Пряма мова.
У лікарні інтенсивного лікування «Кременчуцька» сьогодні, 1 листопада, директорам медустанов міста та журналістам презентували нове відділення – відділення інтервенційної радіології, де в операційної встановлено сучасний ангіограф.
Директор департаменту охорони здоров’я Максим Середа називає це подію епохальною для кардіологічної служби міста Кременчука, бо новітнє обладнання дозволить надавати допомогу пацієнтам з гострим мозковим інсультом та іншими патологіями судинної системи, проводячи ангіографії, механічні тромбектомії, емболізації та стентування.
Як каже директорка лікарні Оксана Корлякова, дане обладнання було виділено лікарні державою по спеціальній програмі для лікування хворих.
Працювати на цьому обладнанні будуть підготовлені фахівці. Вони вже вміють проводити інтервенцію при патології на серці, а також проходять навчання лікарі-неврологи, і тоді у лікарні зможуть проводити операції на судинах головного мозку.
Аби відкрити відділення і встановити в операційній ангіограф, у липні 2023 року була розпочата реконструкція приміщення, в якому раніше працювала адміністрація лікарні, і тепер ремонт завершено і отримані всі необхідні сертифікати.
«Станом на сьогоднішній день ми вже маємо повне право і можливості працювати з ним. Хочу звернути увагу, що апарат працює тільки на ургентну патологію… Вчора ми проводили операцію. Операція пройшла успішно. Пацієнт задоволений. Йому проведено коронографію та стентування»,- каже О.Корлякова.
Лікарка Корлякова підкреслює, що від сьогодні лікарні починає прийом пацієнтів не лише з усього міста, а й з району чи області.
«Ці пацієнти не прив'язані до адреси, до області, до району. Це будь-який пацієнт, який проживає в Україні і який потрапляє до нас в ургентному стані, навіть якщо це пацієнт не мешканець України, він також має право на допомогу, але відповідно вона буде потім оплачуватись згідно до нашого прейскуранту.
Раніше ці хворі ми також надавали допомогу, але ця допомога проводилась на орендованому обладнанні.
Ви знаєте, у нас працювала міська програма «Стоп інфаркт». У нас є апарат, який розміщений на території нашого закладу, але це значно менший і менш потужніший і за обсягами, і за об'ємом. Тепер э наш комунальний апарат.
Наразі ми проводимо тільки ургентні і безкоштовні операції. Далі буде розроблено механізм дії, якщо ці операції будуть планові, вони потребують більше затрат, ніж нам компенсує НСЗУ.
Якщо нам будуть виділятися на планові оперативні втручання безкоштовні стенди, ми будемо проводити і планові операції безкоштовно, але в межах черги»,- сказала О.Корлякова.
При цьому слід зауважити, що ціна стенда залежить від його якості і коливається в середньому близько 20 тис грн.
«Але зазначу, що інколи людині потрібно зробити 2, 3, 4 стенти. Я знаю випадки - до 12 стентів. Можливо один безкоштовний, а решта стендів будуть за оплату»,- сказала О.Корлякова.
Безпосередньо вже почала працювати на новому агніографі лікарка, завідуюча відділенням інтервенційної радіології, яке відкрилося сьогодні в лікарні інтенсивного лікування «Кременчуцька» - Надія Холодій.
Вона каже що ангіоргафом будуть у подальшому користуватися різні лікарі.
«Кардіологи займаються проблемами у судинах серця, неврологи займаються проблемами в судинах головного мозку, судинні хірурги займаються проблемами атеросклерозу нижніх кінцівок.
Я, як лікар-кардіолог, займаюся коронарографіями, стентуваннями в місті Кременчук з 2017 року.
У нас звикли розуміти, що коронарографія - це діагностична процедура, але ні, це малоінвазивне оперативне втручання, це мініоперація без розрізу через прокол, через артерію. Прокол виконують в артерії на руці або на стегні, вводиться катетер, який доходить до судин серця. При цьому вводиться контрастна речовина і під апаратом ангіографом в різних проекціях, так як серце об'ємне, дивляться, як проходить контрастна речовина по судинах серця.
І в тих місцях, де є звуження або атеросклерозі бляшки, які звужують артерію більше ніж на 60-70 відсотків вирішується питання про необхідність постановки стенту»,- каже лікарка, яка на тиждень, згідно озвученою нею статистикою, робить до 10-12 мініоперацій, яка в середньому триває, якщо це тільки коронографія - від 5 хвилин до пів години.
Сама лікарка спілкується з журналістами у спецкостюмі. Він захищає її від радіації. Костюм не з легких і вистояти в ньому не легко, але це робиться заради безпеки медика.
Приміряв цей костюм і редактор «Кременчуцької газети» Олег Булашев. Він зазначив, що костюм доволі важкий.
«Є такі костюми, які важать 2,5 кг, є такі, які важать 7 кг. І без цього костюму знаходитися в приміщенні, де працює ангіограф заборонено»,- сказала Надія Холодій.
Лікарка розповіла представникам медіа і про вчорашню операцію і як треба ставити стенд.
«Стент - це такий каркас, який тримає артерію відкритою. І цей каркас заводиться, роздувається балоном, потім балон здувається, а каркас залишається і тримає артерію відкритою. Це технології не нами придумані, а ті, які використовуються в усьому світі…»,- розповіла медик. По вій видно, що вона любить свою роботу і професійно розбирається в тому, що каже.
Головний медик міста Максим Середа каже, що відтепер місту вистачить роботи на комунальному ангіографі. Зараз медики починають працювати згідно державною програмою медичних гарантій по пакетам лікування інсультів і гострих інфарктів міокарда.
«Хочу зазначити, що держава згідно з цих пакетів повністю забезпечує всі витрати лікарні при наданні ургентної допомоги. Якщо ми кажемо гострий інфаркт і гострий інсульт це повністю оплата від НСЗУ йде.
Якщо, те що казала Оксана Вікторівна, в плановому порядку - це буде не завтра. Поки що попрацюємо ургентно декілька тижнів, а потім подивимось навантаження на даний апарат.
У нас є кадри, які вже навчені і працювали. Є лікарі, які будуть проходити після теоретичної підготовки ще й практичну.
Щоб ми повністю могли забезпечити 24/7 та 365 днів на рік надання цієї допомоги.
Але зараз хочу сказати, що пацієнти при направлені лікаря зможуть пройти стентування планове в подальшому процедуру з частковою доплатою.
Тому що в цьому випадку, на відміну від гострих патологій, НСЗУ не повністю, на жаль, перекриває всі витрати. Це буде офіційно, як платна послуга, але це знову ж таки не повністю оплата, як в приватних клініках, тому що частково НСЗУ теж покриває дані витрат»,- пояснив М.Середа.
Нагадаємо, ЛІЛ "Кременчуцькій" для завершення робіт, аби розмістити ангіограф, потрібно понад 1 млн 776 тис грн
Обіцяного три роки чекати: безкоштовний ангіограф у лікарні «Кременчуцька» цього року не запрацює
Завтра у лікарні інтенсивного лікування «Кременчуцька» нарешті запрацює комунальний ангіограф
Олег Булашев
Відео Ігоря Борисевича