
24 березня відмічається Всесвітній день боротьби з туберкульозом.
Епідемічна ситуація з захворюваності на туберкульоз в місті Кременчуці залишається складною. За 2024 рік вперше виявлено 76 випадків туберкульозу органів дихання, проти 58 за 12 місяців 2023 року, відмічається зростання захворюваності на 23,8%.Кількість вперше виявлених хворих з туберкульозом легень, які виділяють бактерію туберкульозу, тобто хворіють «відкритою» формою туберкульозу – 65 осіб, проти 40 випадків за 2023 рік. Це найбільш небезпечна для оточуючих форма захворювання. «Відкрита» форма туберкульозу найбільш небезпечна для декретованих осіб, які контактують з широким колом населення.
Серед декретованих груп населення в 2024 році виявлено 4 випадки туберкульозу органів дихання з бациловиділенням, захворві медичний працівник, працівник банку, підприємства та студент професійного училища міста. За 12 місяців поточного року серед дитячого населення зареєстровано 10 випадків захворювання на туберкульоз органів дихання із них 6 з бациловиділенням. Серед школярів зареєстровано 2 випадки туберкульозу 1 із них з бациловиділенням. Діти вакциновані проти туберкульозу в пологовому будинку.
Серед дітей, які відвідують дошкільні заклади зареєстрований 1 випадок з бациловиділенням. Дитина не вакцинована та з осередку туберкульозної інфекції (хворіють батько, бабуся). Це найвища захворюваність серед дітей за останні роки. Серед підлітків виявлено 5 випадків із них з бациловиділенням 2 випадки. Серед учнів закладів професійної освіти зареєстровано 4 випадки туберкульозу, із баціловиділенням – 3. Під медичним наглядом в 2024 році знаходилось 75 бацилярних вогнищ: з одним випадком – 70, з двома випадками – 3 з трьома і більше – 2 вогнища. В даних вогнищах обстежено 172 контактні особи. Виявлено 10 хворих із них 6 це діти.
Цього року ситуація дещо краща. Про це повідомила кременчуцьким журналістам завідувачка відділення епіднагляду та профілактики інфекційних захворювань, лікарка – епідеміолог Кременчуцького РВП ДУ «Полтавський ОЦКПХ МОЗ» Лариса Коровіна.
Вона нагадує, що 24 березня відмічається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Майже в цей день у 1882 році німецьким вченим Робертом Кохом відкрито збудника туберкульозу – паличку, яку названо паличкою Коха. В 2025 році цей день ВООЗ пропонувала провести під гаслом «Так! Ми можемо подолати туберкульоз: взяти зобов’язання, інвестувати, реалізувати».
«Туберкульоз залишається одним із найбільш смертоносних інфекційних вбивць у світі. За даними ВООЗ щодня близько 4 тис людей втрачають життя від туберкульозу і 28 тис людей хворіють на туберкульоз. Щороку вперше діагноз «туберкульоз» встановлюється майже 40 тисячам українців, з них «відкриту» форму туберкульозу мають близько 30%, щорічно помирає понад 10 тис мешканців країни», - розповіла фахівчиня.
Особливості захворювання
Туберкульоз – одне з найпоширеніших захворювань людини, тварин, птахів.
«Туберкульоз вражає будь які соціальні групи населення в їх самий працездатний і репродуктивний вік, найбільш негативно впливає на дітей і підлітків. Це пов'язано з найпростішими шляхами передачі інфекції. З можливих шляхів передачи найчастіше реалізується: повітряний шлях через краплини мокротиння, слини, яка виділяється при кашлі, чханні, розмов. Контактно-побутовий шлях передачі збудника можливий там, де є хворий – бактеріовиділювач, а особливо при значній його неохайності, коли руки, одяг, білизна, рушники та інші предмети забруднені мокротинням», - розповіла Лариса Коровіна.
Вона акцентує , що майже третина населення земної кулі інфікована туберкульозними бактеріями. «Зловживання алкоголем, вживання наркотиків, надмірне куріння тютюну, харчування з недостатньою кількістю білків та вітамінів, важкі фізичні та психічні навантаження, хронічний стрес призводять до ослаблення імунної системи. Якщо імунна система слабка, або в організм потрапляє велика кількість збудника, розвивається захворювання, яке може мати клінічні прояви туберкульозу або певний час протікати безсимптомно. Туберкульозна бактерія може вражати усі органи і системи організму людини – очі, кістки, шкіру, сечостатеву систему, тощо. Найчастіше зустрічається туберкульоз легень», - розповідає лікарка.
Основні симптоми захворювання
Специфічних симптомів, які характерні тільки для туберкульозу – немає.
