Судові справи навколо віроломного знищення бібліотечної системи в Кременчуці, ініційовані депутатом Богданом Лазоренком, тривають вже більше трьох років. Навіть попри численні рішення судів, які давно набрали законної сили, підлеглі Малецького, категорично відмовляються їх виконувати, вдаючись до численних махінацій і вже відомих маніпуляцій зі зміною найменування, статуту та перереєстрацією юридичної особи.
Перш, ніж проаналізувати чергове рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 1 жовтня 2024 року, слід зазирнути в історію прийняття владою Віталія Малецького низки протиправних та незаконних рішень.
Так, влітку, в червні та в серпні 2021 року, Кременчуцька міська рада прийняла два рішення “Про внесення змін до найменування та реорганізацію комунальних закладів культури Кременчуцької міської ради”. Саме цими двома рішеннями міська влада фактично знищила бібліотечну систему в Кременчуці, скоротивши половину дитячих і дорослих бібліотек по всьому місту. Варто зазначити, що в той час дане питання викликало неабиякий суспільний резонанс, адже мешканці Кременчука виступали категорично проти такого свавілля влади.
Своєю чергою, депутат Кременчуцької міської ради Богдан Лазоренко в судовому порядку домігся відновлення справедливості. Обидва рішення, на основі яких і “зачинили” міські бібліотеки, були визнані незаконними та протиправними. У грудні 2022 року Другий апеляційний адмінсуд у Харкові своєю постановою відмовив у задоволенні апеляційної скарги представників Кременчуцької міської ради, які прагнули легалізувати знищення культури в Кременчуці.
Примітно, що вже в березні 2023 року, навіть Верховний суд у складі Касаційного адмінсуду повернув касаційну скаргу міської ради, після того, як наші владники не спромоглися усунути зазначені судом недоліки.
Що роблять у Малецького?
Вдаючись до звичних юридичних маніпуляцій та усвідомлюючи, що новостворений Комунальний заклад культури «Кременчуцька міська публічна бібліотека» діє фактично поза межами закону і правового поля, адже два рішення, на основі яких цей заклад було створено, вже скасовані судом, наші депутати в січні 2023 року голосують і приймають нове третє протиправне рішення.
Згідно цього документу пропонувалось наступне:
1. Затвердити акт приймання - передачі майна, яке належить до комунальної власності Кременчуцької міської територіальної громади, з балансу Комунального закладу культури “Кременчуцька міська централізована бібліотечна система для дітей”, що реорганізується, на баланс Комунального закладу культури "Кременчуцька міська публічна бібліотека".
2. Затвердити передавальний акт майнових прав та інших обов'язків Комунального закладу культури “Кременчуцька міська централізована бібліотечна система для дітей” до Комунального закладу культури "Кременчуцька міська публічна бібліотека".
3. Вважати Комунальний заклад культури “Кременчуцька міська публічна бібліотека" правонаступником всіх прав та обов'язків Комунального закладу культури “Кременчуцька міська централізована бібліотечна система для дітей".
4. Затвердити Статут Комунального закладу культури “Кременчуцька міська публічна бібліотека” у новій редакції.
5. Уповноважити виконуючу обов'язки директора Майдак Т.О. підписати Статут Комунального закладу культури “Кременчуцька міська публічна бібліотека” та подати документи на державну реєстрацію, відповідно до вимог законодавства.
Щонайменше дивним, якщо не протизаконним, виглядають пункти рішення міської ради, якими пропонується передати майно та вважати правонаступником всіх прав неіснуюче підприємство, створене на основі рішення ради, що на той момент було скасоване в судовому порядку. Аналогічно виникає багато запитань до виконуючої обов’язки директора Майдак Т.О., яка підписала статут та подала документи на державну реєстрацію.
Як повідомив редакції депутат Богдан Лазоренко, одразу після прийняття цього рішення в 2023 році він звертався з офіційною заявою до пані Майдак, з вимогою не порушувати закон, оскільки рішення місцевої ради про утворення підприємства і про передачу прав та майна вже скасоване судом, а відтак остання повторно незаконно підписує статут та подає документи на державну реєстрацію, коли судовим рішенням такі дії вже визнані незаконними.
Якщо поглянути на примірник статут підприємства, який може скачати кожен охочий з веб-сторінки Кременчуцької міської публічної бібліотеки, бачимо що він прийнятий на основі рішення Кременчуцької міської ради від 18 серпня 2021 року, яке визнано незаконним та вже скасоване судом.
Четверте переможне рішення суду
Як не дивно, чомусь цілий рік знадобився судді Полтавського окружного адміністративного суду, попри встановлені законом строки розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, для ухвалення відповідного рішення.
Так 1 жовтня 2024 року суддя визнала протиправним та скасувати рішення позачергової ХІХ сесії Кременчуцької міської ради Кременчуцької міської ради Кременчуцького району Полтавської області "Про внесення змін до відомостей про Комунальний заклад культури "Кременчуцька міська публічна бібліотека" від 20 січня 2023 року. Відтак кожен, з вищезазначених пунктів відповідного рішення визнано протиправним та скасовано.
Утім, позов було задоволено частково, і тут позиція суду виглядає аж занадто “ідеалістичною”, по відношенню до кременчуцьких владників. Вимога депутата Лазоренка щодо зобов'язання Кременчуцької міської ради вчинити дії з відновлення найменування і діяльності Комунального закладу культури "Кременчуцька міська централізована бібліотечна система для дорослих" з бібліотеками філіями і поновити діяльність Комунального закладу культури "Кременчуцька міська централізована бібліотечна система для дітей" з бібліотеками-філіями залишилась без задоволення, адже є передчасною.
Судді наївно вважають міських чиновників занадто свідомими, оскільки зазначають, що вже скасування рішення позачергової ХІХ сесіії Кременчуцької міської ради 20 січня 2023 р. є достатнім для повного відновлення порушених прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах. Однак, як показує практика, у даній справі, у Малецького не просто не поспішають відновлювати права мешканців міста, а й категорично відмовляються це робити.
Як Малецький знищував культуру в Кременчуці та що стало з приміщеннями бібліотек
Марина Соловей