Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Неділя, 24 Січня 2021
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

Травма для тіла і психіки, або Чому жінки позбуваються небажаної вагітності

 

28 листопада 2020 09:00

Усвідомлене рішення або крок, зроблений через безвихідь – у кожної матері свої мотиви перервати життя, що вже зародилося всередині неї.

Для одних вранішня нудота та дві смужки на тесті – то довгоочікуване диво, для інших – неприємна випадковість і роздратування. Причини, за яких жінки вирішують зробити аборт, дуже різні. Приміром, переконання, що, позбувшись ненародженої дитини, можна уникнути певних життєвих труднощів. Однак чого точно не вдасться уникнути після такої процедури, то це негативних фізичних та психологічних наслідків. Що ж таке аборт, який вплив він має на організм жінки та за яких причин перервати вагітність рекомендують лікарі, дізнавалася Кременчуцька газета.

Як це може відбуватися

Торік 807 жінок у нашому місті перервали вагітність. Про це повідомили у відповіді на наш інформаційний запит в управлінні охорони здоров’я Кременчука. В Україні кожна жінка в разі небажаного чи небезпечного для неї самої запліднення має законне право позбутися плоду до 22-го тижня. Аборт – це не лише процедура, за якої жінці «вишкрібають» порожнину матки, або ковтання спеціальних пігулок. Із можливими видами цієї процедури нам допоміг розібратися завідувач центру планування сім'ї Кременчуцького перинатального центру ІІ рівня Сергій Наливайко.

До прикладу, у жінки була бажана вагітність, але міг трапитися викидень, або самовільний аборт – без стороннього втручання, на терміні до 22 тижнів. Одна з його ознак – кровомазання. Буває це з різних причин, найчастіше трапляється у першому триместрі вагітності. У випадку, коли викидень неповний, лікарі рекомендують провести вакуумну аспірацію (про неї – далі).

А от для переривання небажаної вагітності можуть використовуватися наступні методи.

Медикаментозний – прийом спеціальних таблеток, що провокують викидень. В амбулаторних умовах проводиться до 7-го тижня вагітності, в умовах стаціонару – із 7-го по 9-й тиждень вагітності.

Мануальний – вміст матки висмоктується вручну спеціальним пристроєм.

Вакуумна аспірація – евакуація вмісту порожнини матки через пластикову або металічну канюлю (спеціальний прилад), приєднану до вакуумного насосу.

Ускладнення, що можуть трапитися під час та після процедури

«Не можна контролювати народжуваність методом аборту. Це згубно для жінки, адже має свої ускладнення, які можуть проявитися під час операції, в перші дні або й через декілька років після аборту», – стверджує Наливайко.

І розповідає про найбільші ризики переривання вагітності. Найперше – це кровотеча, що може статися безпосередньо під час операції, особливо, якщо така проводиться на великому терміні вагітності, якщо пацієнтка багато разів народжувала або мала кесарів розтин. Друге – це травматизація шийки матки, адже її розширяють механічним шляхом.

«Коли жінкам розповідають про можливу травматизацію під час процедури, то чомусь вони мало цьому приділяють уваги. А потім чекають свою менструацію після аборту – але її немає. Тому що шийка матки могла травмуватися. Можуть бути також тріщини і розриви», – говорить лікар.

Одним із серйозних ускладнень він називає перфорацію шийки матки (травмування інструментом). У перші дні після аборту також часто спостерігаються кровотечі, зазвичай через залишки плідного яйця. Бувають випадки гематометри, коли через недостатню скорочуваність матки або спазм її шийки кров у вигляді згустків накопичується у порожнині. Можна ще довго перераховувати ймовірні негативні наслідки аборту. Результат багатьох із них – подальше безпліддя і невиношуваність вагітності.

Лікарі радять

Бажати позбутися незапланованої вагітності жінки можуть з різних причин і часто під тиском певних життєвих факторів. Тому наодинці з таким рішенням жінок не варто залишати.

«Первинне консультування проводиться при першому зверненні пацієнтки з приводу небажаної вагітності. Враховується вразливість незаміжніх дівчат-підлітків та ВІЛ-позитивних жінок. Для консультування дівчат-підлітків можливо залучення психолога», – пояснили нам в управлінні охорони здоров’я.

