Кременчуцька газета
Вівторок, 3 Жовтня 2023
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads

Ви є тут

У Кременчуці діяла банда рекетирів, члена якої виправдали майже по всіх злочинах

6 червня 2023 12:00

Запобіжний захід залишили той самий, який тривав під час досудового розслідування та розгляду справи – тримання під вартою.

Ленінський районний суд Полтави розглянув справу №537/2603/20 за обвинуваченням Артема У. – чоловіка, який народився у Кременчуці, має вищу освіту, розлучений, виховує доньку і раніше не отримував судимостей.

Йому інкримінували декілька статтей Кримінального кодексу України:

- ч. 2 ст. 146. ККУ (викрадення людини з корисливих мотивів, вчинене за попередньою змовою групою осіб, що супроводжувалося заподіянням потерпілому фізичних страждань);

- ч. 3 ст. 189 ККУ (вимога передачі чужого майна з погрозою насильства над потерпілим (вимагання), поєднана з насильством, небезпечним для життя та здоров`я потерпілого, вчинена за попередньою змовою групою осіб);

- ч. 2 ст. 194 ККУ (умисне знищення чужого майна шляхом підпалу);

- ч.ч. 2, 3 ст. 309 ККУ (незаконне придбання та зберігання з метою збуту канабісу в особливо великих розмірах та метамфетаміну, вчинене повторно);

- ч.ч. 1, 4 ст. 358 ККУ (підроблення та використання офіційного документа).

 

Першим епізодом злочину, який дослідили правоохоронці, було вимагання

Слідчі вказали, що 24 червня 2019 року, о 14:25, Артем за попередньою змовою групою осіб на вул. Республіканській висунув вимогу про передачу коштів потерпілому Атакли, громадянину Туреччини, який на ринку «Крюківчанка» відкрив кіоск «Шаурма». Вимога була безпідставною, і для отримання грошей Артем зі спільником почали бити Атакли. Цей спільник потім вистрелив з пістолета у груди потерпілого. Куля була гумовою, тож поранення кваліфікували як легке тілесне ушкодження.

Цей епізод злочину – не перший і не останній. Аналогічні вимоги лунали від Артема та інших людей в бік власника «Шаурми» ще у 2018 році. Підприємець відмовлявся передавати кошти, і в липні 2019 року він побачив, як біля вхідних дверей його квартири висить вінок з текстом «Помним, скорбим, от друзей» та запискою, в якій було написано: «сегодня 24.07.19 до 18.00 ты должен сбросить 10000 грн на две банковские карты [номери карт, - авт.] на каждую по 5000 грн». Також до вінка були прикріплені гільзи калібру 9 мм.

Чоловік, який став жертвою рекету, звертався до поліції, проте реакції не було. Протягом 2019 року до нього неодноразово застосовували засоби фізичного впливу. У липні 2019 року йому стало відомо від знайомих, що один із вимагачів – працівник правоохоронного органу.

Підсудний Артем у суді пояснив, що до вчинення злочинів не причетний. Він особисто не знав потерпілого, ніколи з ним не спілкувався, і не приходив з вимогою передачі грошей. Також підсудний не погодився з тим, що його звинувачують у розміщенні вінка та записки.

Продавчиня кіоску, яким володів Атакли, розповіла слідству, що до неї приходили вимагачі та просили дати номер власника закладу. Отримавши відмову, просили переказати йому погрози. Вона не могла сказати, чи бачила серед вимагачів обвинуваченого, оскільки її допит проводили за його відсутності.

Судові терези хиталися з боку в бік, коли Феміда досліджувала доказову базу. Втім, у суді встановили, що якщо Артем напряму не залишав вінок, все ж він причетний до побиття потерпілого – після отримання відмови у передачі коштів обвинувачений дійсно побив потерпілого. Також оскільки він діяв за спільною змовою з певною групою людей, він відповідає за злочини як співучасник.

 

Наступний злочин – підпал авто

Жертвою злочину став Денис Н. – чоловік, який займав одну з керівних посад у Департаменті економічної безпеки. Дениса звинувачували в тому, що 27 березня 2019 року, о третій годині ночі, він був у дворі одного з будинків у Кременчуці, де спалив потерпілому Renault Megane вартістю майже 140 тис грн.

Втім, у суді обвинувачений сказав, що в цей час був вдома та спав. Хто винний у підпалі – не знає, а сам зазначив, що «згідно повідомлень поліції випадки загорання автомобілів спостерігаються регулярно».

Потерпілий розповів, що тієї ночі прокинувся від двох вибухів. У вікні побачив зарево, а коли зрозумів, що горить чиєсь авто, вибіг на вулицю, щоб дістати зі своєї машини вогнегасник та допомогти в гасінні. Уже потім з’ясував, що об’єктом підпалу став його автомобіль.

Автівка згоріла за 10 хвилин. Денис не бачив, хто вчинив підпал, а на камерах відеоспостереження бачили двох осіб, яких упізнати не вийшло.

Суддя зазначила, що сторона обвинувачення не надала жодних об’єктивних даних, зокрема, не було свідків, які бачили причетних до злочину. Слідство спробувало відстежити авто ВАЗ 21099, в якому перебували ймовірні палії, проте докази, досліджені Фемідою, не містили відомостей про водія та пасажирів цього авто.

У суді виправдали Артема в цьому злочині, який йому інкримінували.

 

Викрадення людини

10 жовтня 2019 року Артем, за даними слідства, викрав Андрія Х., щоб отримати від нього гроші. Викрадення сталося біля ТЦ «Амстор» - обвинувачений разом з щонайменш двома іншими чоловіками підбігли до потерпілого, почали його бити та запхали в авто. Він спробував вирватися, але отримав декілька ударів по голові та був пересаджений в іншу машину. Тоді його повезли в бік села Піщане. Андрія перемістили до будівлі, де утримували, вимагаючи 110 тис доларів.

Він пробув з балаклавою на голові та зв’язаними руками добу, після чого був вивезений та висаджений на вул. Київській.

Підсудний під час розгляду справи повідомив, що не причетний до злочину. У суді він вперше побачив потерпілого. У момент викрадення людини Артем, за його словами, був удома – разом з на той час чинною дружиною, тепер – колишньою. 10 жовтня для них – пам'ятний день, який багато для них значить.

Потерпілий теж сказав, що обвинуваченого бачить вперше, а також неодноразово звертався до поліції, щоб не проводили розслідування за даним злочином. Він зазначив, що викрадення взагалі не було, він не перебував на стоянці поруч з Амстором, потім його не утримували добу в невідомому приміщенні, а також з ним не проводилася судово-медична експертиза. Але в суді критично поставилися до його пояснень – перевірка була задокументована, і там же були записані його пояснення щодо злочину, жертвою якого він став.

Втім у суді знайшли підстави для виправдання обвинуваченого. По-перше, судові експертизи містять розбіжності. Тож встановлено, що кров, знайдена в обох авто, де перебував потерпілий, може йому не належати, оскільки в доказовій базі лежать змиви крові з супутнім антигеном Н, якого в організмі жертви викрадення не було. По-друге, слідство не надало доказів того, що саме Артем був на парковці біля Амстору та вчиняв викрадення разом з тілесними ушкодженнями.

 

Канабіс у гаражі.

У невстановлений час та в невстановленому місці Артем, як вказали слідчі, придбав канабіс, який зберігав у гаражі, щоб потім перепродати наркотик. 25 листопада 2019 року в гараж прийшли з обшуками. Там вилучили майже вісім кілограмів конопель.

Втім Артем заперечив свою причетність. Він зазначив, що не вживає наркотичні засоби, ніколи їх не купував та не приносив до гаража. Він сказав, що взагалі гараж йому не належить – він був лише посередником при передачі цього приміщення в оренду.

Прокурор надав суду цілу низку документів, серед яких є ухвала на проведення обшуку, протокол цього обшуку, висновки експерта щодо наркотиків та доручення заступника начальника про початок досудового розслідування.

Але й тут суд прийшов до висновку, що немає жодних даних про причетність Артема до злочину. Наприклад, протокол обшуку не мав декількох підписів – начальника сектору та старшого оперуповноваженого кримінальної поліції. Також не було підписів спеціалістів та двох інспекторів вибухотехніків, які під’єдналися до обшуку вже після його початку.

Також допитали свідка – дядька Артема, який повідомив, що обвинувачений лише допоміг знайти того, хто міг би орендувати гараж. Після того, як клієнта знайшли, замінили двері та встановили замок, від якого в Артема не було ключа.

Наостанок суддя повідомила, що так і не було доведено, що Артем в момент злочину користувався гаражем.

 

Два шприци з метамфетаміном.

Першого червня 2020 року в Артема під час обшуку знайшли два шприци, в яких було 0,018 грама метамфетаміну.

Обвинувачений в залі суду сказав, що злочин не вчиняв. З моменту затримання він весь час був у кайданках, застебнутих позаду, тож у його сумку, де були знайдені шприци, могли покласти все що завгодно.

Суд не зміг підтвердити те, що наркотики Артем зберігав саме для продажу – адже йому інкримінували саме зберігання з метою збуту. Також виявилося, що «мету» було не 0,018, а 0,015. Якраз 0,015 – гранична маса, за якої кількість метамфетаміну вважається невеликою, і кваліфікація змінюється з Кримінального кодексу на Адміністративний. Підсудного виправдали у причетності до злочину.

 

Підроблення та використання паспорта.

Останній злочин, який інкримінували Артему – це підроблення офіційного документа – чужого паспорта, який він знайшов навесні 2020 року на ринку «Крюківчанка». Слідчі встановили, що підсудний вклеїв у паспорт своє фото для використання в особистих цілях. Він же й показав цей документ правоохоронцям 1 червня, о 23.55, на вул. Небесної Сотні, 3-А.

Слідчі вказали, що він показав чужий паспорт зі своїм фото та представився чужим ім’ям. У той час він перебував у розшуку за підозрою у вчиненні злочинів, описаних раніше.

Проте Артем сказав, що паспорт на ринку не знаходив та не використовував у власних цілях. Під час затримання в нього дійсно був цей документ, але, як він сам сказав, знахідку поклав у сумку, щоб віднести до поліції, але не встиг, оскільки був затриманий.

«Не пам`ятає, яке там було фото, але здається, що не його», - процитували Артема в електронному протоколі судового засідання.

Сама суддя зазначила, що сторона обвинувачення не надала жодних доказів того, що на вклеєній фотографії зображений саме Артем. Також не доведено, що підсудний дійсно пред’являв цей документ правоохоронцям під час затримання. Тож звинувачення з приводу причетності до цього порушення з нього зняли.

 

Остаточний вирок.

Артему інкримінували декілька злочинів, з яких вину довели лише в одному – у вимаганні грошей з громадянина Туреччини. Обвинувачений отримав 5 з половиною років ув’язнення з конфіскацією майна.

Запобіжний захід залишили той самий, який тривав під час досудового розслідування та розгляду справи – тримання під вартою. Термін відбування покарання почали рахувати з 31 травня 2020 року – дня затримання громадянина.

Процесуальні витрати у кримінальному провадженні за проведення судових експертиз, яких було немало, віднесли на рахунок держави.

 

 

Артем Кузьменко


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Ми в Telegram

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися