Кременчуцька газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понеділок, 27 Червня 2022
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube

Вы здесь

У Кременчуці на стінах художньої галереї відкрили мурал та меморіальну дошку Устимовичу, а ще започаткували ритуал: доторкнутися до старого каменя - і прибуде сила

9 червня 2022 17:15

У самій галереї запрацювала нова виставка, присвячена цьому громадському діячу, лікарю, меценату та засновнику Устимівського дендрологічного парку.

Сьогодні в Кременчуцькі міській художній галереї відкрили виставку "Василь Устимович - прекрасне і корисне", а на стінах замого закладу - мурал та меморіальну дошку цьому громадському діячу, меценату, лікарю, засновнику Устимівського дендрологічного парку.

"Там - на війні руйнують, а ми тут відкриваємо..." - заявив автор ідеї вшанування пам’яті Василя Устимовича, фінансовий спонсор проєктів, фермер Михайло Колісник.

Він розповів, що Василь Устимович народився у 1864 році у Кременчуці, у заможній дворянській родині.

"Їх будинок стояв там, де зараз знаходиться готель "Кремінь". Ну, майже поруч.

Є фотографія 1931 року і там є цей будинок. У ньому потім знаходилася міська міліція. Під час війни будинок розгромили", - каже Михайло Колісник.

З 1887 року В.В. Устимович був піклувальником Устимівського земського училища, для якого пожертував власний будинок.

З 1888 року став почесним доглядачем Кременчуцького трикласного міського училища. Входив як член від земства до Кременчуцької повітової училищної ради. Очолював "Общество вспомоществования нуждающимся ученикам Кременчугского Александровского реального училища". Разом із своєю матір’ю входив до правління "Общества вспомоществования нуждающимся ученицам Кременчугской женской гимназии".

З 1888 року по 1916 рік - гласний Кременчуцького повітового земства. Входив до складу різних комісій: ревізійної, медичної, бюджетної. В складі медичної комісії був санітарним піклувальником Пирогівської та Глобинської волостей. З 1889 до 1907 року – член Товариства Кременчуцьких лікарів.

18.05.1895 р. на першому засіданні Кременчуцького відділення Полтавського товариства сільського господарства В.В. Устимовича обрали членом Ради відділення.

З 1896 року обирався почесним мировим суддею, а з 1908 року – гласним Кременчуцької міської думи.

У 1893 році у с. Устимівка В.В. Устимович, за допомогою Олександра Івановича Дегтярьова, започаткував перші насадження майбутнього дендропарку на площі 0,15 десятин.

Роботи по устрою парку велися до 1916 року.

"Зараз парк занепадає..." - з сумом каже Михайло Колісник і вже згодом з впевненістю додає, що Кременчук підтримав ідею щодо відновлення імені пана Устимовича як славетного земляка і для цього зроблено багато чого.

По - перше, це барельєф Василю Устимовичу, який сьогодні офіційно відкрили. Участь у заході прийняли і високопосадовці: мери Кременчука та Глобиного, три заступники міського голови Кременчука та секретар міськради Юрій Гриценко.

Скульптор Микола Степаненко заявив, що у створенні барельєфу використані сучасні європейські технології.

"Саме панно виконане з нідерландської новітньої технології, і матеріал тут такий, з яких роблять в світі яхти. Австрійські фарби... На його створення пішло 4 місяці", - пояснює М.Степаненко.

Поруч з барельєфом на стінці можна побачити шестикутний камінь з написом "У". Михайло Колісник каже, що ця цеглина антикварна і зроблена ще за часів життя пана Устимовича.

"Так, цеглину замурували. Зароджуємо новий ритуал у місті. До цеглини треба доторкнутися і прибуде сила... ну і достаток", - сказав міський голова Кременчука Віталій Малецький.

По-друге. Поруч з барельєфом знаходиться панно. Його автор - директорка галереї Оксана Бойко.

"Оксана малювала сама це панно. Вона змогла в ньому поєднати офіційну дату віку Кременчука - 450-річчя та 900-річчя - за археологічними дослідженнями, і шаблю, і щуку з Кременчука, і Дніпро, і міст - старий та новий. Це неперевершене панно", - зазначив міський голова Кременчука Віталій Малецький.

З урахуванням, що на заході був мер міста, Оксана Бойко попрохала його підтримати ініціативу громади і перейменувати вулицю 1905 року на вулицю Василя Устимовича.

Мер підтримав цю ініціативу і заявив, що зараз у місті збирають пропозиції щодо перейменування вулиць.

Вже у самій галереї від сьогодні запрацювала виставка, де можна побачити багато чого цікавого, пов’язанного з ім’ям Василя Устимовича.

Це і марки, і конверти, і картини...

Під час презентації виставки Оксана Бойко відкрила таємницю. Виявляється, коли ініціативна група увіковічнення пам’яті В.Устимовича запрацювала, то у них не було зображення пана Василя.

 "У нас була складність - не було його портрету. Зібрали архіви з фотографіями родичів 4-5 поколінь і вивчили обличчя: від відстані між очей до форми носа, підборіддя. Зробили портрет. І раптом знайшли зображення. Це була схожість на 99%", - каже О.Бойко.

Під час відкриття виставки композитор Сергій Горюнович створив і презентував музичну поему і відеофільм "Прекрасне і корисне", де поєднав музику, архівну і сучасну інформацію, патріотизм особистостей.

Всім ініціаторам заходу В.Малецький вручив грамоти і побажав і надалі розвивати проєкт "Відновлення імен славетних українців".

Нагадаємо, Від муралу до меморіальної дошки: про цікаві новинки, які з’явилися на стінах Кременчуцької художньої галереї можна буде дізнатися 9 червня

Як «дивакуватий пан» та допитливий лікар Устимович мешкав у Кременчуці - розповідає місцева художниця

Василь Устимович - нащадок славетного козацького роду Сахно-Устимовичів та Родзянків

Василя Устимовича можна сміливо назвати кременчуцьким Вавіловим, а ось його дендропарк катастрофічно занепадає

 

 

Олег Булашев 


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

 

Інші новини

Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Ми в Telegram

Підписатися