Але бувають ситуації, коли питання щодо аборту стоїть не лише в площині «хочу/не хочу дитину». Як розповідає Наливайко, існує кілька факторів, коли штучно перервати вагітність лікарі радять задля збереження здоров’я самої жінки. Для прикладу, захворювання на ВІЛ чи туберкульоз, злоякісні новоутворення будь-якої локалізації, розлади психіки, а також екстра-генітальна патологія (тяжкі захворювання внутрішніх органів: серця, судин, легень тощо). Серед соціальних показників – запліднення внаслідок зґвалтування.

«Робити аборт ніколи не буває краще, має бути виношуваність», – переконана лікарка-генетик, лікарка ультразвукової діагностики, гінеколог Валентина Компанієць.

За її словами, показаннями до такої операції можуть бути стани, коли жінці протипоказана вагітність (може мати негативні наслідки для її організму). Також, якщо під час ультразвукової діагностики у плоду лікарі виявляють вади розвитку (далі підтверджують у медико-генетичних центрах Полтави, згодом – Києва), можуть рекомендувати переривання вагітності, але остаточне рішення – за жінкою та родиною.

«Безправне горе»: психолог про наслідки аборту

Окрім негативного впливу на фізичний стан, переривання вагітності позначається й на емоційному стані жінки. Що саме відбувається, пояснила нам психологиня Рена Джафарова.

«Дуже мало людей знають і говорять про те, що аборт відноситься до перинатальних втрат* так само, як викидень чи мертвонародження. Тобто горювання є (усвідомлене чи ні), а можливості обговорити свої почуття та отримати полегшення й розуміння – немає. Це так зване «безправне горе» (Kenneth J.Doka, 1989): втрати, які публічно не озвучують та відкрито не оплакують через табу на обговорення певних тем у суспільстві. Відповідно, коло відсутності необхідної підтримки замикається, поглиблюючи вже наявні психологічні та соціальні труднощі. Тому ефективній профілактиці абортів посприяє не їх заборона чи засудження, а повноцінні уроки сексуальної освіти та побудови гармонійних рівноправних стосунків у парі. Можливість говорити відкрито про такий досвід і пов’язані з ним переживання дадуть змогу вплинути на першопричину, а не наслідки», – говорить Джафарова.

Із власної медичної практики вона зробила висновок, що аборт – це, як «аварійний вихід» для тих, хто не відчуває достатнього внутрішнього та зовнішнього ресурсу для виношування, народження та виховання дитини. А саме ресурсу емоційного, фізичного, матеріального.

«Коли жінка не має достатньо підтримки від родини й суспільства та опори на себе (з різних причин), її психіка сприймає появу дитини як загрозу для звичного життя та психологічного благополуччя», – говорить психологиня.

Вона закликає жінок навчитися відчувати власну цінність та значущість. Адже саме це усвідомлення впливає на сексуальну поведінку жінки в ситуації використання неефективної контрацепції (перерваний статевий акт і т.п.) чи її відсутності за наполяганням партнера.

«Що буде керувати її вибором: турбота про своє здоров’я та майбутнє чи бажання догодити чоловіку через страх втратити стосунки?

Є низка маніпулятивних переконань, яким легко піддаються вразливі дівчата без стабільного відчуття самоцінності в парі:

- любов треба доводити сексом;

- запобігання небажаній вагітності – це лише жіноча відповідальність;

- відчуття партнера важливіші за її безпеку;

- збереження стосунків залежить тільки від жінки.

Виділення часу на пошук інформації щодо ефективної контрацепції чи візит до лікаря, присвячений цій темі, це теж прояв любові до себе, яка має стати пріоритетом задовго до початку статевого життя.

Якщо Я у власній ієрархії цінностей – на десятому місці, то питання мого здоров’я та побажань теж будуть видаватися незначними, а обраний вихід у випадку непланованої вагітності – потенційно травмуючим. Адже крім можливих фізичних ускладнень самої операції, жінка часто стикається і залишається наодинці з оберемком складних переживань, як-от провина, сум, жаль», – уточнює Джафарова.

Заборонено-дозволено 

Наразі у світі по-різному ставляться до абортів: повністю їх забороняють, дозволяють за певних умов, що вказані в законодавстві країни, або легалізують їх цілковито та надають право вибору жінці. Як розподілилися країни світу у питанні щодо переривання вагітності, дивіться на малюнку.

Нагадаємо, «Кременчуцька газета» досліджувала статистику абортів минулих років.

У Кременчуці аборти стали «молодшими».

У Кременчуці найчастіше діти гинуть внаслідок передчасних пологів.

 

Тетяна Красельникова

Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися