Кременчуцька газета
Вівторок, 28 Травня 2024
Facebook Twitter Instagram Кременчуцька газета на Youtube threads telegram

Ми в Telegram

Ви є тут

У Кременчуці увічнюють пам'ять лікаря-епідеміолога, який рятував Україну від чуми

27 жовтня 2022 08:20

Невдовзі пам’ятний барельєф побачать уся містяни.

Сьогодні у міській художній галереї пройшла знакова подія. У рамках міжнародного проєкту по відродженню імен славетних українців та увічнення їхньої пам’яті згадали того, хто наприкінці 18 століття рятував не тільки Кременчук, а й усю Україну від чуми – Данила Самойловича. Він був лікарем-епідеміологом і розробляв вакцину проти цієї жахливої хвороби.

Про це нагадала керівниця історико-краєзнавчого музею при ліцею №7 Тамара Вібла. Саме вона 30 років виношувала ідею відродження імені Д.Самойловича.

Він народився у небагатій родині на Черкащині. Самотужки здобув освіту лікаря і саме у часи, коли чума «косила» тисячі людей по всьому світу, епідеміолог опинився у нашому місті.

Скоріш за все, мало хто з кременчужан знає, що на Правобережжі, у районі сучасної вул. Чумацький шлях у далекі часи знаходилося Карантинне селище. Там побудували бараки, де намагалися лікувати людей від чуми. За словами Т.Вібла, Д.Самойлович сам тричі перехворів на цю хворобу, тож на собі випробував вакцину, яку винаходжував.

Цікаві факти з його біографії розповіли учні-краєзнавці ліцею №7. Учбовий заклад також знаходиться на Правобережжі, на вул. Остапа Вишні, що неподалік від колишнього Карантинного селища.

Аби увічнити пам'ять видатної людини, яку знають у багатьох країнах світу, у Кременчуці з’явився кольоровий барельєф.

За словами керівниці галереї Оксани Бойко, Д.Самойловича вона згадала у книзі «Легенди Кременчука». На сторінках видання можна знайти графіку з його зображенням. Саме її взяли за основу для створення барельєфу.

До речі, виконував його майже рік давній дослідник Кременчука, скульптор Микола Степаненко. Для цього використовувався новітній матеріал, який застосовується при будівництві кораблів, яхт тощо.

О.Бойко розповіла, що завдяки В.Вібла, на створення барельєфа вдалося зібрати 9 тис грн, однак цієї суми було недостатньо. Допоміг вирішити фінансове питання меценат М.Степаненко.

Саме він передав новий барельєф очільниці керівниця історико-краєзнавчого музею при ліцеї №7. Адже на стінах цього учбового закладу його й встановлять 4 листопада.

Але святковий вечір був би не повним без музичної поеми, присвяченої Д.Самойловичу. Це кропітка праця відомого кременчуцького композитора Сергія Горюновича. Супроводжувався музичний витвір фільмом про створення пам’ятного знаку. Режисером фільму виступила його дружина – Олена Горюнович.

Нагадаємо, у Кременчуці на стінах художньої галереї відкрили мурал та меморіальну дошку Устимовичу.

На базі книги «Легенди Кременчука» в одному з ліцеїв вирішили вибудовувати освітню стратегію.

 

Олена Сінтюріна

Фото Олександра Попенка


"Кременчуцька газета" в соціальних мережах!
Будьте нашими підписниками... і одними з перших дізнавайтесь, що відбувається в Кременчуці та на Полтавщині, а також про резонансні події в Україні.
Не втрачайте шанс читати «гарячі» і цікаві новини першими!
Підписуйтесь на нас:  
Facebook: https://www.facebook.com/kremenchuckagazeta/
Instagram: https://www.instagram.com/kg.ua/
Telegram: https://t.me/kgua_news


Підписуйся на розсилку новин на каналі Telegram. Дізнавайся першим найважливіші та найцікавіші новини!

Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube telegram Facebook Live
Якщо Ви знайшли помилку в тексті, виділіть слово, натисніть CTRL + Enter і відправте повідомлення в редакцію

Інші новини

Афиша Кременчуга
Ви сповіщаєте про хибодрук в наступному тексті:
Щоб надіслати повідомлення натисніть кнопку "Сповістити про хибодрук". Також можна додати коментар.

Ми в Telegram

Підписатися