За останні два обміни повернулися 152 оборонці.
Цієї п'ятниці, 13 вересня, та суботи, 14 вересня, уперше, за рік і чотири місяці відбувся перший обмін військовополоненими, коли серед українських Захисників на волю з російського полону виходили і азовці.
У п'ятницю Україна повернула 49 людей.
"Це воїни Збройних Сил України, Національної гвардії, Національної поліції, Державної прикордонної служби, а також наші цивільні люди", - написав у телеграмі Президент України Володимир Зеленський.
Він додав, що серед звільнених були Захисники та Захисниці "Азовсталі" — серед повернутих бійців 12 бригади полку "Азов" - 11 жінок та четверо чоловіків.
У суботу в Україну з полону повернулися 103 військовослужбовці Збройних сил, серед яких було 23 азовці.
"Серед звільнених — оборонці 36 бригади морської піхоти, Нацгвардії, зокрема 12-ї бригади спеціального призначення "Азов", прикордонники, представники спецпідрозділу "Кракен". Також є представники Нацполу та тероборони, ДСНС, підрозділів ЗСУ", — написав Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
Однак, як зазначили в "Азові", ще понад 900 Захисників залишаються в полоні.
Тож сьогоднішня акція у Кременчуці, яка традиційно відбувається щонеділі о 12.00, була націлена на привернення уваги та продовження роботи у цьому напрямку.
"Усіх своїх рідних (у спільноті родичів військовополонених — авт.) ми їх дуже вітаємо, вони чекали і дочекалися. Це перші обміни, коли за останні один рік та 4 місяці почали міняти азовців. Першим обміном було повернуто чотирьох бійців-Захисників. Другим — 19 азовців і 4 з Національної гвардії", - говорить одна з організаторок акції, кременчужанка Юлія.
Вона наголошує, що, на щастя, на волю вийшли і деякі незаконно засуджені полонені.
"Тож з'явилося більше надії, "лід пішов". Наразі закінчився один із обмінів. Те, що аж за такий період часу почали випускати наших хлопців — це справді радісно. Мало, але хоч щось", - підсумовує вона.
"Приблизно знаємо, де вони, постійно моніторимо інформацію та чекаємо на них", - говорить дружина полоненого, ВПО з Маріуполя, Наталя.
Мама незаконно засудженого азовця, який виходив у травні 2022 року з Маріуполя у "почесний полон" пані Світлана — також сподівається на подальший позитивний розвиток ситуації.
"У нас прокинулася надія, адже повернули 23 азовців, повертають і засуджених. Тож сподіваємося, що скоро повернуться і наші рідні. У нашій кременчуцькій родині є дві мами, які дочекалися своїх синів", - говорить вона.
Одна з них — пані Вікторія — мама строковика Євгена — поділилася радістю повернення її сина на рідну землю у День незалежності - 24 серпня цього року.
"Його повернули разом з побратимами-строковиками. Спершу він потрапив до полону з Азовсталі, далі був в Оленівці, потім його перевели до Горлівської колонії, а згодом на Донецьке СІЗО", - говорить вона.
З того часу син втратив близько 30 кілограм ваги. Однак жінка не приховує радості, адже за ці роки вона таки дочекалася сина. Детальніше про їх родину читайте незабаром на нашому сайті.
Нагадаємо, Приходьте підтримати кременчуцьку акцію-нагадування про військовополонених
Ліна Романченко
фото авторки
відеомонтаж Микити Ліцкевича