Кременчугская газета
Kremenchuk, Poltava Oblast, Ukraine
Понедельник, 20 Января 2020 года
Facebook Twitter Instagram Кременчугская газета на Youtube

Вы здесь

В Кременчуці вшанували Воїнів-визволителів міста часів Другої світової війни

 

29 сентября 2017 11:55
В Кременчуці вшанували Воїнів-визволителів міста часів Другої світової війни

Саме сьогодні, 29 вересня, минає  74-у річниця визволення нашого міста від нацистських загарбників. Сьогоднішній день є і офіційною датою заснування Кременчука 446 років тому.

Відзначення річниць сьогодні почалось о 10-й годині ранку з покладання квітів до пам’ятника Воїну-визволителю, що у сквері імені Олега Бабаєва.

На заході поряд із ветеранами традиційно були присутні представники мерії та міської ради.

Довідка. 

Офіційною датою заснування Кременчука, за згадкою в хроніці Йоахима Бєльського (який продовжував історичну працю свого батька Мартина Бєльського), вважається 1571  рік.

Існує декілька пояснень походження назви нашого міста.

За найпоширенішою версією назва міста походить від тюркського слова «керменчик», що у перекладі означає «невелика фортеця».

Словосполучення «кермен» (фортеця) «чик» (кордон, межа) дослівно з татарської перекладається і як «прикордонна фортеця».

Саме як «Керменчик» згадана переправа через Дніпро в районі сучасного міста у документі 1550 року.

 Назва ця досить поширена (серійна — як давньоруські Новгороди, радянські — Комсомольськи) на всій території історичного поширення тюркських топонімів.

Наприкінці XVIII ст. поширилася зрусифікована форма «Кременчуг».

Також тюркське походження має версія Ф. Ніколлайчика про походження назви міста від татарського «кер», або «кир», що означає пагорб.

Серед інших припущень — патронімічна легенда про походження назви від імені міфічного засновника — козака (або рибалки) Кременя.

 Також існує легенда про те, що у старі часи, коли тут пропливали торговельні човни, стерновий, помітивши гранітні пороги, вигукував: «Кремінь! Чув?» (згодом це словосполучення переросло у теперішню назву).

Річницю заснування міста припадає на 29 вересня: в цей день 1943 року, після триденних боїв, місто зайняли радянські війська.

Дату обрано не просто так: після звільнення Кременчук довелось фактично відбудовувати наново.

Житловий фонд міста було зруйновано на 95 %, було знищено 93 промислові підприємства, усі культурно-просвітницькі та навчальні заклади, залізницю, електростанцію, міст через Дніпро.

10 тисяч кременчужан за час окупації міста було вивезено нацистами до Німеччини на роботи, ще 97 тисяч людей було страчено у 2 концтаборах, створених на території Кременчука.

 

Михайло Андрієнко

Если Вы нашли ошибку в тексте, выделите слово, нажмите CTRL+Enter и отправьте сообщение в редакцию

Другие новости

Афиша Кременчуга
Орфографическая ошибка в тексте:
Чтобы сообщить об ошибке, нажмите кнопку "Отправить сообщение об ошибке". Также вы можете добавить свой комментарий.

Мы в Telegram

Подписаться