«Частіше виникають загальні прояви хвороби: кашель понад два тижні і більше, підвищена температура тіла, погіршення апетиту, значна слабкість, безпричинна втрата ваги, підвищена пітливість, особливо вночі, в більш тяжких, занедбаних випадках кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі). Усі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але завжди треба думати про туберкульоз», - слова Лариси Коровіної.
Та головне - щоб діагностувати туберкульоз треба провести рентгенографію органів грудної клітини та обов’язково дослідити мокротиння на наявність бактерій туберкульозу.
Як діяти при підозрі на туберкульоз
«При появі будь-яких зазначених скарг якомога швидше зверніться до лікаря, перш за все до лікаря сімейної медицини в територіальну поліклініку. Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Своєчасне виявлення захворювання має велике епідеміологічне значення, тому що після встановлення діагнозу хворому негайно призначають лікування, поширення інфекції зводиться до мінімуму через 6-8 тижнів після початку лікування, заразливість хворого знижується в десятки разів», - розповіла фахівчиня.
Лариса Коровіна нагадує, що в Україні обстеження та лікування хворих на туберкульоз проводиться безкоштовно. Якщо своєчасно звернутися і провести ефективне лікування, то туберкульоз можна вилікувати.
«Туберкульоз може бути не виліковним, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично чи зловживати алкогольними напоями, наркотиками під час лікування. Знижує ефект лікування і тютюнопаління», - з її слів.
Не забувати по профілактику
В системі профілактичних заходів, першочергове значення має раннє активне виявлення хворих на туберкульоз серед населення і особливо серед декретованих груп та груп підвищеного ризику (особи з хронічними захворюваннями в т.ч. дихальної, серцево-судинної системи та інші.). «Одним з найбільш ефективних методів ранньої діагностики туберкульозу є профілактичні флюорографічні обстеження. Більшість вперше виявлених хворих на туберкульоз в місті виявлені при флюорографічних обстеженнях. Не нехтуйте цим доступним та простим способом виявлення туберкульозу. Перш за все флюорографічним обстеженням охоплюють курців, осіб, які часто і тривало хворіють на запаленні легень та інші захворювання легеневої системи. Для проходження обстеження потрібно звернутися до сімейного лікаря», - рекомендації фахівчині.
Рекомендації і поради
«Щоб не захворіти на туберкульоз, необхідно повноцінно харчуватися, позбавитися від шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, не захоплюватись вегетаріанством та іншими дієтами для схуднення. Дотримуватись правил особистої гігієни. Будьте уважними до стану свого здоров’я, здоров’я своїх близьких, колег. У разі виникнення симптомів захворювання, негайно звертайтесь за медичною допомогою. Ще раз нагадую, що туберкульоз можна та необхідно лікувати. Це не вирок і хворі на туберкульоз не ізгої. Їм потрібна підтримка рідних, близьких та суспільства. Тільки разом можливо подолати хворобу!», - зазначає Лариса Коровіна.
Довідково
Особливості збудника туберкульозу
Збудники туберкульозу є одним з найбільш стійких у навколишньому середовищі мікроорганізмів. Вони на диво життєздатні, стійкі до висихання, холоду та більшості дезінфекційних засобів. У річковій воді можуть жити до 5 місяців, у грунті – від 3 місяців до 1-2 років, у вуличному пилу – 10-15 днів, на одязі, навколишніх предметах – протягом багатьох місяців. В умовах кімнатної температури (в темному місці) туберкульозні палички залишаються життєздатними протягом 4 місяців, при розсіяному світлі – до 1,5 місяців. Бактерії туберкульозу тривалий час можуть виживати в молочних продуктах: в маслі в умовах холодильника вони зберігають життєздатність до 30 діб, в молоці – 14-18 діб. У замороженому м’ясі зберігається до 1 року, соління і копчення практично не знешкоджує бактерії туберкульозу. Кип’ятіння знищує їх протягом декількох хвилин. Сухе гаряче повітря (1000С) вбиває збудника тільки через 1 год. Літні сонячні промені знешкоджують бактерії через 30 хвилин, весняні й осінні – через 1 годину, зимові – через 2 години, ультрафіолетові промені – через 2-3 хвилини.
Читайте: Захист від туберкульозу під загрозою: у Кременчуці проблеми з вакцинацією немовлят
Нагадаємо, Захворюваність на туберкульоз і ВІЛ у Полтавській області різко зросла — чому ситуація погіршується?
Сплеск скарлатини, вітряної віспи та повернення кашлюка: як Кременчук пережив 2024 рік
Олена Ліпошко
Фото ілюстративне