7 тис 583 грн 89 коп (з ПДВ), для інших споживачів - 38 тис 489 грн 39 коп (з ПДВ), для бюджетних та релігійних установ - 16 тис 553 грн 89 коп (з ПДВ).
За спостереженнями «Полтаватеплоенерго», на початку минулого опалювального періоду ціна у 38 тис грн для представників бізнесу у загальних параметрах відображала розрахунок ціни газу за імпортним паритетом, але була занадто високою для бізнес споживачів. Через це платоспроможність юридичних осіб впала - вони не сплачували за теплову енергію чи намагалася відмовитися від цієї послуги.
Діючою методологію, яка відображає об’єктивні фізичні процеси руху тепла, передбачена оплата за тепло у приміщенні, яке знаходиться у будинку, що опалюється. Тобто великі рахунки юрособам надходили за пасивне опалювання бізнес-приміщень», - йдеться у повідомленні.
Як зазначають у Полтаватеплоенерго, наразі ситуація з цінами на газ змінилась кардинально. Видобуток газу в Україні майже дорівнює споживанню, ціна на українському ринку газу формується у межах 11–13 тис грн за 1 тис. куб. м (з ПДВ), а ціна газу за методологією імпортного паритету становить 14–18 тис грн за 1 тис. куб. м (з ПДВ).
У повідомленні йдеться, що керівництво «Полтаватеплоенерго» звернулося до Міжгалузевої асоціації з розвитку систем теплопостачання «Укртеплокомуненерго» із проханням вплинути на формування НАК «Нафтогазом» цін на газ для підприємств теплокомуненерго.
«Стурбованість виробників теплової енергії Міжгалузева асоціація передала у листі до Голови правління НАК «Нафтогаз України», Прем’єр-міністра України та Голови Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. У ньому йдеться про необхідність привести ціни на природний газ для споживачів до економічно обґрунтованого рівня.
У зверненні зазначається, що на підставі договірних відносин теплопідприємства для категорії «інші споживачі» зараз отримують природний газ від НАК «НАФТОГАЗ ТРЕЙДИНГ» за ціною 38 тис 489 грн 39 коп (з ПДВ), а для бюджетних та релігійних установ за 16 тис 553 грн 89 коп (з ПДВ), що перевищує будь-які поточні ринкові показники.
Висока ціна на газ та коефіцієнт, який застосовується у разі замовлення потужності на добу наперед, впливають на рахунки, що отримують представники бізнесу. Йдеться про чималі суми.
За підрахунками представників теплопідприємств, ціна газу, зокрема для юросіб, має бути в межах ринкової – 12-16 тис. грн (з ПДВ).
Це дозволить не лише зменшити суми у рахунках за надані послуги, а й знизити рівень бажаючих від’єднатися від мереж теплопостачання.
Збільшення кількості споживачів «Полтаватеплоенерго» впливатиме на зменшення постійних витрат на одного споживача, що відповідно має знайти своє відображення у тарифах», - йдеться у повідомленні.
Антоніна Озерна